Igrzyska olimpijskie

Igrzyska olimpijskie

Czytaj Dalej

Starożytne igrzyska olimpijskie (geneza, trwanie, konkurencje)

Pierwsze igrzyska olimpijski miały miejsce w 776 roku p. Igrzyska olimpijskie stanowiłykontynuację tradycji achajskich rozwijały się w sposób szczególny w VI i V wieku p.

Igrzyska olimpijskie i panhellenizm

Najsłynniejszym atletą był Milon z Krotony w południowej Italii, który na igrzyskach olimpijskich sześciokrotnie, poczynając od roku 536 p.

Starożytne Igrzyska Olimpijskie w Grecji

Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 776 roku p. Igrzyska olimpijskie były tak wielkim wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wojny, aby żołnierze mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie bezpiecznie dotrzeć na miejsce.

Starożytna Grecja - Igrzyska olimpijskie

Od tego czasu igrzyska olimpijskie odbywają się regularnie co 4 lata (z wyjątkiem lat 1916 oraz 1940 i 1944, kiedy działania wojenne uniemożliwiły ich zorganizowanie), zyskując coraz większą popularność.

Starożytne Igrzyska Olimpijskie w Grecji - Rozdawanie nagród

Podczas igrzysk olimpijskich współzawodniczyli również poeci, tancerze i muzycy. Igrzyska były czymś więcej niż imprezą sportową.

Starożytne Igrzyska Olimpijskie w Grecji - ZAWODY

Biegi - krótkodystansowe były najważniejszą dyscyplina Igrzysk - każdą olimpiadę nazywano później imieniem zawodnika, który w nich zwyciężył.

Starożytne Igrzyska Olimpijskie w Grecji - Olimpijskie rewelacje

Pierwotnie w skład każdych igrzysk wchodziły także konkurencje muzyczne i teatralne oraz konkurs krasomówstwa.

Igrzyska i teatr w starożytnej Grecji

Również igrzyska olimpijskie organizowane były ku czci greckiego boga - Zeusa, to jemu składano ofiary przed rozpoczęciem uroczystości. Igrzyska wyprawiano również w Atenach ku czci Ateny.

POCZĄTKI IGRZYSK OLIMPIJSKICH

Od tego czasu igrzyska olimpijskie odbywały się regularnie co 4 lata z wyjątkiem lat 1916 oraz 1940 i 1944 , kiedy działania wojenne uniemożliwiły ich zorganizowanie .

Rola igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji

Taki sposób i tak ogromne zaangażowanie w organizację Igrzysk Olimpijskich może świadczyć o szalenie ważnej roli, jaką spełniały Igrzyska Olimpijskie w starożytnej Grecji i o odpowiedzialności, jaka spoczywała na organizatorach Igrzysk.

Dziewanna olimpijska

Kwiatostany dziewanny olimpijskiej (Verbascum olympicum) powstają z łodyg, które wyrastają z pomiędzy szarych liści.

LAUR OLIMPIJSKI, cykl wierszy K. Wierzyńskiego

LAUR OLIMPIJSKI, cykl wierszy K.

IGRZYSKA

Igrzyska olimpijskie odbywane co 4 lata w Olimpii (sanktuarium Zeusa w Elidzie na Peloponezie), najstarsze, będące wzorem dla innych. Igrzyska cyrkowe, łac.

Od sterydów przez somatotropinę do silikonu czyli czego się nie robi dla olimpijskiego złota

Koń na dopingu Nie tak miało być, kiedy w 1896 roku wskrzeszano igrzyska olimpijskie. Jedna z nich dotarła za Katrin Krabbe aż do Namibii, gdzie ta słynna niemiecka sprinterka przygotowywała się do igrzysk w Barcelonie.

Europejskie Igrzyska Sportowe Nie­widomych

Europejskie Igrzyska Sportowe Nie­widomych -> Eurosport; nazwa przyjęta dla Euro­pejskich Igrzysk Sportowych Niewido­mych, które odbyły się po raz pierwszy z inicjatywy Polski w Poznaniu w 1977 r.

Rozwój kultury greckiej: pismo, igrzyska

Później dołączyły się do igrzysk olimpijskich igrzyska pytyjskie w Delfach, istmijskie ku czci Posejdona na Istmie Korynckim i nemejskie urządzane w Nemei.

Ważne czynniki rozwoju kultury greckiej: pismo, igrzyska

Toteż nic dziwnego, że właśnie na okres rządów arystokracji, dbającej o sprawność fizyczną, i na okres panowania ideologii arystokratycznej przypada ustanowienie igrzysk olimpijskich, a w wieku VI i V poeta arystokratyczny Pindar jest właśnie piewcą zwyciężającej na igrzyskach młodzieży arystokratycznej.