Czosnek pospolity

Czosnek pospolity

Czytaj Dalej

Czosnek pospolity

Wyciąg z czosnku bezwonny: 30 ząbków czosnku obrać z łusek, posiekać bardzo drobnolub utrzeć na miazgę, ewentualnie zmiksować w 1 l przegotowanej chłodnej wody, dodać sok z500 g cytryn, wymieszać, rozlać do małych słoików z przykrywkami i przechowywać w lodówce.

Czosnek pospolity

W Polsce uprawia się 3 typy czosnku: czosnek wytwarzający kwiatostany zcebulkami powietrznymi (uprawiany na Dolnym Śląsku i w środkowej Polsce), czosneknizinny oraz górski (z rejonu Podhala).

Czosnek pospolity - formy podania

Odwar przeciw owsikom (do lewatywy): 4—6 ząbków czosnku zmiażdżyć izagotować z ½ 1 mleka lub 2—3 zmiażdżone ząbki czosnku zalać ¼ l ciepłej wody(płyn może być wykorzystany również do okładów dezynfekcyjnych).

Czosnek pospolity - zastosowanie

Przykatarze dobry skutek daje wąchanie (ostrożne) zmiażdżonego ząbka czosnku. Czosnekmożna również stosować zewnętrznie w postaci okładów (z wody czosnkowej) natrudno gojące się rany i ropnie skórne.

OBLICZE SZLACHTY XVI WIEKU - „O POPRAWIE RZECZY POSPOLITEJ” FRYCZ-MODRZEWSKI

•  KSIĘGA I [o obyczajach]

Jest to traktat o uczciwości i rozumie, który ma wspomagać działanie każdego człowieka. Mówi też o sprawiedliwości; wszyscy są równi. Za najwyższą cnotę uznaje on rozum (humanista). Zlikwidowanie żebractwa przez przytułki. Żąda opieki nad starcami i kalekami. Postuluje o...

Charakterystyka chwastów - Rzodkiewnik pospolity

Rzodkiewnik pospolity występuje przeważnie na próchnicznych, wilgotnych glebach piaszczystych i piaszczysto-gliniastych.

Charakterystyka chwastów - Wiosnówka pospolita

Wiosnówka pospolita na polach rośnie w koniczynach, zbożach ozimych, na przydrożach, ugorach i odłogach.

Charakterystyka chwastów - Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita jako chwast występuje na wszelkich rodzajach gleb i we wszystkich roślinach uprawianych na polach i ogrodach, a szczególnie uciążliwa jest w rejonach o wilgotnym i chłodniejszym klimacie.

Charakterystyka chwastów - Tasznik pospolity

Tasznik pospolity występuje często masowo w zbożach.

Charakterystyka chwastów - Iglica pospolita

Iglica pospolita występuje jako chwast na glebach piaszczystych, i zakwaszo-nych gliniastych, w zbożach, w okopowych i rzadkich koniczynach, na odłogach i przydrożach.

Charakterystyka chwastów - Mniszek pospolity

Mniszek pospolity jako chwast występuje w sadach, na łąkach i wśród roślin wieloletnich, jak koniczyny, lucerny i in.

Charakterystyka chwastów - Podbiał pospolity

Tussilago farfara L.

Roślina wieloletnia z silnie rozwiniętym systemem kłączowym sięgającym do głębokości ok. 60 cm. Pędy kwiatowe pokryte dość gęsto brunatnymi lub purpu-rowymi łuskami zakończone jednym koszyczkiem kwiatowym, 6-30 cm wys., po-jawiają się w kępkach wcześnie na wiosnę przed...

Jałowiec pospolity - Informacje ogólne

JAŁOWIEC POSPOLITY (JUNIPERUS COMMUNIS L.

Kameleon pospolity

Rozród: pora godowa kameleona pospolitego przypada na sierpień lub wrzesień.

Poziomka pospolita

Rozmieszczenie: Cała Europa; w Polsce pospolita w całym kraju, w górach po piętro kosówki.

Jarząb pospolity, jarzębina

W Polsce rozpowszechniona i wszędzie pospolita, w górach aż po piętro kosówki.

Jałowiec pospolity

W Polsce pospolity w całym kraju, z wyjątkiem kresów południowo-wschodnich; na niżu i w niższych położeniach górskich; w Tatrach do wysokości 1561 m n.

Mahonia pospolita lub ostrolistna

Wygląd: Wiecznie zielony krzew o wysokości 50-150 cm z gałązkami bez cierni. Twarde, skórzaste nie-parzystopierzaste liście z 5-9 zatokowymi, ciernisto ząbkowanymi listkami, z wierzchu lśniąco ciemnozielone, od spodu jasnozielone, za młodu niekiedy także czerwonawe; każdy jajowaty listek ma 4-8 cm...

Cis pospolity

Wygląd: Gęsty krzew albo drzewo o wysokości 5-15, niekiedy do 20 m. Wiecznie zielone, płaskie liście, szpilkowate, do 3 cm długości, z wierzchu ciemnozielone, od spodu matowe i żółtozielone. Kwiaty w pachwinach szpilek, rozmieszczone dwupiennie, męskie w małych żółtawych szyszkach, żeńskie -...

Czworolist pospolity

W Polsce pospolity w całym kraju.