Heloiza

Heloiza

Czytaj Dalej

HELOIZA I ABELARD

Gdy Heloiza zaszła w ciążę, kochankowie pobrali się potajemnie wbrew radom Heloizy, obawiającej się, że małżeństwo zniszczy karierę Abelarda. Eloisa to Abelard list w dystychach heroicznych (1717) Aleksandra Pope'a, oparty na Listach Heloizy i Abelarda, wydanych po ang.

Heloiza i Abelard

  - Pierre Abelard (1079-1142) - filozof i francuski teolog - jego wykłady powodowały wiele zatargów z władzami kościelnymi - historia romansu Heloizy i Abelarda - Abelard zakochał się w młodej Heloizie, której udzielał lekcji w zamian za pokój w domu jej wuja, kanonika Fulberta - gdy Heloiza zaszła w ciążę, Abelard zmuszonypotajemnie żeni się z nią mimo, że ona nie chce poświęcać jego kariery - Abelard ukrywał swe ...

UTWORY O TEMATYCE MIŁOSNEJ - „HELOIZA I ABELARD”

Mając 34 lata zakochał się w swojej uczennicy, nieletniej ale urodziwej Heloizie. Kiedy wuj Heloizy dowiedział się o tym nasłał zbójców na Abelarda, którzy go pobili i wykastrowali. Heloiza poszła to zakonu a Abelard został mnichem.

Rozwiń myśl Jana Jakuba Rousseau zawartą w Nowej Heloizie : „Miłość pozbawiona uczciwości traci swój największy powab”

Szanuję bohaterów Nowej Heloizy, którzy umieli się cofnąć przed zrobieniem ostatniego kroku, pozostali przyjaciółmi i nie stracili dla siebie szacunku.