Czosnek

Czosnek

Czytaj Dalej

Czosnek pospolity

Czosnek w plasterkach: pokroić 1 -2 ząbki czosnku na plasterki i nie rozgryzającw ustach połknąć, popić 1/4 szklanki wody i wkrótce zjeść posiłek.

Czosnek pospolity

W Polsce uprawia się 3 typy czosnku: czosnek wytwarzający kwiatostany zcebulkami powietrznymi (uprawiany na Dolnym Śląsku i w środkowej Polsce), czosneknizinny oraz górski (z rejonu Podhala).

Czosnek pospolity - formy podania

Odwar przeciw owsikom (do lewatywy): 4—6 ząbków czosnku zmiażdżyć izagotować z ½ 1 mleka lub 2—3 zmiażdżone ząbki czosnku zalać ¼ l ciepłej wody(płyn może być wykorzystany również do okładów dezynfekcyjnych).

Czosnek

Istnieje wiele typów czosnku, które można podzielić na dwie główne grupy: czosnek zimowy, który sadzi się na jesieni i który w następnym roku wydaje łodygę kwiatostanową z cebulkami, i czosnek zimowy lub wiosenny, który może być sadzony na jesieni lub na wiosnę, ale który nie wydaje łodyg kwiatostanowych.

Czosnek złotożółty

Cebula, o silnym zapachu czosnku, używana jest tak jak czosnek. sati-vum), por czyli czosnek zimowy (A porrum)J uchodzący za najłagodniejszy gatunek, szczypiorek (trybulka) (A.

Czosnek ozdobny

Niektóre gatunki czosnku mogą stać się uciążliwe, gdyż bardzo szybko się rozsiewają, zabierając miejsce innym roślinom. Wszystkie odmiany ozdobnego czosnku odstraszają norniki.

Czosnek niedźwiedzi

Również większe liście czosnku niedźwiedziego pozostają aż do kwitnienia tak mięsiste i delikatne, że można je spożywać jako surówkę witaminową. Dla ochrony dzikiego czosnku należy z każdej rośliny pobierać tylko 1-2 liście.

Czosnek niedźwiedzi

  Wygląd: Roślina cebulkowa 20-50 cm wysokości z podłu-gowatymi cebulkami i przeważnie z dwoma liśćmi odziomkowymi, szerszymi (eliptyczno-lancetowatymi) niż u innych gatunków czosnku. Uwagi: Jadalny (dziki czosnek) o intensywnym zapachu czosnku.

Czosnek grzebieniasty

Uwagi ogólne: Takie samo zastosowanie ma czosnek warzywny (Allium oleraceum), którego liście są półobłe, a z wierzchu rynienkowa-te; jego białawozielone lub brunatnoczer wonawe działki okwiatu są prawie tak samol długie jak pręciki.

Czosnek pospolity - zastosowanie

Przykatarze dobry skutek daje wąchanie (ostrożne) zmiażdżonego ząbka czosnku. Czosnekmożna również stosować zewnętrznie w postaci okładów (z wody czosnkowej) natrudno gojące się rany i ropnie skórne.

CZOSNEK

W różnych przekazach historycznych znajdujemyinformację o tym, że systematyczne spożywanie czosnku i cebuli chroniłoprzed epidemiami cholery i dżumy skupiska ludzi (np. Ząbek czosnku noszony w woreczku jako -> AMULET chroni ponoć skutecznie przed reumatyzmem, urokami i wampirami.

Czosnek olbrzymi

Czosnek olbrzymi (Allium giganteum) ma bardzo duże, żółtecebule pokryte delikatną tuniką.

Czosnek karatawski

Czosnek karatawski (Allium karataviense) jest jednym z najbardziej ozdobnych gatunków o niskim wzroście.

Czosnek złocisty

Czosnek złocisty (Allium moly) jest najbardziej rozpowszechnionym i łatwym w uprawie.

Czosnek skalny

Czosnek skalny (Allium carinatum) przyciąga uwagę przepięknym baldachem zwisających, kubkowatych kwiatów w kolorze jasnofioletowym.

Czosnek grzebieniasty

Kwiaty o różowych lub ciemnoliliowych działkach okwiatu, z pomiędzy których daleko wystają pręciki, w odróżnieniu od czosnku zielonego, u którego są one tej samej długości co zielonkawobiały lub czerwonawy okwiat.

Czosnek kątowaty

Płaskie, równowąskie liście, w przeciwieństwie do czosnku winnicowego, od spodu z ostrym wystającym grzbietem.

Czosnek

W Grecji już samemu wypowiedzeniu słowa ,,czosnek" przypisywano działanie ochronne.

Czosnek winnicowy

 

Wygląd: 30-60 cm wysokości. Niebieskawozielone, nagie liście prawie rurkowate, na górnej powierzchni wąsko ry-nienkowate. Gęste, kuliste ba-Idachy kwiatowe o niewielu kwiatach, natomiast zazwyczaj z wieloma cebulkami potomnymi. Długie pręciki wystają ponad działki okwiatu, od którego są prawie...