Bitwa pod Moskwą (1612)

Bitwa pod Moskwą (1612)

Bitwa pod Moskwą – to seria dwóch bitew stoczonych w dniach 1 i 3 września 1612 na przedmieściach Moskwy przez wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza, z oddziałami rosyjskiego I i II pospolitego ruszenia Dmitrija Pożarskiego i Dmitrija Trubieckiego.

Czytaj Dalej

Bitwy kampanii wrześniowej - Bitwa nad Bzurą

9-18 IX 1939 nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939, zwana BITWĄ NAD BZURĄ lub BITWĄ POD KUTNEM, stoczona przez armie pol. Bitwa przebiegała w trzech fazach: pierwsze dwie fazy miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę pol.

Bitwa pod Legnicą

Uczeni spierają się nie tylko o datę i miejsce bitwy, ale takie liczebność walczących stron i przebieg samej bitwy. Bitwa Jak przebiegała bitwa?

BANNOCKBURN, BITWA POD BANNOCK-BURN 1313-1314

Szkockie wojska pod wodzą Roberta Bruce'a (1274-1329) rozpo­częły w 1313 oblężenie zajętego przez Ang­lików Stirling Castle. W odpowiedzi król Anglii Edward II (1284-1327) zebrał wielką armię z liczną ciężką jazdą, po czym wyru­szył na północ. Mając przeciwko sobie trzy­krotnie większą armię...

GAUGAMELA, BITWA POD GAUGAMELA 331 p.n.e

W bitwie pod Gaugamelą, w pobliżu Arbeli (obecnie północny Irak), jednej z naj­ważniejszych bitew w historii, wojska mace­dońskie pod wodzą Aleksandra Wielkiego (356-323) pobiły Persów dowodzonych przez Dariusza III (zm.

KUNAKSA, BITWA POD KUNAKSĄ 4O1 p.n.e.

401) i perska armia Cyrusa stoczyli bitwę ze znacznie większą armią Artakserksesa (oko­ło 100 tysięcy żołnierzy).

BITWA POD XAQUIXAGU-ANĄ 1548

Król Hiszpanii wysłał do Peru swego przedstawiciela Pedra de la Gąsce (1485P-1567?); Gasca miał tam przywrócić władzę monarszą i położyć kres wojnie domo­wej (patrz hiszpańskie wojny domowe w pe­ru 1537-1548). Gonzalo Pizarro (l506?-1548), który obwołał się gubernatorem Limy (Peru), poprowadził...

Bitwa pod legnicą

Nieznany autor w Legendzie umieścił trzy obrazy przestawiające początkowe ustawienie wojsk, przebieg bitwy i podejście wroga pod gród legnicki. Jadwigi i ukazania jej roli w mitologizacji wizerunku Henryka Pobożnego, jak i całej bitwy.

Bitwa pod Grunwaldem

Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego).

MOŻAJSK, m. w Rosji, 150 km na zach. od Moskwy

Po bitwie 18 VIII pod Smoleńskiem Rosjanie podjęli dalszy odwrót na wsch. Pod naciskiem cara i opinii publicznej zdecydował się wydać bitwę Francuzom, aby nie oddawać Moskwy bez walki. W bitwie tej Rosjanie stracili 60 tys.

Napoleon Bonaparte - Informacje Ogólne

Austria raz jeszcze została pokonana przez Napoleona (bitwa pod Wagram, 1809r.

Powstanie styczniowe w okolicach Radomia

Zaczęła się bitwa, najkrwawsza jaką stoczono w puszczy. Losy bitwy nie były przesądzone, a w razie przybycia Michalskiego sytuacja Polaków mogłaby stać się bardzo dobra.

Wojny w późnym średniowieczu

Usiłowali dorównać Anglikom, spieszając swych rycerzy w czasie bitew, szkoląc do walki piechurów rekrutujących się z milicji miejskich, prowadząc zaciąg na dużą skalę w Szkocji, uzbrajając oddziały w wielkie, prostokątne tarcze, które chronić miały przed strzałami lub prowadząc bitwy w stylu obronnym.

RZYMIAN l GOTÓW WOJNA PIERWSZA 249-252

Doszło do bitwy pod Abrittus, w której początkowo zwycięstwo przechylało się na jego stronę, ale potem szczęście się odwróciło. W bitwie pod Naissus (Nisz) rozbił Gotów, na polu walki pozostało ich tysiące.

STULETNIA WOJNA 1337-1453

Edward wygrał najpierw bitwę mor­ską pod Sluys (patrz sluys, bitwa pod sluys 1340), a następnie wyprawił się do Francji lądując w Cherbourgu.

RZYM NAJPOTĘŻNIEJSZYM MOCARSTWEM W BASENIE MORZA ŚRÓDZIEMNEGO (275 r. p.n.e. -146 r. p.n.e.)

W roku bitwy pod Pydną bawił w Rzymie Krates, znakomity gramatyk hellenistyczny, jako członek delegacji wysłanej przez króla pergameńskiego Eumenesa. Ponadto wystawił tragedię Aeneadae, której tematem była bohaterska śmierć Publiusza Decjusza Musa w bitwie pod Sentinum (295 p.

PÓŹNE CESARSTWO RZYMSKIE. OD DIOKLECJANA DO UPADKU CESARSTWA ZACHODNIEGO (284-476)

378 została słusznie porównana przez Ammiana Marcellina, historyka rzymskiego, do bitwy pod Kannami; w bitwie pod Adrianopolem stracili Rzymianie trzon korpusu oficerskiego i najbardziej doborowe oddziały wojska.

BARCLAY DE TOLLY Michaił Bogdanowicz (1761 - 26 V 1818)

Sprzeciwiał się planom Bennigse-na stoczenia jeszcze jednej bitwy pod Moskwą, a na naradzie w Filach wypowiedział się za oddaniem stolicy. Po bitwie pod Budziszynem stanął na czele części oddziałów prus.

KREML, najstarsza, ufortyfikowana część Moskwy, siedziba carów

Napoleon przybył tu 15 IX 1812, w kilka dni po zwycięskiej bitwie pod Mo-żajskiem.

NEY Michel (10 I 1769 - 7 XII 1815), marsz. cesarstwa, ks. Elchingen i ks. Moskwy

korpusu Lestocqa, co spowodowało, że bitwa pod Pruską Iławą omal nie skończyła się klęską Francuzów. sam zgłosił się do cesarza na krótko przed bitwą pod Waterloo.

WELLINGTON (właśc. Wellesley) Arthur, ks. (29 IV 1769 - 14 IX 1852), gen. ang.

Po serii drobnych sukcesów zmusił Soulta do przyjęcia 10 IV 1814 bitwy pod Tuluzą. 16 VI rozegrał przeciw Neyowi nie rozstrzygniętą bitwę pod Quatre-Bras.