Barwinek

2 miejscowości w Polsce: Pozostałe:

Czytaj Dalej

Barwinek większy

Barwinki można sadzić o każdej porze - od jesieni do wiosny. Barwinek preferuje gleby lekkie, wilgotne. Barwinka atakuje mało szkodników.

Barwinek mniejszy

Barwinek działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie. W lecznictwie ludowym stosowane są też inne gatunki barwinka: barwinek zielny (V. herbacea) i barwinek większy (V.

Barwinek większy

Uwagi ogólne: Barwinek większy jest rodzimy w obszarze śródziemnomorskim i u nas niezupełnie odporny na zimę.

Barwinek pospolity

Uwagi ogólne: Barwinek pospolity jest uprawiany od stuleci i zdziczał; granice naturalnego zasięgu można tylko z trudem wyznaczyć.

Barwinek różyczkowy

Surowcem są liście barwinka różyczkowego - Folium Catharanthi rosei, niekiedy ulistnionegałązki, a jeśli roślina jest uprawiana jako jednoroczna, to cała roślina wraz z korzeniami. Alkaloidy dimeryczne barwinka działają hamująco na rozwój nowotworów u ludzi i zwierząt.

Barwinek pospolity

Wygląd: Roślina wieloletnia, 10-20 cm wysokości, u nasady nieco zdrewniała, z daleko pełzającymi łodygami, korzeniącymi się w węzłach; łodygi kwiatonośne podnoszące się lub prosto wzniesione, pędy płonne płożące się. Liście zimozielone, na przeciwległe, skórzaste i błyszczące, eliptyczne do...

Barwinek różowy

Krzewinka ta kwitnie od wczesnego lata do jesieni, a jej wdzięczne, różowoczerwone kwiaty pięknie wyglądają na tle ciemnych liści. Szczególnie nadaje się do wypełniania pustych miejsc w szklarniach.

Fachowcy zwykle uprawiają C.roseus jako roślinę jednoroczną, wysiewając nasiona (dość łatwe do...

Barwinek pospolity

 

Wygląd: Bylina 15-20 cm wysokości. Łodyga płożąca się, jednak od początku kwitnienia wzniesiona. Liście owa-Inie-lancetowate, zwężające się w krótki ogonek, skórzaste i nagie, zimotrwałe. Niebies-kofioletowe kwiaty 3 cm średnicy, pojedynczo na krótkich szypułkach w kątach liści. 5 zrośniętych...

Barwinek

Rosnąca w płd. i środk. Europie pełzająca bylina o skórzastych, wiecznie zielonych liściach i niebieskich kwiatach. Jak wszystkie wiecznie zielone rośliny, jest symbolem wiecznego życia i wierności. Uchodziła także za środek chroniący przed czarownicami i czarownikami.

Barwinek pospolity

Alkaloidy barwinka, a zwłaszcza winkamina i jej półsyntetyczne pochodne, są stosowane wleczeniu nadciśnienia tętniczego, w nerwicach wegetatywnych, zastojach żylnych i zarostowymzapaleniu żył.

Co to są leki pochodzenia roślinnego?

Barwinek różyczkowy (Catharanthus roseus) jest źródłem alkaloidów stosowanych w chorobie Hodgkina i białaczce dziecięcej.

Okolice mojego miasta - Sieradz

Poza wymienionym wcześniej bluszczem pospolitym i wawrzynkiem wilczełyko, występuje tu barwinek pospolity, widłak goździsty oraz bardzo rzadkie storczyki: podkolan zielonawy, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata i gnieźnik leśny.

Brodnicki Park Krajobrazoowy.

Gatunki objęte ochroną całkowitą: Krzewy i krzewinki:bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, zimoziół północnyRośliny zielne:arnika górska, barwinek pospolity, buławnik czerwony, gnieźnik leśny, goździk piaskowy, goździk pyszny, gółka długoostrowgowa, grążel żólty, kruszczyk błotny, kruszczyk szerokolistny, kruszczyk rdzawoczerwony, lilia złotogłów, lipiennik Loesela, listeria jajowata, naparstnica zwyczajna, obuwik pospolity, orlik pospolity, ostrołódka ...

Zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne powiatu janoweskiego

Słowacja - Barwinek (179 km) Odległość do portów lotniczych: ?