Australia Południowa

Australia Południowa

Czytaj Dalej

Australia - STANY: Australia Południowa - South Australia

W latach 1798-1802 wybrzeża Australii Południowej badał M. Australia Południowa uzyskała samorząd. W latach 1863-1911 w skład Australii Południowej wchodziło Terytorium Północne.

Australia - STANY: Nowa Południowa Walia - New South Wales

Gospodarka: Nowa Południowa Walia jest najlepiej rozwiniętym stanem Australii, zarówno pod względem rolniczym, jak i przemysłowym. Stolica stanu - Sydney - jest największym miastem oraz głównym portem lotniczym i morskim Australii.

Parki narodowe Australii Południowej

Parki narodowe Australii Południowej charaktery­zują się różnorodnymi warunkami naturalnymi -od Gór Flindersa w południowo-wschodniej części, poprzez Park Narodowy Jeziora Eyre (okresowo słone jezioro) w głębi lądu po Park Narodowy Pustyni Simpson na północy.

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Australia. Nowa Zelandia

  Australia, Nowa Zelandia i inne kraje Pacyfiku pozostawały nieco na uboczu światowej konfrontacji.

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Oceania

W ręku Australii pozostało parę małych wysepek (Norfolk, Macquarie, W.

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Podział Indii Brytyjskich

 

Sytuacja Indii Brytyjskich wyraźnie zaostrzyła się w pierwszej połowie XX wieku. Chroniczny głód, regularne epidemie, rosnące przeludnienie (w dolinie Gangesu i w południowych rejonach półwyspu), utrzymywanie się archaicznych struktur, feudalnych, presja fiskalna brytyjskiej władzy, degeneracja rodów...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Sri Lanka

 

Cejlon (od kilkunastu lat zwany Sri Lanka) otrzymał status dominialny w 1950 r. Rządziły w nim najpierw siły prawicowe (premier Kotelawala), potem lewica (Partia Wolności z panią Sirimavo Bandaranaike na czele) potem znów prawica (Junius Jayewardene, Ranasinghe Premadasa).

Głównym problemem kraju stał...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Druga wojna indochińska

 

W 1960 roku rozpoczęła się na południu nowa wojna, w której komuniści z Południa, ich sojusznicy oraz przesączające się przez linię demarkacyjną, a także tzw. szlakiem Ho Chi Minha (poprzez Laos i Kambodżę) wojska północnowietnamskie występowały pod nazwą Viet Cong (Narodowy Front Wyzwole­nia...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Wojna domowa w Chinach

 

W chwili, gdy Związek Radziecki dokonał inwazji Mandżurii, wojska Czang Kaj-szeka (Zhang Kaishi, właśc. Jian Zeshi), rezydującego w Czungkingu (Zhon-jing) walczyły na licznych frontach z Japończykami), kontrolującymi poza Man­dżurią (czyli marionetkowym cesarstwem Mandżukuo) większą część Chin...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Konflikt kaszmirski

 

Znacznie trudniejszym do rozwiązania okazał się problem innego królestwa himalajskiego - Dżammu i Kaszmiru graniczącego z Pakistanem, Afganistanem, Chinami i IndiamLRządzone przez radżę-Hindusa państwo to posiadało ludność przeważnie muzułmańską.

Gdy radża optował za wejściem Kaszmiru w...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Separatyzm sikhijski

 

Konfrontacja obydwu państw była czynnikiem sprzyjającym rozwojowi sikhijskiego separatyzmu. Synkretystyczna (łącząca elementy paru religii) sekta sikhów stała się, poczynając od XVII wieku, jednym z najsilniejszych elementów etniczno-religijnych Pendżabu, najbogatszej indyjskiej prowincji.

Pendżab...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Indie pod rządami Kongresu

 

Przez pierwsze 30 lat od uzyskania niepodległości Indiami rządził niepodziel­nie Kongres, kierowany przez Nehru i jego następców, wśród których najwybit­niejszą postacią była córka Nehru, Indira Gandhi.

Nehru prowadził politykę reformatorską, zlikwidował wpływ radżów na życie polityczne...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Pakistan

 

W Pakistanie przez pierwsze lata niepodległości rządziła Liga Muzułmańska. Od 1957 r. w Pakistanie rozpoczęły funkcjonować kolejne dyktatury wojskowe (gen. Ajub-chan, gen. Jahja-chan).

Zagrożenie ze strony Indii doprowadziło do cichego sojuszu Pakistanu z maoistowskimi Chinami. Wojna w 1965 r. z...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Wojna indyjsko - pakistańska 1971 r. i utworzenie Bangladeszu

 

Podłożem następnej wojny stał się konflikt w Pakistanie Wschodnim. Kraj ten traktowany był przez rząd w Karaczi (ówczesnej stolicy Pakistanu) jak odległa kolonia.

Wzbudziło to wśród Bengalczyków (stanowiących znaczną większość ludności tego terytorium) nastroje separatystyczne. Ich wyrazicielem...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Pakistan po 1971 roku

 

W Pakistanie po klęsce 1971 r. do władzy doszedł postępowy polityk Zulfiqar Ali Bhutto. Jego neutralistyczny kurs, złagodzenie konfrontacji z Indiami, refor­my społeczne zjednoczyły przeciw rządowi armię i islamskich fundamentalistów. W roku 1978 do władzy doszedł gen. Zia ul-Haq, reprezentant sił...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Nepal

 

W Nepalu w latach 50-tych ówczesny monarcha król Mahendra, obalił władzę dynastii Ranów - dziedzicznych premierów związanych z Indiami i rozpoczął erę eksperymentów zwanych demokracją panczajatów, mających stworzyć sa­morządowe zaplecze dla autorytarnej władzy królewskiej.

Jego następca, Biren-dra...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Birma

 

Birma uzyskała niepodległość w 1948 roku. Jej czołowym przywódcą był premier U Nu, w 1962 r. doszedł do władzy lewicowy dyktator wojskowy gen. Ne Win i dzierżył władzę w tym ubogim i izolowanym od świata kraju przez ćwierć wieku.

W 1988 r.w Birmie wybory wygrały siły demokratyczne z panią...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Tajlandia

 

W Tajlandii zachowane zostały po wojnie tradycyjne struktury władzy (duży, choć nieco symboliczny autorytet władzy królewskiej, sprawowanej od XVIII w. przez dynastię Ramów - aktualnie od 1946 roku przez Bhumibol Aduijadeta).

Przez większą część tego okresu w Tajlandii rządzili wojskowi dyktatorzy...

Azja Południowa i Daleki Wschód. Australia i Oceania (1945 - 1992) - Pierwsza wojna indochińska

 

W momencie kapitulacji Japonii kontrolowała ona całe Indochiny Francuskie, czyli protektoraty: Annam (cesarstwo pod panowaniem Bao Dai'a), Kambodżę (królestwo pod panowaniem od 1941 r. Norodoma Sihanouka) i Laos (2 księstwa, połączone w 1946 r. w królestwo). Jesienią 1940 r. Japończycy okupowali...