Antarktyda

Antarktyda

Czytaj Dalej

Antarktyda

Roślinność Antarktydy jest bardzo uboga. Uboga roślinność kontynentu powoduj, że Antarktyda pozbawiona jest praktycznie fauny lądowej.

Antarktyda

Kamieniem milowym w badaniu Antarktydy była podjęta w latach 1897-99 wyprawa na statku Belgica z udziałem polskich uczonych Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego, której członkowie jako pierwsi zimowali na Antarktydzie.

Obszary podbiegunowe - Antarktyda, Arktyka

Podczas gdy Antarktyda jest przykry­tym lodem kontynentem odizolowanym od innych wodami oceanicznymi, to Arktyka jest w istocie zamarzniętym morzem otoczonym wielkimi ląda­mi Ameryki Północnej i Azji.

Antarktyda - KLIMAT

Antarktyda jest jednym z najbardziej wietrznych obszarów naszego globu. Tylko nad centralną częścią Antarktydy, w centrum wyżu barometrycznego, przez większą część roku niebo jest bezchmurne a wiatry słabe.

Antarktyda - CZLOWIEK I ANTARKTYDA

Tutaj jest też punkt etapowy ekip i samotnych polarników, wyruszających na podbój dziewiczych gór Antarktydy, pragnących dojść pieszo do bieguna, bądź dokonać ostatniego wielkiego wyczynu: samotnego przejścia w poprzek kontynentu.

Antarktyda - POWSTANIE I EWOLUCJA

Antarktyda Zachodnia składa się z kilku pasm górskich, które kolejno przyrastały do tarczy Antarktydy Wschodniej podczas ery paleozoicznej oraz na przełomie er mezozoicznej i kenozoicznej.

Antarktyda - POWIERZCHNIA

Najwyższe wysokości osiągają na Antarktydzie Góry Sentinel, ponad 5000 m n. Średnia grubość pokrywy lodowej Antarktydy wynosi 1880 m.

Antarktyda - RZEŹBA PODŁOŻA LĄDOLODU

Najmniejszy masyw górski Antarktydy Zachodniej znajduje się na Ziemi Ellswortha. Część tego masywu, Góry Sentinel, są najwyższymi na Antarktydzie (szczyt Vinson 5140 m n.

Antarktyda - ZANIECZYSZCZENIE

Zużyty ciężki sprzęt najczęściej pozostaje na Antarktydzie. Niekorzystny wpływ na środowisko naturalne Antarktydy ma także wzrastający ruch turystyczny.

Antarktyda - RZEŹBA TERENU

Obszary z dziesiątkami głębokich, do kilkudziesięciu metrów, szczelin lodowych występują najliczniej w brzeżnych częściach Antarktydy Wschodniej, na zachód od bieguna południowego oraz na Ziemi Mary Byrd na Antarktydzie Zachodniej.

Antarktyda - BOGACTWA NATURALNE

Na Antarktydzie Wschodniej stwierdzono występowanie rud żelaza, cynku, cyny, molibdenu i miedzi, a także węgla kamiennego. Na Antarktydzie Zachodniej natrafiono na rudę żelaza, cynku, miedzi, platyny, kobaltu, niklu i chromu.

Antarktyda - ŻYCIE NA ANTARKTYDZIE

Niewiele więcej niż 2 % obszaru Antarktydy jest wolne od lodu. W bezpośrednim sąsiedztwie kontynentu Antarktydy żyją tylko pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) i pingwin Adeli (Pygoscelis adeliae).

Antarktyda - BAZY POLARNE

Na Antarktydzie powstało wówczas 48 stacji naukowych. W l987 roku "Greenpeace" rozpoczął szeroko zakrojoną akcję zmierzającą do utworzenia na Antarktydzie Światowego Parku Ochrony Przyrody (World Park Antarctica).