Eleonora Gonzaga

Czytaj Dalej

Eleonora

Ja sypiam z Edkiem od czasu do czasu – słowa Eleonory dowodzą jak lekko traktuje związki uczu­ciowe (zresztą, czy można tu mówić o uczuciach? Kobieca uczu­ciowość jak gdyby nie dotyczy Eleonory. Eleonora jest w drama­cie reprezentantką tzw.

DUSE Eleonora

(wym. duze), 1858-1924, Tragiczka włoska ze starej rodziny aktorskiej. Już mając 14 lat grała z powodzeniem Julię (zob. Romeo i Julia). W 1893 uważano jej Damę kameliową za wydarzenie teatralne Nowego Jorku i Londynu, w Paryżu zaś w 1897 sława jej zaćmiła samą Sarę Bernhardt (zob.).

Szczupła, o...

ELEONORA AKWITAŃSKA

Henryk II, młodszy od niej o 11 lat, dorównujący jej temperamentem, romansował z pięknymi damami, a Eleonora, która mu dała pięciu synów (wśród nich dwóch przyszłych królów Anglii: Ryszarda Lwie Serce i Jana bez Ziemi), szalała z zazdrości.

GONZAGA

jednym z ważniejszych ośrodków kultury i sztuki Odrodzenia, szczególnie błyszczącym pod władzą Francesca Gonzagi i jego żony Isabełli d'Este (zob. Obraz Rodzina Gonzaga adoruje iw.

ZIEMIĘCKA ELEONORA, z GAGATKIEWICZÓW

Eleonora Sztyrmer i literatura powieściowa w ogólności („Pielgrzym" 1845) wystąpiła przeciw realizmowi, domagając się idealizującej powieści dydaktycznej.

ŻÓŁKOWSKI (FORTUNAT) ALOJZY GONZAGA

ŻÓŁKOWSKI (FORTUNAT) ALOJZY GONZAGA, ur.

Eleonora Austriaczka

Królowej proponowano kandydaturę 16-letniego Jerzego Wilhelma Neuburskiego, jednak Eleonora odmówiła. Zawiedziona Eleonora chciała wracać do Wiednia.

Ludwika Maria Gonzaga

  - druga żona Władysława IV - jedyna żona Jana Kazimierza Ludwika Maria była córką Karola Gonzagi księcia Nevers i Katarzyny de Guise. Królewicz zaprzyjaźnił się z Marią Gonzaga.

ALOJZY GONZAGA Św. SJ

Rosa, Lettere e scritti spirituali di san Luigi Gonzaga, Fi 1926; C. Gonzaga, Lo1927; J. Gonzaga, Fr 1937; Estr XII 121-124; Sommervogel III 1575-1581, X 1631-1637; F.

ELEONORA ORTTZ bł.

ur. w 1. poł. XVI w. na Majorce (Baleáry), zm. 1594 tamże, mistyczka.

Należała do III zakonu karmelitańskiego ; odznaczając się surową pokutą, prawdopodobnie posilała się tylko komunią i dlatego, na zlecenie króla i władz kośc, poddano ją specjalnej obserwacji ; propagowała nabożeństwo ->...

ELEONORA z PROWANSJI Św. OSB

ur. 1222 w Prowansji, zm. 25 VI 1291 w Amesbury (k. Salisbury), ang. królowa.

Wydana za mąż 1236 za ang. króla -> Henryka III; związany z tym faktem napływ jej współziomków do Anglii, których protegowała na najwyższe stanowiska, spowodował jej niepopu-larność (zwł. że nie lubiany był również Henryk...

GONZAGA UNIVERSITY

przekazu, informatyki i komputerów;publikuje kwartalnik „Gonzaga Law Review" (od 1966), rocz. „Reflections", „Spires" i „Chartes", tygodnik „GonzagaBulletin", a p o n a d t o „Signum" (10 z.

MARKS Eleonora (1855 - 1898)

Nakrótko przed śmiercią ojca zerwała z Lissagarayem i związała się z EdwardemAvelingiem, pisarzem, lekarzem, a przy tym bigamistą (miał równocześnie dwie żony,będąc w związku z Eleonorą), "kobieciarzem, darmozjadem, specjalizującym się wuwodzeniu kobiet" - jak określił go Paul Johnson.

Święty Alojzy Gonzaga

Alojzy Gonzaga, zakonnik.