Borodino

Borodino

Borodino – wieś w obwodzie moskiewskim Rosji, 12 kilometrów na zachód od Możajska. Odbyła się tu słynna bitwa kampanii 1812 roku; wieś była również miejscem walk w czasie obrony Moskwy w 1941 roku.

Czytaj Dalej

BORODINO

Wieś W Ros. FSRR na płd.-zach. od Moskwy, gdzie 7 IX 1812 rozegrała się nie rozstrzygnięta, ale niezmiernie krwawa dla obu stron bitwa między Wielką Armią Napoleona i wojskami ros. pod dowództwem Kutuzowa, po której Rosjanie zmuszeni byli do odstąpienia, gł. za sprawą marszałka Neya. Zwana też bitwą...

Francja - Historia Francji

miejscowości Krasne, Smoleńsk, Borodino, gdzie odnosił kolejne zwycięstwa.

Epoka Napoleońska

Do starcia doszlo w bitwe pod Borodino ( 17. Ostatecznie francuzi Borodino wygrali.

Francja w okresie konsulatu i cesarstwa

Wojska Napoleona kierowały się na Moskwę, stąd we wrześniu 1812 roku doszło do wielkiej bitwy pod Borodino.

Rywalizacja nuklearna i wyścig zbrojeń

1945 Amerykanie przeprowadzili I próbny wybuch bomby atomowej -od momenyu ataku na Hiroszime i Nagasaki doszło do intensyfikacji zbrojeń -w odniesieniu do wzmożonych wysiłków państw w dziedzinie zbrojeń zaczęto używać terminu „wyścig zbrojeń”,oznaczającego ich dążenie do zwiększenia ilości i jakości materialnych środków i zasobów koniecznych do prowadzenia działań wojskowych -badania nad bronią atomową prowadzono w ZSRR już ...

Moskwa

7 września 1812 roku Napoleon Bonaparte na czele swej wielonarodowej armii pokonał wojska rosyjskie pod wsią Borodino nieopodal Moskwy.

REDUTA

słynne reduty Rajewskiego i Szewardyńskiego w bitwie pod Borodino w 1812; z fr.

Napoleon Bonaparte

Po krwawym, odwlekanym starciu pod Borodino, Rosjanie zastosowali taktykę, która miała im przynieść zwycięstwo.

Księstwo Warszawskie i Rosja w latach 1807 - 1812. Klęska Napoleona w Rosji 1812 roku

17 sierpnia 1812 – nierozstrzygnięta bitwa pod Smoleńskiem, Aleksander I mianuje głównodowodzącym Kutuzowa 5-7 września 1812 – bitwa pod Borodino, miała ona na celu osłonięcie Moskwy, została nierozstrzygnięta 14 września 1812 – Napoleon w Moskwie 24 października 1812 – po wycofaniu się z Moskwy nastąpiła bitwa pod Małojarosławcem W tym samym czasie, po klęsce Napoleona, Turcja korzystając z zaangażowania Rosji, w 1813 Turcy zdobyli ...

Europa w dobie napoleona 1796-1815

Poprzez Wilno, Witebsk, Polanów i Borodino wojska wkraczały w głąb kraju. Bonaparte po krwawej i zwycięskiej bitwie pod Borodino mógł spokojnie zająć Moskwę.

Napoleon Bonaparte

Brytanii w Egipcie (bitwa pod piramidami) i Hiszpanii, ponosząc jednak klęski na morzu pod Abu Kir oraz Trafalgarem; pokonał Prusy w bitwach pod Jeną i Auerstedt oraz Rosję w bitwach pod Iławą, Frydlandem i Borodino.

Napoleon Bonaparte - realista

Stoczono bitwę pod Borodino (1812), po której Rosjanie wycofują się w głąb Rosji.

FILE, w. na dalekich zach. przedmieściach Moskwy

Tuż obok, w specjalnej rotundzie, eksponowana jest od 1962 panorama bitwy pod Borodino (Możajskiem).

MOŻAJSK, m. w Rosji, 150 km na zach. od Moskwy

) przesunął z lewego skrzydła ku centrum i na prawe skrzydło, pozostawiając na wprost Borodino tylko 4 korpus wł. Borodino.