Argus zielony

Argus zielony

Czytaj Dalej

Ropucha zielona

Tryb życia: głównie zmierzchowy i nocny; ropucha zielona doskonale się wspina. Na zimowanie ropucha zielona wyszukuje odpowiednie kryjówki pod większymi kamieniami lub w naturalnych zagłębieniach w ziemi.

Żółw jadalny, żółw zielony

Rodzina żółwie morskie (Cheloniidae)  

Wygląd: duży żółw morski z owalnym, bardzo masywnym karapaksem długości do 140 cm, z 4 parami tarcz żebrowych. Na głowie znajduje się tylko jedna para tarczek przedczołowych, po czym można bez obawy popełnienia omyłki odróżnić żółwia jadalnego od bardzo...

Jaszczurka zielona

Wrogowie: jeże, kuny i różne gatunki ptaków, jednak wpływ wrogów naturalnych na liczebność populacji jaszczurki zielonej jest niewielki.

Mięta zielona

Wadą mięty zielonej jest to, że się szybko rozplenia.

Pałątka zielona

Wygląd: długość 3,5 cm, rozpiętość skrzydeł do 5 cm. Ciało metalicznie ciemnobrązowozie-lone, boki i spód tułowia żółte, skrzydła przezroczyste, z dwubarwnym (z zewnątrz białym, od wewnątrz brunatnym) znamieniem skrzydłowym.

Środowisko: wody stojące z bujną nadbrzeżną...

Trzepla zielona

Żółto-zielona, mocno zbudowana ważka.

Pasikonik zielony

Wyróżnia się zarówno dzięki swoim rozmiarom, jak i opalizują-co zielonym barwom.

Skoczek zielony

Rozród: jak innych szarańczowatych Uwagi: poza skoczkiem zielonym w Polsce występują pospolicie jeszcze 2 pokrewne gatunki - s. zielonego oba te gatunki preferują suche środowiska otwarte, tak więc pomocną cechą przy oznaczaniu może być uwzględnienie charakteru środowiska.

Ochojnik świerkowy zielony

Wyrośla ochoj-nika świerkowego zielonego mają postać małych szyszek z wieloma komorami, w których znajdują się jaja, a później larwy pozostające tutaj aż do ostatniego linienia.

Szczerbatek zielony

Wygląd: długość 1 cm. Ciało barwy jasnozielonej. Oznaczenie trudne, ponieważ rodzina pi-larzowatych (Tenthredinidae) jest nadzwyczaj bogata w gatunki. Na świecie żyje około 4000, a w środkowej Europie kilkaset gatunków pila-rzowatych.

Środowisko: silnie zakrzaczone tereny, zróżnicowane gatunkowo lasy...

Krzyżak zielony

Opalizująco zielony z 4-5 rzędami ciemnych plam na odwłoku. Rozród: krzyżaka zielonego spotyka się w maju i czerwcu na krzewach i drzewach na skrajach lasów.

Zielone światło

Stosowano też lampy rtęciowe o skutecznościach 45 lumenów na wat dające zielonkawe światło, które nie było tak monochromatyczne. Ale wy­gląd człowieka i rzeczy w tym świetle był płaski i upiorny. W późnych latach 30. XX w. dodawano lumi­nofory fluorescencyjne, aby wytworzyć nieco czerwieni...

Czym była zielona rewolucja?

Wprowadzenie nowych rodzajów zbóż dało też nierzadko początek ostrym konfliktom społecznym, ponieważ właściciele wielkich gospodarstw rolnych czerpali z „zielonej rewolucji" olbrzymie zyski oraz wypierali z rynku tych, którzy nie mogli sobie pozwolić na zakup niezbędnych nawozów oraz pestycydów.

Sekwoja wiecznie zielona

Znaczna część ich naturalnego obszaru występowania została wydzielona jako Park Narodowy Sekwoja i tym samym objęta ochroną, W Ameryce sekwoja wiecznie zielona jest nazywana „redwood".

Ciemiernik zielony

 

Wygląd: Dochodzi do 20-40 cm wysokości. Łodyga pojedyncza lub rozgałęziona. Liście przeważnie wyrastają od kłącza. Blaszka liściowa składa się z 7-13 lancetowatych, na całym brzegu ząbkowanych odcinków. Liście nie zimują. Kwiatostan rogałęzio-ny i ulistniony składa się przeważnie z 2 lub 3...

Róża zawsze zielona

  Wygląd: Zawsze zielony krzew pnący, do 5 m wysokości, z cienkimi, zielonymi i bardzo giętkimi gałązkami. Siedlisko: W zakrzewieniach, żywopłotach, gęstych zaroślach wiecznie zielonego regionu śródziemnomorskiego, na okrajkach leśnych, a z rzadka także na przydrożach.

Olsza zielona, Kosa olcha

Przysadki początkowo zielone, później fioleto-wobrunatne. Szyszki owocowe 10—15 mm długości, początkowo zielone i bardzo lepkie, pozostają na roślinie przeważnie aż do wiosny i stają się wtedy prawie czarno-brunatne i zdrewniałe.

Zanokcica zielona

Odcinki bardzo krótkie, jednak na wyraźnych ogonkach, zielone, miękkie, w jednej płaszczyźnie, karbowane, nagie, z wyjątkiem szczytu prawie jednakowej wielkości, więdną na osad-ce i odpadają wraz z nią.

Włośnica zielona

 

Wygląd: trawa jednoroczna rosnąca w luźnych kępkach, o wzniesionych lub wyprostowujących się źdźbłach, długości 10-60 cm, cienkich, z 3-5 kolankami, gładkich, pod wiechą szorstkich.

Języczki liściowe zastąpione wieńcem jedwabistych włosków. Pochwy liściowe gładkie, na stronie grzbietowej...