Bitwa pod Ścinawą

Bitwa pod Ścinawą – starcie zbrojne, które miało miejsce 11 października 1633 podczas wojny trzydziestoletniej. Pod Ścinawą armia cesarska pod wodzą Albrechta Wallensteina odniosła zwycięstwo nad armią saską dowodzoną, przez von Thurna. Wallenstein zdobył 16 dział i cały obóz Sasów.

Czytaj Dalej

Bitwy kampanii wrześniowej - Bitwa nad Bzurą

9-18 IX 1939 nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939, zwana BITWĄ NAD BZURĄ lub BITWĄ POD KUTNEM, stoczona przez armie pol. Bitwa przebiegała w trzech fazach: pierwsze dwie fazy miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę pol.

Bitwa pod Legnicą

Uczeni spierają się nie tylko o datę i miejsce bitwy, ale takie liczebność walczących stron i przebieg samej bitwy. Bitwa Jak przebiegała bitwa?

BANNOCKBURN, BITWA POD BANNOCK-BURN 1313-1314

Szkockie wojska pod wodzą Roberta Bruce'a (1274-1329) rozpo­częły w 1313 oblężenie zajętego przez Ang­lików Stirling Castle. W odpowiedzi król Anglii Edward II (1284-1327) zebrał wielką armię z liczną ciężką jazdą, po czym wyru­szył na północ. Mając przeciwko sobie trzy­krotnie większą armię...

GAUGAMELA, BITWA POD GAUGAMELA 331 p.n.e

W bitwie pod Gaugamelą, w pobliżu Arbeli (obecnie północny Irak), jednej z naj­ważniejszych bitew w historii, wojska mace­dońskie pod wodzą Aleksandra Wielkiego (356-323) pobiły Persów dowodzonych przez Dariusza III (zm.

KUNAKSA, BITWA POD KUNAKSĄ 4O1 p.n.e.

401) i perska armia Cyrusa stoczyli bitwę ze znacznie większą armią Artakserksesa (oko­ło 100 tysięcy żołnierzy).

BITWA POD XAQUIXAGU-ANĄ 1548

Król Hiszpanii wysłał do Peru swego przedstawiciela Pedra de la Gąsce (1485P-1567?); Gasca miał tam przywrócić władzę monarszą i położyć kres wojnie domo­wej (patrz hiszpańskie wojny domowe w pe­ru 1537-1548). Gonzalo Pizarro (l506?-1548), który obwołał się gubernatorem Limy (Peru), poprowadził...

Bitwa pod legnicą

Nieznany autor w Legendzie umieścił trzy obrazy przestawiające początkowe ustawienie wojsk, przebieg bitwy i podejście wroga pod gród legnicki. Jadwigi i ukazania jej roli w mitologizacji wizerunku Henryka Pobożnego, jak i całej bitwy.

Bitwa pod Grunwaldem

Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego).

Napoleon Bonaparte - Informacje Ogólne

Austria raz jeszcze została pokonana przez Napoleona (bitwa pod Wagram, 1809r.

Powstanie styczniowe w okolicach Radomia

Zaczęła się bitwa, najkrwawsza jaką stoczono w puszczy. Losy bitwy nie były przesądzone, a w razie przybycia Michalskiego sytuacja Polaków mogłaby stać się bardzo dobra.

Wojny w późnym średniowieczu

Usiłowali dorównać Anglikom, spieszając swych rycerzy w czasie bitew, szkoląc do walki piechurów rekrutujących się z milicji miejskich, prowadząc zaciąg na dużą skalę w Szkocji, uzbrajając oddziały w wielkie, prostokątne tarcze, które chronić miały przed strzałami lub prowadząc bitwy w stylu obronnym.

RZYMIAN l GOTÓW WOJNA PIERWSZA 249-252

Doszło do bitwy pod Abrittus, w której początkowo zwycięstwo przechylało się na jego stronę, ale potem szczęście się odwróciło. W bitwie pod Naissus (Nisz) rozbił Gotów, na polu walki pozostało ich tysiące.

STULETNIA WOJNA 1337-1453

Edward wygrał najpierw bitwę mor­ską pod Sluys (patrz sluys, bitwa pod sluys 1340), a następnie wyprawił się do Francji lądując w Cherbourgu.

RZYM NAJPOTĘŻNIEJSZYM MOCARSTWEM W BASENIE MORZA ŚRÓDZIEMNEGO (275 r. p.n.e. -146 r. p.n.e.)

W roku bitwy pod Pydną bawił w Rzymie Krates, znakomity gramatyk hellenistyczny, jako członek delegacji wysłanej przez króla pergameńskiego Eumenesa. Ponadto wystawił tragedię Aeneadae, której tematem była bohaterska śmierć Publiusza Decjusza Musa w bitwie pod Sentinum (295 p.

PÓŹNE CESARSTWO RZYMSKIE. OD DIOKLECJANA DO UPADKU CESARSTWA ZACHODNIEGO (284-476)

378 została słusznie porównana przez Ammiana Marcellina, historyka rzymskiego, do bitwy pod Kannami; w bitwie pod Adrianopolem stracili Rzymianie trzon korpusu oficerskiego i najbardziej doborowe oddziały wojska.

MOŻAJSK, m. w Rosji, 150 km na zach. od Moskwy

Po bitwie 18 VIII pod Smoleńskiem Rosjanie podjęli dalszy odwrót na wsch. Pod naciskiem cara i opinii publicznej zdecydował się wydać bitwę Francuzom, aby nie oddawać Moskwy bez walki. W bitwie tej Rosjanie stracili 60 tys.

WELLINGTON (właśc. Wellesley) Arthur, ks. (29 IV 1769 - 14 IX 1852), gen. ang.

Po serii drobnych sukcesów zmusił Soulta do przyjęcia 10 IV 1814 bitwy pod Tuluzą. 16 VI rozegrał przeciw Neyowi nie rozstrzygniętą bitwę pod Quatre-Bras.

Dzisiejsze spojrzenie na wartość literatury polskiej okresu średniowiecza

Gdy inni nie chcą go słuchać, „oddać mu się w ręce", nie uznają jego władzy nad duszami, czuje się urażony, wybucha gniewem i sam podejmuje się działań ponad siły (Konrad, Kordian).

HISTORIA LITERATURY - Średniowiecze

; wiemy, że śpiewano tę pieśń przed bitwą pod Grunwaldem (1410). liwiańskie opisy bitew, zespolił naukowy wykład dziejów Polski z beletrystyką.

ALAMEJN EL - bitwy 1942 r.

Rommel nie podejrzewając, że Brytyjczycy są gotowi do natar­cia, 23 września 1942 r. bitwa pod el Ala­mejn dogasła. Na polu bitwy pozostało 1000 dział i 450 czołgów.