Gawot

Gawot

Gawot – starofrancuski taniec ludowy pochodzący z Delfinatu, szczególnie rozpowszechniony w Bretanii. Zawsze posiada metrum parzyste (4/4 lub 2/2). Charakterystyczną cechą tego tańca jest półtaktowy przedtakt. W XVII-XVIII wieku stał się popularny jako taniec dworski, później salonowy. Taniec pełen gracji w tempie umiarkowanym. Zazwyczaj poprzedzał skoczny taniec musette. W tym czasie został...

Czytaj Dalej

GAWOT

Starofrancuski taniec lud. w tempie umiarkowanym, w takcie 2/4 a. 4/4, w XVII-XVIII w. rozpowszechniony jako taniec dworski i salonowy, występuje w licznych operach i baletach, a od końca XVII w. wszedł do muzyki instrumentalnej od Purcella i Vivaldiego do Szymanowskiego i Prokofiewa.

LIZYSTRATA

Lizystrata najpopularniejsza operetka (1902) Paula Lincke wg Arystofanesa, z gatunku operetki „berlińskiej", ze słynną idyllą w rytmie gawota Lecą świetliki, lecą, lecą.

TANIEC

Bergamo (Bergamasca); Bolero; Chodzony; Czardasz; Fandango; Firleje; Gawot; Goniony; Górale (Góralski); Hajduk; Hołubiec; Hopak; Jota; Kadryl; Kankan; Kołomyja (Kołomyjka); Kotylion; Kozacy (Kozak); Krakowiak; Krzesany; Kujawy (Kujawiak); Kurant; Maczicze; Mazur(ek); Menuet; Moryska; Oberek; Padwa(n); Polka; Polonez; Rumba; Samba; Sarabanda; Stryj(anka); Tarantella; Tarantula; Walc; Wiedeń (Kongres.

CONCERTO GROSSO

(sonata da chiesa), albo sonatą kameralną (sonata da camera), z jedną lub kilku częściami tanecznymi (menuet, gawot, gigue itp.

Muzyka instrumentalna baroku - Suita

W przypadku, gdy po dwuczęściowym tańcu pojawiała się jego odmiana wariacyjna, całość przybierała formę dwuczęściową złożoną, a w przypadku wprowadzenia tria lub musette (najczęściej po menuecie lub gawocie) i powtórzenia pierwszego tańca — powstawał układ trzy­częściowy typu ABA.

Syntezy stylistyczne po I wojnie światowej - Muzyka w Europie: Siergiej Prokofiew i inni twórcy rosyjscy

Szczególne jest upodoba­nie tego kompozytora do rytmów marsza i gawota. Jednym z naj-celniejszych przykładów tego rodzaju jest Gawot z Symfonii klasycznej.

Suita

gawot, bourree, passepied.

Jean-Philippe Rameau

La Poule — Kura, Le Tumbourin — Tamburyri) badzte tancami (menuety, gawoty).

Artysta w okresie romantyzmu

Popularne sa przedewszystkim stylizowane tance XIX wieku: walc, mazurek, polonez, które całkowicie wyparły tańce wczesniejsze (menuet, gawot itp.