Przedmiotem podatku jest - nabycie majątku poprzez odziedziczenie: • nieruchomości - wyłącznie na terytorium Republiki Czeskiej • nieruchomości - jeżeli spadkodawca był obywatelem Republiki Czeskiej posiadającym tu stałe miejsce zamieszkania - opodatkowaniu podlega cały majątek ruchomy, w pozostałych przypadkach tylko przedmioty w Republice Czeskiej.
CZESKA FILOZOFIA - istniała już w XIII w. Novy (1930—1996)-zorganizował on międzynarodową konferencję (Brno 1995) w stulecie wydania książki Masaryka Ćeskd otazka {Problem czeski).
Tron czeski został zajęty przez Jerzego z Podiebradu, który szukając wsparcia katolickiego króla (sam był związany z husytami, co nie było mile widziane przez Papieża) obiecał Kazimierzowi tron czeski w wypadku swojej śmierci (układ zawarty w Głogowie w maju 1462 roku).
Dwukrotnie Wacława uwalniano po wyrażeniu zgody na niewielkie ustępstwa, w końcu odzyskał tron w Czechach, mimo to nie zaprzestał walki z czeskimi wielmożami.
Jerzy z Podebradów (1420-1471) przywódca utrakwistów, umiarkowanych zwolenników husytyzmu, występował przeciw partii habsburskiej, która popierała kandydaturę na tron czeski Władysława V Po-grobowca Habsburga (1440-1457).
Narzucili oni swe zwierzchnictwo innym plemionom czeskim, a napór napotkali tylko ze strony libickiego państewka Zliczan, rządzonego przez ród Sławnikowiców. Ochłodzenie stosunków polsko- czeskich za panowania Bolesława II było wstępem do przeprowadzonego w ok.
Upadek państwa Wielkomorawskiego, spowodował że plemiona czeskie stworzyły odrębne państwo.
w kwestii usprawiedliwienia; symbol wiary (Confessio bohémica) przedstawiony 1575na sejmie stanów czeskich ces. jedna z misjikongregacjonalistów przyjęła nazwę Wspólnoty Braci CzeskichKongregacjonalistów (-> kongregacjonalizm).
O tron czeski ubiegało się kilku pretendentów, w 1310 otrzymał go książę Jan Luksemburski (1296-1346), zięć Wacława II.
W XVIII wieku obok włoskich mistrzów rónego formatu, działajacych w całej Europie odNeapolu i Londynu a po Petersburg, wielkie znaczenie miała działalnosc muzyków czeskich,którzy zreszta na ogół nie wykraczali poza Europe srodkowa. Obecnosc czeskich kompozytorów na dworze mannheimskim była moe najznaczniejsza.
Początkowe dzieje Jednoty w Polsce spisał Jerzy Izrael: Historia powstania i rozwoju wielkopolskiegoKościoła wyznania czeskiego.
W 1958r. zakończono prace zawiązane z demarkacją granicy polsko-czechosłowackiej i 13 czerwca 1958r. podpisano stosowną umowę. W latach 1976-1983 przeprowadzono pierwszą wspólną kontrolę przebiegu granicy i w jej wyniku doszło do podpisania 10 grudnia 1986r. umowy międzypaństwowej wprowadzającej...
W 1918 roku ustalono z władzami czeskimi, że tereny przygraniczne zamieszkałe w większości przez Polaków zostaną włączone do Polski.
(„Czeski Asyż"); korespondowała ze św.
Król Czech Jerzy z Podebradów (1420-1471), utrakwista, stracił poparcie czeskich wielmożów katolickich, którzy w 1465 utworzyli organizację opozycyjną w zamku Zelena Hora koło Nepomuka.
Cesarz Świętego Cesarstwa Rzym-skiego Rudolf I Habsburg (1218-1291) uważał, że jako cesarz ma prawo do austriackich ziem, natomiast innego zdania był król czeski Przemysł Otokar II Wielki (1230?
Morcinek, Czeska-Mączyńska, Tygodnik Powszechny 3(1947) nr 47; Słownik współczesnych pisarzy polskich, Wwa 1963, I 394-396.
Zdzisława Czeska, żona, matka (1215 - 1252).
W muzyce czeskiej pierwszoplanowe znaczenie zyskała twórczość Leośa Janaćka, Aloisa Haby — eksperymentatora w zakresie muzyki ćwierćtonowej — oraz Bohuslava Martinu.
ur. 1584 w Małopolsce, zm. 1 IV 1650 w Krakowie, Działaczka dydaktyczna i charytatywna.
Po śmierci męża poświęciła się pracy charytatywnej; jako członkini Bractwa Miłosierdzia przy kościele św. Barbary, wspierała materialnie kościoły i klasztory;
1627 w swym domu w Krakowie ufundowała i...