Aron Hakodesz, Aron Kodesz

Szafa ołtarzowaprzeznaczona do przechowywania —> rodałów, jedenz zasadniczych elementów wyposażenia gł. sali modlitwyw synagodze, umieszczony na osi ściany skierowanej w stronę Jerozolimy (w Europie - ścianywsch.); od XVI w. kształt i ornamenty związane sąwyraźnie z krajem i epoką, w której powstał.

W...

ARON, Aaron bp.

zm. prawdopodobnie 1059 w Krakowie, Bp krak. 1048-59 (?), abp dla Polski (?). Nieliczne wiadomości o A. pochodzą ze źródeł późniejszych niż 1100 i zawierają wiele błędnych informacji; wg aktualnego stanu badań A. pochodził z Kolonii; niepewna wydaje się być, przyjmowana dotąd w historiografii...

ARON ben ELIA

ur. ok. 1300 w Nikomedii (Azja Mniejsza) lub w Kairze, zm. 1369 w Konstantynopolu, Ostatni i najwybitniejszy przedstawiciel karaickiej (—> karaimi) szkoły filozofii religii, moralista ( halacha), egzegeta, autor hymnów liturgicznych.

Poglądy filoz.-mor. zawarł przede wszystkim w Ez-chajim, powstałym 1346 (wyd...

ARON ben JOSEF

ur. ok. 1260 w Sulchat (Krym), zm. ok. 1320 prawdopodobnie w Konstantynopolu, Filozof i egzegeta karaicki (-> karaimi), filolog hebr., autor hymnów liturg., lekarz.

Jako gramatyk zasłynął badaniami nad hebr. synonimami i homonimami oraz ustaleniem jednolitej hebr. terminologii gram. ; wyniki prac. filol...

Aron

Roślina z rodziny obrazkowatych o kwiatostanie w kształcie kolby i białawej, przypominającej lilię przysadce; w średniowieczu atrybut Marii. Ponieważ roślina ta przywodzi na myśl okrywającą się zielenią laskę Aarona, jak ona, pozostaje w związku z symboliką zmartwychwstania.