Bitwa pod Łowczówkiem

Bitwa pod Łowczówkiem – stoczona przez 1. Brygadę Legionów walczącą po stronie Austro-Węgier z Rosjanami w dniach 22–25 grudnia 1914. W pierwszej fazie pierwszej wojny światowej Rosja zamierzała wyeliminować z wojny Austro-Węgry. Ofensywa wojsk rosyjskich w Galicji była efektem tych planów. W listopadzie 1914 Rosjanie zdobyli Tarnów i Tuchów i posuwali się nadal na linię:...

Czytaj Dalej

Bitwy kampanii wrześniowej - Bitwa nad Bzurą

9-18 IX 1939 nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939, zwana BITWĄ NAD BZURĄ lub BITWĄ POD KUTNEM, stoczona przez armie pol. Bitwa przebiegała w trzech fazach: pierwsze dwie fazy miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę pol.

Bitwa pod Legnicą

Uczeni spierają się nie tylko o datę i miejsce bitwy, ale takie liczebność walczących stron i przebieg samej bitwy. Bitwa Jak przebiegała bitwa?

BANNOCKBURN, BITWA POD BANNOCK-BURN 1313-1314

Szkockie wojska pod wodzą Roberta Bruce'a (1274-1329) rozpo­częły w 1313 oblężenie zajętego przez Ang­lików Stirling Castle. W odpowiedzi król Anglii Edward II (1284-1327) zebrał wielką armię z liczną ciężką jazdą, po czym wyru­szył na północ. Mając przeciwko sobie trzy­krotnie większą armię...

GAUGAMELA, BITWA POD GAUGAMELA 331 p.n.e

W bitwie pod Gaugamelą, w pobliżu Arbeli (obecnie północny Irak), jednej z naj­ważniejszych bitew w historii, wojska mace­dońskie pod wodzą Aleksandra Wielkiego (356-323) pobiły Persów dowodzonych przez Dariusza III (zm.

KUNAKSA, BITWA POD KUNAKSĄ 4O1 p.n.e.

401) i perska armia Cyrusa stoczyli bitwę ze znacznie większą armią Artakserksesa (oko­ło 100 tysięcy żołnierzy).

BITWA POD XAQUIXAGU-ANĄ 1548

Król Hiszpanii wysłał do Peru swego przedstawiciela Pedra de la Gąsce (1485P-1567?); Gasca miał tam przywrócić władzę monarszą i położyć kres wojnie domo­wej (patrz hiszpańskie wojny domowe w pe­ru 1537-1548). Gonzalo Pizarro (l506?-1548), który obwołał się gubernatorem Limy (Peru), poprowadził...

Bitwa pod legnicą

Nieznany autor w Legendzie umieścił trzy obrazy przestawiające początkowe ustawienie wojsk, przebieg bitwy i podejście wroga pod gród legnicki. Jadwigi i ukazania jej roli w mitologizacji wizerunku Henryka Pobożnego, jak i całej bitwy.

Bitwa pod Grunwaldem

Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego).

Napoleon Bonaparte - Informacje Ogólne

Austria raz jeszcze została pokonana przez Napoleona (bitwa pod Wagram, 1809r.

Powstanie styczniowe w okolicach Radomia

Zaczęła się bitwa, najkrwawsza jaką stoczono w puszczy. Losy bitwy nie były przesądzone, a w razie przybycia Michalskiego sytuacja Polaków mogłaby stać się bardzo dobra.

Wojny w późnym średniowieczu

Usiłowali dorównać Anglikom, spieszając swych rycerzy w czasie bitew, szkoląc do walki piechurów rekrutujących się z milicji miejskich, prowadząc zaciąg na dużą skalę w Szkocji, uzbrajając oddziały w wielkie, prostokątne tarcze, które chronić miały przed strzałami lub prowadząc bitwy w stylu obronnym.

RZYMIAN l GOTÓW WOJNA PIERWSZA 249-252

Doszło do bitwy pod Abrittus, w której początkowo zwycięstwo przechylało się na jego stronę, ale potem szczęście się odwróciło. W bitwie pod Naissus (Nisz) rozbił Gotów, na polu walki pozostało ich tysiące.

STULETNIA WOJNA 1337-1453

Edward wygrał najpierw bitwę mor­ską pod Sluys (patrz sluys, bitwa pod sluys 1340), a następnie wyprawił się do Francji lądując w Cherbourgu.

RZYM NAJPOTĘŻNIEJSZYM MOCARSTWEM W BASENIE MORZA ŚRÓDZIEMNEGO (275 r. p.n.e. -146 r. p.n.e.)

W roku bitwy pod Pydną bawił w Rzymie Krates, znakomity gramatyk hellenistyczny, jako członek delegacji wysłanej przez króla pergameńskiego Eumenesa. Ponadto wystawił tragedię Aeneadae, której tematem była bohaterska śmierć Publiusza Decjusza Musa w bitwie pod Sentinum (295 p.

PÓŹNE CESARSTWO RZYMSKIE. OD DIOKLECJANA DO UPADKU CESARSTWA ZACHODNIEGO (284-476)

378 została słusznie porównana przez Ammiana Marcellina, historyka rzymskiego, do bitwy pod Kannami; w bitwie pod Adrianopolem stracili Rzymianie trzon korpusu oficerskiego i najbardziej doborowe oddziały wojska.

MOŻAJSK, m. w Rosji, 150 km na zach. od Moskwy

Po bitwie 18 VIII pod Smoleńskiem Rosjanie podjęli dalszy odwrót na wsch. Pod naciskiem cara i opinii publicznej zdecydował się wydać bitwę Francuzom, aby nie oddawać Moskwy bez walki. W bitwie tej Rosjanie stracili 60 tys.

WELLINGTON (właśc. Wellesley) Arthur, ks. (29 IV 1769 - 14 IX 1852), gen. ang.

Po serii drobnych sukcesów zmusił Soulta do przyjęcia 10 IV 1814 bitwy pod Tuluzą. 16 VI rozegrał przeciw Neyowi nie rozstrzygniętą bitwę pod Quatre-Bras.

Dzisiejsze spojrzenie na wartość literatury polskiej okresu średniowiecza

Gdy inni nie chcą go słuchać, „oddać mu się w ręce", nie uznają jego władzy nad duszami, czuje się urażony, wybucha gniewem i sam podejmuje się działań ponad siły (Konrad, Kordian).

HISTORIA LITERATURY - Średniowiecze

; wiemy, że śpiewano tę pieśń przed bitwą pod Grunwaldem (1410). liwiańskie opisy bitew, zespolił naukowy wykład dziejów Polski z beletrystyką.

ALAMEJN EL - bitwy 1942 r.

Rommel nie podejrzewając, że Brytyjczycy są gotowi do natar­cia, 23 września 1942 r. bitwa pod el Ala­mejn dogasła. Na polu bitwy pozostało 1000 dział i 450 czołgów.