zajmująca się badaniem zachowań podlegającym prawu karnemu, gdzie podmiotem są metody określenia poziomu przestępczości, tendencji w odrąbie poszczególnych kategorii przestępstw oraz strategii walki z przestępczością, a socjologia dewiacji bada zachowania niepodlegające prawu karnemu, podmiotem zachowań dewiacyjnych jest stosowanie pytań, dlaczego określone zachowania uważa się powszechnie za dewiacyjne.
Czwarta forma dewiacji to w ujęciu Mertona „bunt". Jest to także dewiacja pełna, ale aktywna. Symptomem takiego stosunku do normy jest dążenie do anonimowości, ukrycia faktu dewiacji.
Patologia wobec dewiacji i przestępstwa Dewiacja- Patologia Społeczna- Przestępstwo 4.
Czwarta forma dewiacji to „bunt". Jest to także dewiacja pełna, ale aktywna. Dodatkowe kategorie: NONKONFORMIZM: dewiacja demonstrowana publicznie w proteście przeciwko obowiązującym normom czy wartościom.
Dewiacje działają dezintegrująco na sport, jak i ludzi zajmujących się nim. Tymczasem dewiacje mogą wywoływać zmiany w sporcie, to co kiedyś było dewiacja w międzynarodowym sporcie amatorskim, obecnie staje się norma (przejawy zawodowstwa).
Warto odnotować, że niezależnie od dewiacji i ich społecznych korzeni, jednostka ludzka ma swego rodzaju naturalną skłonność do łamania norm, zwłaszcza w sytuacji nadmiernego ograniczenia swobody własnego wyboru przez społeczeństwo; wówczas złamanie narzuconego wzoru przeżywane jest subiektywnie jako wyzwolenie spod presji społecznej.
Źródła zachowań dewiacyjnych mogą być dwojakiej natury: poza społecznej /np.
Kiedyś twierdzono, że więźniowie mają odrębne cechy fizyczne, uważano, że przestępcy są biologicznie niedorozwinięci. Stwierdzenie to nie było trafne. Następnie uważano, że typ ciała ma związek z przestępczością.
>
*Odstępstwo od normy w nauce, zboczenie z drogi, odchylenie od właściwego kierunku; błądzenie. Normy określają odpowiednie zachowanie, ale nie mogą go zagwarantować. Np. Niektórzy naukowcy odrzucili teorie Einsteina, bo był Żydem.
>
Grupy : Grupy inkluzywne - członkiem tego typu grupy może być każda osoba, nie są tutaj istotne żadne kryteria klasyfikacyjne. W rzeczywistości taki czysty model rzadko jest spotykany, można jednak mówić o grupach, które do takiego modelu się zbliżają i umożliwiają uczestnictwo bez konieczności zdobywania specjalnych kwalifikacji lub referencji. Grupy ekskluzywne(elitarne) ? do takiej grupy społecznej przynależeć mogą jednostki spełniające odpowiednie kryteria ...
Zmiany środkowego okresu mor-fogenezy, czyli pojawienia się na pewnym etapie rozwoju przebiegającego identycznie jak u przodka, takich odchyleń i modyfikacji, które były nieobecne u przodka (np. rozwój łusek u zarodków gadów). D. to jedna ze zmian rozwojowych w teorii fiiembriogenezy...