Andrzej Kmicic

Andrzej Kmicic

Czytaj Dalej

Andrzej Kmicic a Jacek Soplica konwencja bohatera winy i rehabilitacji. Czy znasz jeszcze innych wykreowanych według niej?

Proces dojrzewania do pokuty i spowiedzi trwał u naszego bohatera długo, także na skutek strachu, obcego Soplicy czy Kmicicowi, dokonywał Raskolnikow rozrachunku ze sobą.

OBRAZ ZANIEDBAŃ SPRAW PUBLICZNYCH I WIZJA NAPRAWY - „O POPRAWIE RZECZYPOSPOLITEJ” ANDRZEJ FRYCZ-MODRZEWSKI (DIAGNOZA)

Dzieło to nawiązuje do myśli Arystotelesa i Cycerona i związane jest z ówczesną myślą społeczno-polityczną zapoczątkowaną przez Erazma z Rotterdamu. Traktat ten wynika z obserwacji sytuacji w Polsce, stosunków politycznych, społecznych, ekonomicznych i religijnych w niej panujących. Jest to...

PREZENTACJA FEUDALNYCH STOSUNKÓW NA WSI - ANDRZEJ FRYCZ-MODRZEWSKI „ŁASKI, ALBO O KARZE ZA MĘŻOBÓJSTWO” ; „O POPRAWIE...”

Modrzewski zastanawia się czy karać za mężobójstwo grzywną czy śmiercią. Za karą grzywny przemawiają następujące argumenty: - rodzina zmarłego uzyska finansową rekompensatę - skoro zginął jeden obywatel to drugi musi żyć by służyć RP i wynagrodzić swój błąd - należy mieć na względzie...

JAN ANDRZEJ MORSZTYN JAKO POETA DWORSKI

Jan Andrzej Morsztyn był poetą związanym z dworem królewskim.

Jan Andrzej Morsztyn jako poeta dworski

Jan Andrzej Morsztyn byl poeta zwiazanym z dworem królewskim. MORSZTYNA Jan Andrzej Morsztyn najchetniej pisal o milosci.

Andrzej Frycz-Modrzewski (1503-1572)

Andrzej Frycz-Modrzewski otrzymał wszechstronne wykształcenie, studiował najpierw w Akademii Krakowskiej, potem zaś dzięki pomocy rodziny Łaskich w Wittenberdze, która była w tym czasie żywym ośrodkiem ruchu luterańskiego.

Jan Andrzej Morsztyn (1621-1693)

Jan Andrzej Morsztyn pochodził z rodziny związanej z arianizmem, ale po przejściu na katolicyzm zachował tylko powierzchowne cechy dawnej ideologii.

Ewolucja wewnętrzna Andrzeja Kmicica – bohatera „Potopu” H. Sienkiewicza.

  Andrzej Kmicic to bohater „Potopu” H. Pomimo, że Oleńka Billewiczówna i Kmicic przypadli sobie do serca, wybryki kompanów pana Andrzeja stają się przyczyną nieporozumień między nimi.

Jan Andrzej Morsztyn (1620 - 93)jako przedstawiciel dworskiej sztuki barokowej

Kulturę ziemiańską reprezentowali Wacław Potocki, Jan Chrtzostom Pasek, Zbigniew Morsztyn, natomiast dworską Jan Andrzej Morsztyn, i Daniel Naborowski.

Rozwój swiadomosci ideowej Andrzeja Kmicica

W nieudanej probie porwania Kmicic zostal ciezko ranny co dalo mu wiele czasu do namyslu. Kmicic po wielu doswiadczeniach zrozumial, iz nalezy przede wszystkim dbac o interesy ojczyzny, a swoje stawiac na dalszym planie.

Pierwowzory literackie postaci Andrzeja Kmicica z "Potopu" H. Sienkiewicza

Tych przeszkód nie miał Andrzej Kmicic- zarówno on, jak i Oleńka, pochodzili z rodzin równych sobie pod względem społecznym. Andrzej Kmicic równie naiwnie wierzy słowom księcia Janusza Radziwiłła i jeszcze składa przysięgę na wierność temu magnatowi.

Zabawy logopedyczne: Andrzej Waligórski - Ballada ćwiczebna na tempo i dykcje

Pewien optyk mieszkał z synem

A ten syn był synoptykiem

I ten syn miał konkubinę

Ożenioną z pewnym prykiem

Pryk okazem był sceptyka

Jak po cichu mawiał optyk

A pryk mawiał do optyka,

Że sceptykiem jest synoptyk

 

Raz objadłszy się papryką

Poszedł w miasto syn z patykiem

I rzuciwszy...

BOLESKI ANDRZEJ, pierwotne nazwisko Baumfeld

prace:Andrzej Towiański i towianizm (1908), Polska myśl mesjanistyczna(1910) oraz Juliusza Słowackiego liryka lat ostatnich(1949), Słownictwo Juliusza Słowackiego (1956) i W sferzewyobraźni poetyckiej Słowackiego.

BRAUN ANDRZEJ

BRAUN ANDRZEJ, ur.

BRODZIŃSKI ANDRZEJ

BRODZIŃSKI ANDRZEJ, ur.

BUKOWSKI ANDRZEJ

BUKOWSKI ANDRZEJ , ur.

BURSA ANDRZEJ

BURSA ANDRZEJ, ur.

CINCIAŁA , Cińciała, Cieńciała, ANDRZEJ

CINCIAŁA , Cińciała, Cieńciała, ANDRZEJ, ur.

CZYŻOWSKI KAZIMIERZ ANDRZEJ

CZYŻOWSKI KAZIMIERZ ANDRZEJ, ur.

DĘBOWSKI ANDRZEJ

DĘBOWSKI ANDRZEJ, żył w 2 poł. Andrzej Litwornia