Herkules i Dejanira

Herkules i Dejanira

Herkules i Dejanira – rycina włoskiego malarza przełomu renesansu i baroku, Agostino Carracci. Obraz przedstawia akt płciowy pomiędzy Herkulesem i Dejanirą. Herkules ma na plecach narzuconą lwią skórę, a obok Dejaniry na wietrze powiewa chusta. Heros stoi w lekkim rozkroku podtrzymując Dejanirę nad ziemią. Prawą ręką podtrzymuję jej dolną część pleców ponad pośladkami, natomiast lewą ręką...

Czytaj Dalej

Herkules

Herkules należy do mniej przejrzystych gwiazdozbiorów. Herkules obejmuje kilka interesujących gwiazd podwójnych, które można rozdzielić nawet za pomocą niewielkiej lunety.

HERKULES, tyt. pierwotny Gadka Hrycia z Fortuną

w Dobromilu 1612, wraz z Herkulesem słowieńskim K. Postacie dialogu, Cnota i Fortuna, rywalizują ze sobą w celu pozyskania Herkulesa; zwycięża Cnota.

DEJANIRA

Nowa Dejanira podtytuł dramatu Fantazy Juliusza Słowackiego, żartobliwa aluzja do próby porwania żony Heraklesa. Herakles i Dejanira obraz P. Porwanie Dejaniry obraz Guido Reniego, Paryż, Luwr.

HERKULES

Herkules gwiazdozbiór nieba południowego, w Polsce niewidzialny zimą.

DEJANIRA (postać mitologiczna)

"Dejanira przerażona wieściami powiesiła się czy też, jak mówią inni, przebiłaserce sztyletem w małżeńskim łożu" -pisał Robert Graves w Mitach greckich.

Herkules, Herakles

tragedia Seneki Herkules na górze Ojte) i, w następstwie, jego wyniesienie u boku jego boskiego ojca, jego charakter boga zbawiciela, jasno podkreślony na malowidłach z via Latina (fot.