Feniks

feniks najczęściej siedzi na jednej z palm otaczających główne postacie, które wyróżnia promienisty nimb. Wreszcie, feniks jest także symbolem dusz cierpiących i ich oczyszczenia w płomieniach czyśćca.

FENIKS (1)

Odradzać się jak Feniks z popiołów przysł. Feniks poemat anglosaski o 677 wersach, przypisywany Cynewulfowi (VIII-IX w. Feniks i tur kawka, ang.

FENIKS (2)

Feniks ucieka dó Peleusa, który mu powierza wychowanie syna Achillesa i czyni go księciem Dolopów. Feniks tragedie (fragmenty) Sofoklesa i Eurypidesa; Eurypides poszedł za wersją, w której Amyntor oślepia Feniksa.

Feniks panujący

Będący jedną z najszybciej rosnących roślin o takich wymiarach, feniks panujący dobrze przystosowuje się do życia w dużej donicy i jest rośliną łatwą w pielęgnacji.

Feniks

W Feniksie nie występują jaśniejsze gromady gwiazd ani mgławice możliwe do obserwowania mniejszymi lunetami.

FENIKS

Mityczny ptak pochodzenia wsch. lecący zArabii (lub Indii) przez 500 lat do Heliopolis, gdzie po spaleniusię na ołtarzu w świątyni Słońca miał na nowo odradzaćsię z własnych popiołów; j a k o symbol słońca poświęcony byłw staroż. Egipcie bogu Re.

Najwcześniejsze podania o f. sięgają V w...

Feniks

U Egipcjan ptak święty (Benu lub Boinu), przedstawiany pierwotnie jako pliszka, później jako czapla lub złoty sokół z głową czapli; uchodził za ucieleśnienie boga słońca (który przy powstawaniu świata miał osiąść na prawzgórzu), codziennego obiegu słońca i dorocznego wzbierania Nilu.

To...