Gladiatorzy

Czytaj Dalej

Gladiatorzy wg M.Granta (pierwsze pokazy)

kiedy gladiator padał na piasek, zwlekał go z areny niewolnik ubrany w strój etruskiego demona śmierć, Charuna (z którego Wergiliusz zrobił Charona), trzymający w ręku młotek, jako atrybut. Rzymianie uważali określenie "gladiator" i "Samnita" za synonimiczne.

Gladiatorzy wg M.Granta (powstanie Spartakusa)

Krassus zadał straszliwą klęskę gladiatorom, odzyskując insygnia pokonanych. Zasługa pokonania Spartakusa przypadła jednak Pompejuszowi, który rozgromił resztki wojsk gladiatorskich.

Gladiatorzy wg M.Granta (pochodzenie)

Swoistym rekordzistą w sztuce przetrwania był gladiator Publiusz Ostorius w Pompejach, wyzwoleniec walczący jako ochotnik, który wystąpił w 51 pojedynkach.

GLADIATOR, Gloster - samolot

Wyprodukowano również 60 samolotów Sea Gladiator prze­znaczonych dla *Fleet Air Arm; by­ły podobne do Gladiatorów II, ale przystosowane do startów z katapult i lądowania na lotniskowcach, a pod dolnym skrzydłem miały zamonto­wany ponton ratunkowy.

GLADIATORZY

Rzymianie entuzjazmowali się walkami gladiatorów, Grecy gardzili nimi; w Rzymie tylko nieliczni wyrażali zastrzeżenia. , 'witaj, Cezarze, pozdrawiają cię idący na śmierć', pozdrowienie gladiatorów wkraczających na arenę.

Gladiatorzy wg M.Granta (pokazy cesarskie)

On i jego zwierzchnik brali rekrutów do widowisk z cesarskich szkół gladiatorskich. Odtąd jednak główne ośrodki szkolące gladiatorów były własnościacesarza.