Adam Smith

Adam Smith

Czytaj Dalej

Adam Smith

Życiorys Adam Smith urodził się 5 czerwca 1723 roku w małym nadmorskim miasteczku Kirkcaldy, w hrabstwie Fife w Szkocji. Wyryty na nim napis głosi: "Tu leży Adam Smith, autor Bogactwa Narodów".

Adam Smith theory of value

The two most significant economists that ever lived, and whose work has had a momentous impact on the economy and the world, are Adam Smith and David Ricardo. The author of The Wealth of Nations was Adam Smith, a father of modern economics.

Smith Adam (1723 - 90)

 

Szkocki ekonomista i filozof. Od 1752 był profesorem filozofii moralnej na uniwersytecie w Glasgow, później wyjechał za granicę jako wychowawca księcia Buccleuch. Odwiedził Paryż, gdzie spotkał się z wieloma,,filozofami’’, m.in. z Quesnayem, których teorie podtrzymywały jego własne, wrogie stanowisko...

Adam Asnyk - krótka biografia

  Adam Asnyk (pseud.

Adam Mickiewicz - krótka biografia

Adam Mickiewicz żył w latach 1798—1855.

SMITH WALTER BEDELL (1895-1961) - generał

Smith szybko udowodnił, że jest sprawnym organizatorem i w lu­tym 1942 r.

Adam Mickiewicz “Dziady”

III, arcydzieło dramatu narodowego napisał Adam Mickiewicz w ciągu wiosny roku 1832 r.

Adam Mickiewicz. Ojczyzna - patriotyzm

Wcale nie wystarczy wiedzieć i napisać: iż „Mickiewicz wielkim patriotą był”. Niemal każdy utwór poświęcony krajowi, tęsknocie za ojczyzną - jest inny, inaczej ujmuje to wzniosłe uczucie. Tym samym temat staje się ciekawy, daleki od monotonnego, opartego na schemacie wyliczanki, wywodu.

Konrad...

Adam Asnyk - "Wiersze" - streszczenie

Gdy weźmiemy pod uwagę przyczynę powstania utworu, a także to, co powyżej napisałam, wyłoni się główny motyw poematu: odrzucenie przez kochaną osobę, co właśnie wydarzyło się Adamowi Asnykowi. Utwór Adama Asnyka „Do młodych” konkretyzuje zadania tych, którzy będą sięgać po „nowe życie”.

Adam Mickiewicz

Cechy gatunkowe ballady na przykładzie kilku ballad Mickiewicza.

W roku 1822 Mickiewicz opublikował swój pierwszy tom ballad i romansów, a data ta jest również uważana jako przełom romantyczny w Polsce. Zawierały one znacznie odmienną wizję literatury od dotąd panującej – klasycznej. Szukała...

Zygmunt (Napoleon Stanisław Adam Ludwik) KRASIŃSKI

Zygmunt (Napoleon Stanisław Adam Ludwik) KRASIŃSKI hrabia, urodził się i zmarł w Paryżu (19. Powieści „Adam Szaleniec”) i nieraz jeszcze stanie przed wyborem między ojcem a ojczyzną.

Lilije Adam Mickiewicz

Ballady Adama Mickiewicza wniosły wiele elementów nowatorskich do tradycji tego gatunku.

Switeź Adam Mickiewicz

Balladę tę również zalicza się do tzw. utworów programowych, twórczości A. Mickiewicza i polskiego romantyzmu. [...] W Świtezi mamy do czynienia po raz pierwszy bodaj w poezji polskiej z wyzyskaniem opisu dla wywołania wizji, poetycko sugestywnej, zmierzającej do wzbudzenia przeżycia nieskończoności i...

Adam Asnyk - poeta czasów niepoetyckich

Adam Asnyk zostal wychowany w duchu idei niepodleglosciowych oraz w wielkim szacunku dla romantycznych zrywów narodowowyzwolenczych.

Adam - jeden dzien z pamietnika

Kiedy sie obudzilem, zobaczy ze dlugowlose stworzenie spi z glowa na moim ramieniu. Musialo polozyc sie przy mnie w nocy. Jakby sie czegos balo i spiac obok mnie odnajdowalo - w jakis sposób zatracone - bezpieczenstwo i spokój. Ale czegóz ono sie moze bac? Przeciez jestesmy w raju.

Dziwne, ale tego ranka wcale...

Adam Naruszewicz (1733-1796)

Należał do bliskich współpracowników króla. Wykładał poetykę i wymowę w Akademii Wileńskiej, a potem w Collegium Nobilium, był redaktorem "Zabaw Przyjemnych i Pożytecznych". Pisał ody, sielanki, wiersze liryczne i satyry. Jest autorem ośmiu satyr, w których okazał się bystrym obserwatorem życia i...

Elliot Smith (1871—1937)

Czołowy antropolog angielski, zajmował się znaleziskiem Dawsona w Piltdown.

Zasady Adama Smitha

 

Zasada równości podatkowej polega na proporcjonalnym obciążeniu podatnika w stosunku do jego dochodu, czyli zdolności płatniczej. Podatek rozkładany jest równomiernie. Podatnik osiągający duże dochody zapłaci proporcjonalnie więcej od tego, który prowadząc swą działalność dochodów ma mniej...

„Nic pożądańszego, a nic trudniejszego na ziemi jak prawdziwa rozmowa” Adam Mickiewicz. Dlaczego ludziom tak trudno porozumieć się ze sobą?

Rację miał Adam Mickiewicz, pisząc, że szczera rozmowa między ludźmi jest bardzo ważna, chociaż najczęściej trudno im się porozumieć. Myślę, że rację miał Adam Mickiewicz, twierdząc, że ludziom jest niezwykle trudno porozumieć się ze sobą.

ZASADY PODATKOWE A. SMITHA

Wyróżnił zasady :

a. równość- w sensie obiektywnym, powszechność, likwidacja przywilejów różnych grup społecznych , proporcjonalność opodatkowania dochodów

b. pewność- jawne i konkretne przepisy

c. taniość, czyli:

minimalizacja kosztów utrzymania administracji podatkowej

ograniczenie...