Garłacz karabinowy

Czytaj Dalej

MASCHINENGEWEHR MG 34 - karabin maszynowy

opracowano uni­wersalny karabin maszynowy, który na dwójnożnej podstawie był lekkim karabinem maszynowym, a zamon­towany na podstawie trójnożnej speł­niał wymagania stawiane ciężkiemu karabinowi maszynowemu.

UR Kb UR, wz. 1935 - karabin przeciwpancerny

Pociski (stosowano poci­ski bardzo zbliżone do typowych karabinowych, nazwane „SC", bez rdzenia wolframowego) wybijały w pancerzu pojazdu bojowego „ko­rek" o średnicy ok.

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że "Kordian" jest dojrzałym dramatem o niedojrzałym bohaterze?

Książę Konstanty proponuje sprawdzian odwagi: bohater ma przeskoczyć na koniu nad wysokim stożkiem powstałym z ustawionych na sztorc bagnetów karabinowych.

Obrona Poczty Gdańskiej

Pierścienie miały wykluczyć możliwość ucieczki pocztowców, linię tworzyły stanowiska karabinowe.

Wytrzymałość czaszki

w przypadkach uderzenia młotkiem lub postrzału karabinowego, to w otoczeniu miejsca urazu występują objawy wgniecenia.

Asymetria serca

pocisk karabinowy skierowany strzałkowo na lewo od mostka w komorę prawą może przejść przez przegrodę międzykomorową i uszkodzić również komorę lewą.

GARŁACZ

Gardłacz, szturmak, dawn. rodzaj ręcznej broni palnej z lufą lejkowato rozszerzoną u wylotu, używany w XVI-XVIII w.; gardłacz, wolarz, odmiana gołębia domowego umiejąca silnie rozdymać wole.

GOŁĄB

U Homera tylko dziki gołąb skalny (gr. peleias dosł. 'ciemnoszary'), którego potomek, gołąb domowy, przybył do Grecji, podobnie jak kura domowa, ze Wschodu, i tak jak ona zrazu nie jako ptak jadalny. Gołębie, które „całują się" dzióbkami, poświęcone były na Wschodzie bogini miłości, Isztar, a w...

SIEKAŃCE

We wczesnym śrdw. fragmenty różnych przedmiotów srebrnych (sztabek, bryłek, ozdób, zwł. monet) używane jako środek płatniczy; drobno posiekany drut ołowiany używany do broni palnej (garłaczy, muszkietów itd.) przez myśliwych i wojsko w czasach poprzedzających produkcję śrutu.

SZTURMAK

W XVI-XVIII w. hełm burgundzki z grzebieniem, nakarczkiem, policzkami i daszkiem, używany gł. przez piechotę szwajc., nm. i polską, rajtarów, oficerów lancknechtów i polskich arkebuzerów konnych; w XVII-XVIII w. garłacz, gardłacz, ręczna broń palna z rozszerzonym wylotem lufy; przest. popychadło...

KARABINOWA WOJNA PLEMIENIA BASUTO 1880-1881.

Wprawdzie wodzowie Basuto z Sotho w południowej Afryce prosili Bry­tyjczyków o ochronę przed Burami (patrz basuto plemienia wojna isós-ises), nie chcieli jednak rezygnować z własnej władzy plemiennej. Gdy Brytyjczycy zaniepokojeni rozpowszechnianiem się broni palnej na­kazali, by Basuto zdali broń...

SUDAŃSKA WOJNA 1881-1885

Mah-dyści po kolei pobili załogi wszystkich garnizonów, ale gdy zaatakowali miasto El-Obejd, obrońcy odparli ich potężnym ogniem karabinowym.

Socjologiczna analiza filmów z Jamesem Bondem

Wyposażyli jednak swego bohatera w wiele technicznych atrakcji i stąd tajny agent 007 w służbie Jej Królewskiej Mości, z licencją na zabijanie, posługuje się perfekcyjnie i z wdziękiem gadżetami w rodzaju zegarka z elekromagnesem zdolnym odchylić tor kuli karabinowej czy samochodem sterowanym pilotem.

ABUKIR (bitwa morska)

1 VIII 1798 doszło w Zatoce A. do bitwy między franc. eskadrą adm. Brueys’a i ang. eskadrą adm. Nelsona. Eskadra franc. składała się z 13 okrętów. Były to: 118-dzia-łowy (admiralski) „Orient”, 80-działowe „Franklin”, „Guillaume-TeH” i „Tonnant”, 74-działowe „Aąuilon”, „Genereux”, „Guerrier”...

KARABIN FRANCUSKI WZORU 1777

Amunicja karabinowa składała się z okrągłego pocisku ołowianego o wadze 27 g oraz ładunku prochowego o wadze 12 g.

LIPSK, m. w płd.- wsch. Niemczech (Saksonia)

Od kuli karabinowej ranny został ks. Poniatowski przejechał w karabinowym ogniu ogród Richtera i widząc zbliżających się Prusaków, rzucił się z koniem do Elstery.

MAMELUCY, formacja konnej gwardii cesarskiej

W 1799 gen. Kleber utworzył komp. konnych syryjskich janczarów spośród Turków, którzy przeszli na stronę Francuzów. W 1800 dołączono do niej oddział m. egipskich. Kiedy Armia Wschodu została ewakuowana do Francji, Bonaparte postanowił zachować oddział m. i 13 X 1801 nakazał formowanie ich szwadronu...

NELSON Horatio (29 IX 1758 - 21 X 1805), adm. ang.

Najwybitniejszy dow. morski epoki napoleońskiej. Syn wiejskiego pastora z hrabstwa Norfolk, mimo słabego zdrowia zaciągnął się w 1770 jako chłopiec okrętowy do Royal Navy. Doświadczenie żeglarskie zdobywał na Antylach, a także w wyprawie na wody Arktyki. Po wielu latach pływania w rejonie Indii...

RANY

Prawdopodobieństwo zranienia było o wiele większe w wypadku walki wręcz - do jakiej dochodziło wielokrotnie w każdej bitwie - niż w rezultacie ognia karabinowego czy artyleryjskiego prowadzonego z dużej odległości.

SHRAPNEL Henry (1761 - 1842), gen. ang.

Szrapnel był żeliwnym, a potem stalowym czerepem, w którym umieszczano ołowiane kule karabinowe i ładunek czarnego prochu.