Conan

Postacie fikcyjne: Miejscowości: Historyczni władcy Bretanii: Filmy: Gry Komputerowe: Sławne osoby:

Czytaj Dalej

Streszczenie Pies Baskervillów - Arthur Conan Doyle

Niektórych może znudzić akcja, która w wydaniu Conan Doyle`a budowana jest starannie i czasem pojawiają się fragmenty, które co poniektórzy chętnie nazwą "wypełniaczami" miejsca - jednak nie dajmy się zwieść - w "Psie Baskervillów" wszystko jest na swoim miejscu i zdawałoby się nieistotne informacje po chwili okazują się sprytnie wykalkulowanym zabiegiem pisarza.

Teoria kultury masowej - Urządzono zjednoczenie

Porównajmy powieści Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie rzeczowe i bez pretensji, z udaną „głębią” Dorothy M.

Teoria kultury masowej - Od Sherlocka Holmesa do Mike'a Hammera

  Conan Doyle stworzył wielkiego ludowego bohatera, Sherlocka Holmesa, mędrca, który, tak jak Dupin Edgara Poe, posługuje się naukową dedukacją (u Edgara Poe „rezonowaniem”).

Teoria kultury masowej - Od Frankensteina do Hiroszimy

Gdyż Frankenstein, stworzony przez panią Shelley, eksperymentator, który spowodo-wał katastrofę posuwając naukę za daleko, jest ludowym bohaterem starszym, a wciąż niemniej sławnym, niż zdolny i użyteczny Sherlock Holmes Conan Doyle'a.

GROBOWIEC TUTANCHAMONA - Informacje Ogólne

Reporter londyńskiego:Timsa" przeprowadził wywiad a sir Arthurem Conan Doyl'em, autorem" Przygód Sherlocka Holmesa".

Klątwa faraonów - prawda czy mit?

Argumenty zwolenników opowieści o klątwie wzmocnił Arthur Conan Doyle, twórca postaci Sherlocka Holmesa, a jednocześnie medium i autorytet w sprawach sił nadprzyrodzonych, który oświadczył z całą powagą: "Zbieżność faktów nie jest przypadkowa i lorda niewątpliwie dosięgła zemsta faraona".

Londyn

Mimo bogatej historii tego miasta większość tury­stów wciąż widzi w nim wiktoriańską stolicę impe­rium z czasów rewolucji przemysłowej, kiedy po ulicach, wśród dorożek przechadzali się panowie w cylindrach, a przestępcy drżeli przed słynnym detektywem z powieści Arthura Conan Doyle'a.

PIES

1903) z serii Przygód Sherlocka Holmesa Sir Artura Conan Doyle'a.

SHERLOCK Holmes

Znużywszy się tą postacią, autor zabił go rękami Moriarty'ego, ale publiczność zmusiła Conan Doyle'a do przywrócenia go życiu w 1903, w Pustym domu. Trudno przecenić wpływ Conan Doyle'a na rozwój współczesnej powieści detektywnej.

Literatura fantastyczno-naukowa

Twórca Sherlocka Holmesa, Arthur Conan Doyle, w swej książce Zaginiony świat (1912) opisuje wymyślony, odcięty od świata płaskowyż w Ameryce Południowej, gdzie żyją dinozaury.

Powieści kryminalne i sensacyjne

Zarówno czytelnicy, jak i wydawcy nie zaakceptowali śmierci Holmesa i Conan Doyle zmuszony był „cudem ocalić" swojego bohatera i opisywać jego przygody niemal do końca swego życia.

Dr WATSON

uotsn) W serii powieści detektywistycznych Conan Doyle'a o Sherlocku (zob.

HAITI, Republika Haiti, République d' Haïti

przez metropolitę Julien Conan; z jegoinicjatywy 1934 powstał też ośrodek akcji społ.

Pytania z XIX wieku 72 48 39

krótszy poranny i dłuższy wieczorny - duża popularność publikowanych w odcinkach powieści (Aleksander Dumas, Karol Dickens, Jules Verne, Mark Twain, Conan Doyle) a kto w Polsce?