Barwinek

Czytaj Dalej

Barwinek większy

Barwinki można sadzić o każdej porze - od jesieni do wiosny. Barwinek preferuje gleby lekkie, wilgotne. Barwinka atakuje mało szkodników.

Barwinek mniejszy

Barwinek działa rozkurczająco na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie. W lecznictwie ludowym stosowane są też inne gatunki barwinka: barwinek zielny (V. herbacea) i barwinek większy (V.

Barwinek większy

Uwagi ogólne: Barwinek większy jest rodzimy w obszarze śródziemnomorskim i u nas niezupełnie odporny na zimę.

Barwinek pospolity

Uwagi ogólne: Barwinek pospolity jest uprawiany od stuleci i zdziczał; granice naturalnego zasięgu można tylko z trudem wyznaczyć.

Barwinek różyczkowy

Surowcem są liście barwinka różyczkowego - Folium Catharanthi rosei, niekiedy ulistnionegałązki, a jeśli roślina jest uprawiana jako jednoroczna, to cała roślina wraz z korzeniami. Alkaloidy dimeryczne barwinka działają hamująco na rozwój nowotworów u ludzi i zwierząt.

Barwinek pospolity

Wygląd: Roślina wieloletnia, 10-20 cm wysokości, u nasady nieco zdrewniała, z daleko pełzającymi łodygami, korzeniącymi się w węzłach; łodygi kwiatonośne podnoszące się lub prosto wzniesione, pędy płonne płożące się. Liście zimozielone, na przeciwległe, skórzaste i błyszczące, eliptyczne do...

Barwinek różowy

Krzewinka ta kwitnie od wczesnego lata do jesieni, a jej wdzięczne, różowoczerwone kwiaty pięknie wyglądają na tle ciemnych liści. Szczególnie nadaje się do wypełniania pustych miejsc w szklarniach.

Fachowcy zwykle uprawiają C.roseus jako roślinę jednoroczną, wysiewając nasiona (dość łatwe do...

Barwinek pospolity

 

Wygląd: Bylina 15-20 cm wysokości. Łodyga płożąca się, jednak od początku kwitnienia wzniesiona. Liście owa-Inie-lancetowate, zwężające się w krótki ogonek, skórzaste i nagie, zimotrwałe. Niebies-kofioletowe kwiaty 3 cm średnicy, pojedynczo na krótkich szypułkach w kątach liści. 5 zrośniętych...

Barwinek

Rosnąca w płd. i środk. Europie pełzająca bylina o skórzastych, wiecznie zielonych liściach i niebieskich kwiatach. Jak wszystkie wiecznie zielone rośliny, jest symbolem wiecznego życia i wierności. Uchodziła także za środek chroniący przed czarownicami i czarownikami.

Barwinek pospolity

Alkaloidy barwinka, a zwłaszcza winkamina i jej półsyntetyczne pochodne, są stosowane wleczeniu nadciśnienia tętniczego, w nerwicach wegetatywnych, zastojach żylnych i zarostowymzapaleniu żył.