Aron Hakodesz, Aron Kodesz

Szafa ołtarzowaprzeznaczona do przechowywania —> rodałów, jedenz zasadniczych elementów wyposażenia gł. sali modlitwyw synagodze, umieszczony na osi ściany skierowanej w stronę Jerozolimy (w Europie - ścianywsch.); od XVI w. kształt i ornamenty związane sąwyraźnie z krajem i epoką, w której powstał.

W...

ARON, Aaron bp.

zm. prawdopodobnie 1059 w Krakowie, Bp krak. 1048-59 (?), abp dla Polski (?). Nieliczne wiadomości o A. pochodzą ze źródeł późniejszych niż 1100 i zawierają wiele błędnych informacji; wg aktualnego stanu badań A. pochodził z Kolonii; niepewna wydaje się być, przyjmowana dotąd w historiografii...

ARON ben ELIA

ur. ok. 1300 w Nikomedii (Azja Mniejsza) lub w Kairze, zm. 1369 w Konstantynopolu, Ostatni i najwybitniejszy przedstawiciel karaickiej (—> karaimi) szkoły filozofii religii, moralista ( halacha), egzegeta, autor hymnów liturgicznych.

Poglądy filoz.-mor. zawarł przede wszystkim w Ez-chajim, powstałym 1346 (wyd...

ARON ben JOSEF

ur. ok. 1260 w Sulchat (Krym), zm. ok. 1320 prawdopodobnie w Konstantynopolu, Filozof i egzegeta karaicki (-> karaimi), filolog hebr., autor hymnów liturg., lekarz.

Jako gramatyk zasłynął badaniami nad hebr. synonimami i homonimami oraz ustaleniem jednolitej hebr. terminologii gram. ; wyniki prac. filol...

Aron

Roślina z rodziny obrazkowatych o kwiatostanie w kształcie kolby i białawej, przypominającej lilię przysadce; w średniowieczu atrybut Marii. Ponieważ roślina ta przywodzi na myśl okrywającą się zielenią laskę Aarona, jak ona, pozostaje w związku z symboliką zmartwychwstania.

Nauka o stosunkach w krajach Zachodu

– polemologia – nauka o wojnie; Raymond Aron, Jean – Baptist Duroselle; RFN: po II w.

Społeczeństwo kapitalistyczne a społeczeństwo industrialne

Jednym z pionierów tej koncepcji był Raymond Aron – społeczeństwo industrialne według niego to zakład produkcyjny: - jest oddzielony od gospodarstwa domowego - zakład przemysłowy ma wewnętrzny, techniczny podział pracy - działalność przemysłowa w sensie ekonomicznym zakłada akumulację kapitału - produkcja opiera się o racjonalną kalkulację kosztów i wyników - koncentracja siły roboczej w miejscu pracy.

NOWA BAŚŃ, 6-tomowy cykl powieści hist. T. Parnickiego

Zapowiedzią była powieść —> Srebrne orły (1944), której bohater, mnich Aron, przeszedł do t.

HARUN AR - RASZID

, 'Aron Sprawiedliwy') Najsławniejszy kalif dynastii Abbasydów, przedstawiany przez kroniki jako wybitny władca, znakomity administrator, mecenas poezji i muzyki, opiekun uczonych.

SREBRNE ORŁY, powieść hist. T. Parnickiego

W tym kontekście Aron usiłuje zrozumieć racje Chrobrego, który pragnie uwolnić się od dominacji cesarskiej i, kierowany dalekowzroczną mądrością polit.

Elvis Presley

Elvis Aron Presley przyszedł na świat 8 stycznia 1935 roku jako jeden z braci bliźniaków.

ARCYBISKUP

—> Brunon z Kwerfurtu i -> Aron, bp krak.

ARKA PRZYMIERZA

'aron skrzynia, gr.

CELOWOŚĆ, teleologia - W FILOZOFII

Aron, P. Aron, Biologie et finalité, w: Entretiens en marge de la science nouvelle, P 1963, 17-40; F.

DEHUMANIZACJA

Aron, Les désillusions du progrès, P 1969; B.

DEKALOG - W IKONOGRAFII

; występuje w zwieńczeniach szaf przeznaczonych do przechowywania rodałów (aron ha-kodesz), na tarczach zawieszanych na wałkach Tory (tassach), lampkach chanukkowych, świecznikach, kinkietach, a także w haftach (m.

DZIEJÓW FILOZOFIA

Aron, H. Aron głosił za Weberem względność wiedzy hist. Aron, Introduction à la philosophie de l'histoire, P 1938,1967»; K.

EGZYSTENCJALIZM - W FILOZOFII

Aron, Marxism and the Existentialists, NY 1970; J.