Bł. Anna

Czytaj Dalej

Anna Austriaczka

Stosunki Anny z królową - wdową, Anną Jagiellonką były poprawne, choć chłodne. Matką chrzestną została Anna Jagiellonka. Dzieci Anny i Zygmunta, Anna i Władysław, zostały sportretowane przez M.

Anna Jagiellonka

Ponieważ Batory nie znał polskiego, a Anna łaciny, małżonkowie musieli porozumiewać się przez tłumacza (tak było przez cały czas trwania tego związku). Anna, nieszczęśliwa, chodziła rozdrażniona.

ANNA od św. BARTŁOMIEJA, Anna Garcia bł. OCD

Teresy 1582 nadal prowadziła działalność reformatorską; współpracowała z Anną od Jezusa przy zakładaniu zak.

ANNA MARIA TAIGI bł.

ur. 29 V 1769 w Sienie, zm. 9 VI 1837 w Rzymie. Była córką aptekarza ze Sieny; 1774 przeniosła się wraz z rodzicami do Rzymu; 1790 wyszła za mąż za Domenica Taigi.

Liczne obowiązki matki (7 dzieci) i żony umiała łączyć z życiem w doskonałości chrzęść; od 1790 była ter-cjarką w zak. trynitarzy;...

CHAR Bl-BIS - czołg

Seryjna produkcja francuskich cięż­kich czołgów BI i Bl-bis rozpoczęła się w 1935 r. Zastosowano w nich wiele nowoczesnych rozwiązań. Sil­ne uzbrojenie i opancerzenie stwa­rzało wrażenie, że czołgi te mogą być równorzędnymi przeciwnikami niemieckich *PzKpfw III i IV. Jed­nakże w warunkach bojowych...

Półwysep Iberyjski: wiek złoty i katastrofa

Efektem tych posunięć były małżeństwa Filipa III z Izabelą de Bourbon, a Ludwika XIII z Anną Austriaczką. Początkowo jako regentka rządziła królowa-matka Maria Anna, potem jej faworytów obalił Juan Jose d^Austria (regencja 1671- 1679).

KAMIEŃSKA ANNA

KAMIEŃSKA ANNA ur.

KARWATOWA ANNA, z BARDZKICH, pseud. Bolesława B

KARWATOWA ANNA, z BARDZKICH, pseud.

ANNA

Anny z Marią i Dzieciątkiem, częsty temat malarstwa XV i XVI w. Anna Samotrzecia obraz Leonarda da Vinci, Paryż, Luwr. Anny wielki tryptyk (1509) Quentina Metsysa, Bruksela.

ANNA BOLEYN

Jako dama dworu jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej, wkrótce zwróciła na siebie uwagę króla, który wziął z nią potajemny ślub w 1533; w kilka miesięcy później pierwsze małżeństwo króla unieważniono, a Anna została królową. Anna Bolena opera (Mediolan 1830) Donizettiego; tekst: F.

ANNA PERENNA

staro italska bogini roku i długowieczności, której święto obchodzono w Idy marcowe, w gaju pod Rzymem, festynem ludowym połączonym z ucztowaniem; utożsamiana z siostrą Dydony Anną, która, schroniwszy się pod opiekę Eneasza w Lacjum, prześladowana zazdrością jego żony Lawinii, uciekła i poślubiła boga rzecznego Numicjusza.

KOWALSKA ANNA

KOWALSKA ANNA, ur, 26 IV 1903 we Lwowie, zm.

LIBERA ANNA, pseud. Anna L. Krakowianka

LIBERA ANNA, pseud. Anna L.

CHRZANOWSKA Anna Dorota

Annie Dorocie wzniesiono w Trembowli pomnik, wielokrotnie przez nieprzyjaciół niszczony i znów odbudowywany.

MOSTOWSKA ANNA, Z RADZIWIŁŁÓW, 1v. PRZEZDZIECKA

MOSTOWSKA ANNA, Z RADZIWIŁŁÓW, 1v.

NAKWASKA ANNA, z KRAJEWSKICH

NAKWASKA ANNA, z KRAJEWSKICH, ur.

NEUMANOWA ANNA, z SZAWŁOWSKICH, pseud. Kalina, Lechita

NEUMANOWA ANNA, z SZAWŁOWSKICH, pseud.

POGONOWSKA ANNA

POGONOWSKA ANNA, ur.

POSNER ANNA,

POSNER ANNA, ur.

POTOCKA ANNA, z TYSZKIEWICZÓW, 2 v. DUNIN-WĄSOWICZOWA

POTOCKA ANNA, z TYSZKIEWICZÓW, 2 v.