Emirat Grenady

Emirat Grenady

Czytaj Dalej

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Al-Imarat al-'Arabiyyah al - Muttahidah, Federacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dawlat al - Imarat al- Arabiyyah al - Muttahidah.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Ustrój polityczny

Zjednoczone Emiraty Arabskie są federacją (księstwa). Każdy z emiratów ma swojego władcę (emira), który wchodzi w skład Rady Najwyższej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Gospodarka

Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do grupy najbogatszych i najszybciej rozwijających się krajów w Azji Zachodniej.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Ludność

Około 87% ludności stanowią Arabowie (w tym miejscowi około 31%), 13% to pracownicy cudzoziemscy, zatrudnieni tylko tymczasowo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Warunki naturalne

Emiraty leżą w strefie zwrotnikowej, więc klimat jest oczywiści zwrotnikowy - suchy, a na wybrzeżu nieco bardziej wilgotny niż w centrum lądu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Historia

W 1990, po inwazji irackiej na Kuwejt, armia Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowiła wziąć udział w podjętej przez USA w 1990 akcji (Pustynna Burza) wyzwalania Kuwejtu.

GRENADA

Już w gruzach leżą Maurów posady, Naród ich dźwiga żelaza, Bronią się jeszcze twierdze Grenady, Ale w Grenadzie zaraza. - Grenada, Grenada, Grenada mąja!

Świat islamu po II wojnie światowej. Konflikt bliskowschodni - Emiraty Zatoki Perskiej. Oman

  W latach 60-tych niepodległość uzyskały protektoraty brytyjskie: Bahrajn (emirat pod władzą dynastii Halifa), Katar (emirat pod władzą dynastii Tan(), w 1971 zaś z 7 szejkatów na wybrzeżu Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej powstała federacja pod nazwą Zjednoczone Emiraty Arabskie zdominowana przez naj­większy z szejkatów - Abu Żabi (Abu Dąbi).

NAJAZD NA GRENADĘ 1983

W ciągu miesiąca aresztowano przywódców wojskowego rządu, zatrzymano również Kubańczyków, Ros­jan, Koreańczyków z Korei Północnej, Libij-czyków, Niemców z Niemiec Wschodnich, Bułgarów oraz mieszkańców Grenady podejrza-nych o komunizm i zamknięto ich w obozach.

GRENADY OBLĘŻENIE 1491-1492

W 1490 król Ferdynand V (1452-1516) i królowa Izabe­la I (1451-1504), władcy Kastylii i Aragonii zażądali poddania się Grenady. Upadek Grenady zakończył panowanie muzuł­manów w Hiszpanii.

GRENADA, Granada

założyli 711 Arabowie w pobliżu ruin —> Elwiry;1238-1492 było stolicą emiratu grenadzkiego (z tego okresuzachowały się pałace Alhambra i Generalife); 1492 G. De las primeras culturas al islam, Grenada 1983; AnPont 1992.

GRENADA

Od 7 II 1972 niepodległe państwo na M. Karaibskimw archipelagu Małych Antyli, cztonek Bryt. WspólnotyNarodów (od 1783 kolonia bryt.); zajmuje 344 km2 i liczy 115 000 mieszk. (1986), w tym 75 000 katolików.

W1650 wyspę G. przejął franc, gubernator Martyniki, a wraz zkolonizatorami przybyli tam misjonarze...

GRENADIER (franc. grenade - granat)

Pierwotnie żoł. wyspecjalizowany w rzucaniu granatów ręcznych, w epoce napoleońskiej przede wszystkim żoł. wyborczych komp. grenadierskich. Takie komp., po jednej w bat. piech., składały się z ludzi doświadczonych, silnych i rosłych. Stanowili oni główną siłę uderzeniową bat.

Zewnętrzną...