Świadczą o tym również wykopaliska archeologiczne, na których podstawie można stwierdzić, że Etruskowie przybyli po okresie Villanova, gdyż warstwy wykazujące cechy tej kultury znajdujemy pod zabytkami etruskimi.
Etruskowie, Wwa 1968); R. Bloch, Les Etrusques, P 1956 (Etruskowie, Wwa 1967); A. Dobrowolski, Malarstwo etruskie, Wwa 1979; M.
Świadczą o tym również wykopaliska archeologiczne, na których podstawie można stwierdzić, że Etruskowie przybyli po okresie Villanowa, gdyż warstwy wykazujące cechy tej kultury znajdujemy pod zabytkami etruskimi Przybywszy morzem i podbiwszy tubylczą ludność, prawdopodobnie umbryjską, opanowali Etruskowie najpierw obszar między Morzem Tyrreńskim a dolnym Tybrem z miastami Tarkwinii, Caere i Veii następnie posuwali się ku północy,
Uważali tak i pisali o tym Herodot we fragmencie "Dziejów", Tytus Liwiusz (który pisał, że państwo Etruskie leżało między morzami Etruskim i Adriatyckim), Wergiliusz, Horacy, Owidiusz, Tacyt w "Rocznikach" i "Pocieszeniach do Helwii Seneka".
etruskiezachowały odrębność kulturową, językową i artyst. etruskie naczynia -> buccheronero. Powstałe w tym czasie etruskie rzeźby portretowe(tzw.
Etruskowie tracą kolejne miasta, a w połowie IV w. Etruria nadpadańska przekształca się w Galię celtycką i wspomnieniem jest imperium etruskie. Rzym zdobywa etruskie miasto Volsinii.
Weje uzyskały pomoc jedynie od trzech etruskich miast-państw. W miarę utraty przez Etrurię sił Rzym coraz szybciej opanowywał Italię; etruskie miasta Sutrium i Nepete padły w 387, Caere z portem Pyrgi w 384.
Wyobraźnia ludu etruskiego była raczej ponura i zaludniała świat pozagrobowy duchami i demonami. Pierwsza faza w rozwoju sztuki etruskiej, zw.
są głównie freski grobowe oraz inskrypcje (-*• Etruskowie III); ich język, z którego poznano znaczenie ok. mówi się o rozpuście kobiet etruskich); wywierały też wpływ na politykę (np.
Według Minta alfabety etruski i kumenski są do siebie podobne, a według Greniera alfabet etruski jest bardziej archaiczny niż znane zachodnie alfabety greckie.
Związek 12 miast utworzyli Etruskowie w końcu VI w. Etruskowie lubili śpiew, muzykę, zabawę i tańce, a uroczystością pogrzebowym towarzyszyły czasem ofiary z ludzi.
Lojalni wobec Rzymu Etruskowie w 90 otrzymali pełne obywatelstwo rzymskie.
Dionizos); bezpośrednio od Greków zapożyczyli Herkle (Herakles), Aplu (Apollon) i Artumne (Artemida); wyłącznie etruski był bóg wegetacji i wojny Wertumnus (zw.
Lud starożytny w środk. Italii (dzisiejsza Toskania, pn. Lacjum, Kampania i równina nad Padem), który szczyt rozwoju osiągnął w VTI-IV w. prz.Chr.
Wg Witruwiusza budowla naplanie zbliżonym do kwadratu, sytuowana na wysokimkam. podium, składająca się z głębokiegoprzedsionka kolumnowego i trzech celli, przykrytadwuspadowym dachem z szerokimi okapami; wznoszonazazwyczaj z nietrwałych materiałów (cegła suszona,drewno); bogato zdobiona fryzami i...