Antoniusz i Kleopatra

Antoniusz i Kleopatra

Czytaj Dalej

KLEOPATRA, Kleopatra i Cezar. Tragedia historyczna

Ambitnym założeniem tragedii jest kontrpropozycja w stosunku do Antoniusza i Kleopatry Szekspira, próba ustawienia bohaterki jako partnerki Cezara; sprawa między nią a Antoniuszem to tylko epizod miłosnej i polit.

KLEOPATRA VII

Pascal w Myślach, 2, 162, czyniąc aluzję do stosunków królowej z Cezarem i Antoniuszem, pisze: „Gdyby nos Kleopatry był krótszy, inne byłoby oblicze świata", fr. Antoniusz i Kleopatra tragedia historyczna (ok.

BARNES, Barns, Barnesius ROBERT, pseud. Antoniusz Anglus OESA

ur. 1495 w hrabstwie Norfolk, zm. 30 VII 1540 w Londynie, Teolog protestancki.

Studiował teologię w uniw. w Cambridge, gdzie wstąpił dozak.; wykształcenie uzupełniał w Lowanium; był przeoremaugustiańskiego klasztoru w Cambridge; 1523 za sprzyjanieluteranizmowi został oskarżony o herezję i...

OKTAWIANA WOJNA Z ANTONIUSZEM 33--30 p.n.e.

Antoniusz i Kleopatra zostali ko­chankami; w 32 Antoniusz rozwiódł się z żoną, siostrą Oktawiana, i poślubił Kleopat­rę.

ANTONIUSZ Marek (83 p.n.e. - 30 p.n.e.)

W najsłynniejszym z nich Antoniuszu i KleopatrzeWilliama Szekspira, decyduje się on na śmierć po otrzymaniu - fałszywej, jak siępóźniej okaże - wiadomości o śmierci Kleopatry.

KLEOPATRA (? - 69 n.e.)

W Antoniuszu i Kleopatrzeprzykładająca węża do piersi władczyni mówi: Nędzny gadzie, Twym ostrym zębem rozetnij żywota Splątany węzeł.