Dejanira

Dejanira

Czytaj Dalej

DEJANIRA

Nowa Dejanira podtytuł dramatu Fantazy Juliusza Słowackiego, żartobliwa aluzja do próby porwania żony Heraklesa. Herakles i Dejanira obraz P. Porwanie Dejaniry obraz Guido Reniego, Paryż, Luwr.

DEJANIRA (postać mitologiczna)

Historia tragicznego finału małżeństwa Heraklesa i Dejaniry była tematemutworów literackich Sofoklesa, Seneki Młodszego, Słowackiego, obrazówYeronesego, Jordaensa, Reniego, opery Saint-Saensa.

Krytyka szlachty w literaturze polskiej.

Oddziaływanie szlachty na naród polski zostało porównane do zabójczego działania koszuli Dejaniry, będącej przyczyną śmierci Heraklesa.

HISTORIA LITERATURY - Dwudziestolecie Międzywojenne

W dwudziestoleciu międzywojennym powieści historyczne pisali ponadto: Teodor Parnioki (Aecjusz, ostatni Rzymianin), Hanna Male-wska (Żelazna korona, Wiosna grecka), Zofia Kossak (Złota wolność, Legnickie pole, Suknia Dejaniry, Krzyżowcy).

Krytyka szlachty w literaturze polskiej

Oddziaływanie szlachty na naród polski zostało porównane do zabójczego działania koszuli Dejaniry, będącej przyczyną śmierci Heraklesa.

Motywy patriotyczne w literaturze polskiej

Oddziaływanie szlachty na naród zostało porównane do działania koszuli Dejaniry.

Starożytność - spis pytań

nić Ariadny - córka króla kreteńskiego Minosa, która pomogła ateńskiemu herosowi Tezeuszowi wydostać się z labiryntu przy pomocy kłębka nici; obecnie powiedzenie to znaczy tyle co: trafić bezbłędnie do celu; nieoczekiwana pomoc; róg Amaltei - (kozy), inaczej róg obfitości stajnia Augiasza - jedna z prac Herkulesa, którego zadaniem było oczyszczenie pełnej nieczystości stajni; pracę wykonał dzięki swojej pomysłowości puszczając ...

Romantyzm pytania

Oddziaływanie szlachty na naród porównane zostało do zabójczego działania koszuli Dejaniry, która spowodowała śmierć Heraklesa w straszliwych męczarniach.

„Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego - elementy pamfletu i retoryczność

Oddziaływanie szlachty na naród porównane zostało do zabójczego działania koszuli Dejaniry, która spowodowała śmierć w straszliwych męczarniach Heraklesa „Zrzuć do ostatka te płachty ohydne Tę Dejaniry palącą koszulę.

Bogactwo refleksji w "Grobie Agamemnona"

Oddziaływanie szlachty na naród porównał Słowacki do zabójczego działania Koszuli Dejaniry, która spowodowała śmierć Heraklesa w straszliwych męczarniach.

Powstanie listopadowe w ocenie Juliusza Słowackiego

Oddziaływanie szlachty na naród  porównane zostało do zabójczego działania koszuli Dejaniry, która  spowodo-wała śmierć Heraklesa w straszliwych  męczarniach.

Refleksje o własnej twórczości i zadaniach poety wobec narodu w utworach Juliusza Słowackiego: "Grób Agamemnona" i "Testament mój"

Polska powinna więc zrzucić te "płachty ohydne, tę Dejaniry palącą koszulę", a wtedy stanie się krajem wolnym.

FANTAZY, dramat

Nowa Dejanira, od 1908 F.

ACHELOOS

Starożytna nazwa rzeki, dziś Aspropotamos, w zach. Grecji, i bykogłowego boga tej rzeki, który wg mitu walczył z Heraklesem o Dejanirę i utracił przy tym jeden z rogów oraz ukochaną.

Kiedy Alkmeon, ścigany przez erynie za matkobójstwo, szukał kraju nie istniejącego w chwili morderstwa, znalazł go w...

KOSSAK ZOFIA, Z. z Kossaków 1 v. Szczucka, 2 v. Szatkowska

za czasów Jana Sobieskiego, i w Sukni Dejaniry (1939), trawestującej staropol.

LEGENDA, opowieść prozą lub pieśń epicka

, a w powieści Suknia Dejaniry (1948) zbeletryzowała l.

LEGENDA O ŚWIĘTYM ALEKSYM

Kossak (Suknia Dejaniry), K.

CENTAUR

też Eurytion; Iksjon; Dejanira (Nessos); Uczta (Lapitów).

HERAKLES

Szata wżarła się w ciało bohatera; aby skrócić śmiertelną mękę, kazał się spalić na stosie na górze Oita; Dejanira odebrała sobie życie z rozpaczy. Herakles w szacie Dejaniry w obliczu śmierci.

KOSZULA

Dejanira; Herakles.