Anna Zadrożyńska

Anna Zadrożyńska

Anna Jadwiga Zadrożyńska-Barącz (ur. 1938, zm. 30 marca 2014), etnolog, profesor w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, autorka prac etnologicznych m.in. na temat obyczajów i zwyczajów świątecznych. W 1972 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii na podstawie rozprawy Motywy zawarcia i oceny małżeństwa a system wartościowania...

Czytaj Dalej

Anna Austriaczka

Stosunki Anny z królową - wdową, Anną Jagiellonką były poprawne, choć chłodne. Matką chrzestną została Anna Jagiellonka. Dzieci Anny i Zygmunta, Anna i Władysław, zostały sportretowane przez M.

Anna Jagiellonka

Ponieważ Batory nie znał polskiego, a Anna łaciny, małżonkowie musieli porozumiewać się przez tłumacza (tak było przez cały czas trwania tego związku). Anna, nieszczęśliwa, chodziła rozdrażniona.

Półwysep Iberyjski: wiek złoty i katastrofa

Efektem tych posunięć były małżeństwa Filipa III z Izabelą de Bourbon, a Ludwika XIII z Anną Austriaczką. Początkowo jako regentka rządziła królowa-matka Maria Anna, potem jej faworytów obalił Juan Jose d^Austria (regencja 1671- 1679).

KAMIEŃSKA ANNA

KAMIEŃSKA ANNA ur.

KARWATOWA ANNA, z BARDZKICH, pseud. Bolesława B

KARWATOWA ANNA, z BARDZKICH, pseud.

ANNA

Anny z Marią i Dzieciątkiem, częsty temat malarstwa XV i XVI w. Anna Samotrzecia obraz Leonarda da Vinci, Paryż, Luwr. Anny wielki tryptyk (1509) Quentina Metsysa, Bruksela.

ANNA BOLEYN

Jako dama dworu jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej, wkrótce zwróciła na siebie uwagę króla, który wziął z nią potajemny ślub w 1533; w kilka miesięcy później pierwsze małżeństwo króla unieważniono, a Anna została królową. Anna Bolena opera (Mediolan 1830) Donizettiego; tekst: F.

ANNA PERENNA

staro italska bogini roku i długowieczności, której święto obchodzono w Idy marcowe, w gaju pod Rzymem, festynem ludowym połączonym z ucztowaniem; utożsamiana z siostrą Dydony Anną, która, schroniwszy się pod opiekę Eneasza w Lacjum, prześladowana zazdrością jego żony Lawinii, uciekła i poślubiła boga rzecznego Numicjusza.

KOWALSKA ANNA

KOWALSKA ANNA, ur, 26 IV 1903 we Lwowie, zm.

LIBERA ANNA, pseud. Anna L. Krakowianka

LIBERA ANNA, pseud. Anna L.

CHRZANOWSKA Anna Dorota

Annie Dorocie wzniesiono w Trembowli pomnik, wielokrotnie przez nieprzyjaciół niszczony i znów odbudowywany.

MOSTOWSKA ANNA, Z RADZIWIŁŁÓW, 1v. PRZEZDZIECKA

MOSTOWSKA ANNA, Z RADZIWIŁŁÓW, 1v.

NAKWASKA ANNA, z KRAJEWSKICH

NAKWASKA ANNA, z KRAJEWSKICH, ur.

NEUMANOWA ANNA, z SZAWŁOWSKICH, pseud. Kalina, Lechita

NEUMANOWA ANNA, z SZAWŁOWSKICH, pseud.

POGONOWSKA ANNA

POGONOWSKA ANNA, ur.

POSNER ANNA,

POSNER ANNA, ur.

POTOCKA ANNA, z TYSZKIEWICZÓW, 2 v. DUNIN-WĄSOWICZOWA

POTOCKA ANNA, z TYSZKIEWICZÓW, 2 v.

STANISŁAWSKA Anna

STANISŁAWSKA Anna, ur.

STROŃSKA ANNA

STROŃSKA ANNA, ur.