Wirus grypy (Influenza A, B, C Virus - FLUAV, FLUBV, FLUCV)

Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65 lat lub młodszych, ale osłabionych przez inne niż grypa choroby. Grypa może być też niebezpieczna dla niemowląt oraz małych dzieci.

GRYPA

Jest to wyrazem ogólnego odczynu ustroju na zakażenie wi#\ rusem grypy i wobec tego nazywanie jej „grypą jelitową” nie ma logicznego uzasadnienia. Zaostrzeniu w przebiegu grypy mogą ulec choroby istniejące uprzednio, szczególnie cukrzyca, choroby układu oddechowego i krążenia.

GRYPA (influenza)

Istnieją jednak szczepy zdolne do infekcji ścian przewodu pokarmowego (grypa żołądkowa). Największa pandemia grypy - „hiszpanka” - miała miejsce w 1918 roku.

Choroby zakaźne - GRYPA

Jeżeli podejrzewasz u siebie lub osobie bliskiej grypę, to powinieneś unikać kontaktów z innymi, oraz oszczędzać swoje zdrowie. Należy pamiętać, że nie wyleczona grypa może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do śmierci.

GRYPA SZALEJE W NAPRAWIE

GRYPA SZALEJE W NAPRAWIE, powieść J. stagnacji, ogarniętą epidemią śmiertelnej grypy.

Grypa prosiąt

W zwalczaniu grypy prosiątnajwiększe znaczenie ma zapobieganie przezprzestrzeganie zasad zoohigieny (suche, widne,dobrze przewietrzane pomieszczenia, sucha ściółka.

Grypa

Wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, zwane grypą, jest chorobą szerzącą sięepidemicznie.

Influenza koni, grypa koni

Choroba zakaźna koni, zwalczana z urzędu, której powodem jest wirus atakujący błony śluzowe górnych drógoddechowych. Gł. objawami i.k. są: nagłysuchy kaszel, duszność, silne zaczerwienieniebłony śluzowej nosa, lekki śluzowy wypływ znosa i zawsze nagły znaczny (do 41 °C) wzrostciepłoty...

Grypa

(influenza); ostra choroba zakaźna wy* wołana przez influenzauirus. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową i przez kontakty pośrednie. Wirus wnika do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych, wywołując martwicę. Jest to przyczyna częstych dodatkowych...