Henryk Sienkiewicz (pseud.
Stworzył fiolozofię zwaną intuicjonizmem lub bergsonizmem.
1. odrzucenie intelektu
2. świata nie można poznać, tylko przeczuć poprzez intuicję
3. odrzucenie racjonalizmu i empiryzmu na rzecz intuicji
4. Koncepcja Elane Vitale, siła wewnętrzna każdego, która nim kieruje i zmusza do aktywności...
Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r.
Nowelistyczną twórczość Henryka Sienkiewicza (dominowała w jego pisarstwie do r.
Pierwotny tytuł „Wilcze gniazdo”, powieść oparta na studiach walk polsko-kozackich.
Drukiem powieść ukazała się wpierw na łamach krakowskiego „Czasu” i warszawskiego „Słowa” od 2 maja 1883 r. do 1 lutego 1884 r., osobno ukazała się w 1884 r.
Fabuła
Pod koniec 1647 r. na południowo-wschodnich...
Druk utworu trwał prawie dwa lata (1884 - 1886). jednocześnie w krakowskim „Czasie”, warszawskim „Słowie”, wielkopolskim „Dzienniku Poznańskim”. W ten sposób wszystkie trzy zabory poznawały równocześnie nową powieść. Książkowe wydanie „Potopu” wyszło w sześciu tomach w październiku 1886 r.
Fabuła...
konflikt Wołodyjowskiego z generałem podolskim, Potockim (pan Michał sprzeciwia się narzucanej przez generała zasadzie zbiorowego dowództwa, „małego rycerza wspiera biskup Lanckroński), punktem kulminacyjnym wątku jest scena złożenia przysięgi w kościele przez Wołodyjowskiego i Ketlinga (obiecują bronić twierdzy do ostatniej kropli krwi), pobratymiec, Haberskuł (stary perkułap chocimski) za pośrednictwem sekretarza, radzi Wołodyjowskiemu ...
Henryk jest także arystokratą krwi i ducha, przedstawicielem świata „władców”, akcja utworu przekonuje nas, że w swoim środowisku jest jednostką najwybitniejszą. Hrabia Henryk nie odpowiada bowiem ideałowi rycerza niezłomnego, szlachetnego, obrońcy ginącej sprawy.
Poemat- duży utwór wierszowany o charakterze lirycznym epickim lub mieszanym. Poemat epicki może być fabularny lub bezfabularny i w tym drugim przypadku mówimy o poemacie opisowym lub dydaktycznym. Parodię wielkich poematów epickich stanowi poemat heroikomiczny. Efekt komiczny zostaje w nim osiągnięty przez...
Urodzony 2 lub 29 sierpnia 1755 roku w Pierzchowcu (Krakowskie). Zmarł 6 czerwca 1818 roku w Winnogórze (Wielkopolskie). Był generałem i twórcą Legionów Polskich we Włoszech, syn Jana Michała oficera wojsk Saskich i Zofii z Lettowów. Od 1771 ochotnik w wojsku Saskim.
W roku 1792 podał się do dymisji i...
Henryk Kaczorowski (1888-1942) Henryk Kaczorowski urodził się 10 lipca 1888 r. Henryk będzie mógł podjąć przerwane studia, biskup powierzył mu różne doraźne funkcje duszpasterskie.
Henryk z całą apostolską gorliwością, na jaką tylko mógł się zdobyć. Henryk modlił się wiele jako kleryk i jako kapłan. Henryk Kaczorowski, jako teolog żyjący wiarą, umiał wmyślać się w ekonomię Bożą.
Henryk Dobrzański. Major Henryk Dobrzański urodził się w 1896 roku. Tej nocy major Henryk Dobrzański poległ.
Biskup stwarza nam możliwość do obserwacji dojrzewania, zdobywania wiedzy i umiejętności u boku swego wuja i protektora - Łukasza Watzenrodego oraz samodzielne kształcenie swych poglądów i przekonań.
Gwarantowały one: - wolną elekcję - konieczność zwoływania sejmu walnego przez króla raz na 2 lata na 6 tygodni, a w razie potrzeby wcześniej na 2 tygodnie - wyrażanie przez sejm walny akceptacji na zwoływanie pospolitego ruszenia, nakładanie ceł i podatków - współdecydowanie przez senat o polityce zagranicznej państwa, a szczególnie o wojnie i pokoju - ustanowienie instytucji senatorów-rezydentów w liczbie szesnastu, ktorzy mieli ...
BARYCZ HENRYK, ur.
BERESKA HENRYK, ur.
BEREZA HENRYK, ur.
BIEGELEISEN HENRYK, ur.
Henryk Równia, Jan Łomżyniak,ur.