2001: Odyseja kosmiczna (film)

2001: Odyseja kosmiczna (film)

2001: Odyseja kosmiczna – film fabularny wyprodukowany w koprodukcji brytyjsko-amerykańskiej w 1968 roku, w reżyserii Stanleya Kubricka. Obraz Kubricka w filozoficzny sposób opowiada o powstaniu człowieka i kontakcie z istotą z kosmosu. Doczekał się kontynuacji pt. 2010: Odyseja kosmiczna, gdzie wśród rywalizujących ze sobą załóg amerykańskich i radzieckich astronautów pojawia się astronauta...

Czytaj Dalej

Recenzje filmu pt. "Pasja" Mel'a Gibson'a

Krzyż na ramionach Ks. Andrzej Luter Jest to film porażający autentyzmem, realizmem, wręcz naturalizmem. Okrucieństwo Męki Pana staje się dla widza przeżyciem traumatycznym. Ma rację ks. prof. Waldemar Chrostowski, wybitny biblista, kiedy mówi, że chrześcijanie czytając czy słuchając w kościołach opisu męki Chrystusa, niejako "uodpornili" się na te teksty. Tymczasem Gibson chce nam uświadomić, jaka była prawdziwa cena za nasze zbawienie: to jest temat jego filmu, cel,

Biografie wybitnych ludzi źródłem inspiracji dla twórców literatury i filmu.Omów na wybranych przykładach.

Biografie wybitnych ludzi źródłem inspiracji dla twórców literatury i filmu.

Omów na wybranych przykładach.

Literatura podmiotu:

 

Christie Agatha : Autobiografia tom I , Warszawa , Hachette w porozumieniu z Prószyński i S-ka , 2004 , ISBN 83-7184-398-4

Christie Agatha : Autobiografia tom II...

Komedia - nowe formy przekazu: film, telewizja i radio.

Komedia, tak jak inne formy dramatyczne, zyskała impuls do dalszego rozwoju, gdy pojawiły się nowe formy przekazu: film, telewizja i radio. Dzięki temu znacznie zwiększyła się liczba miłośników komedii i pojawiły się nowe formy sztuki komediowej.

Można śmiało stwierdzić, że komedia...

HISTORIA LITERATURY - Antyk

Nawiązań do Iliady i Odysei, ljcz_ nych w literaturze wszystkich epok i narodów, mieliśmy w naszym piśmiennictwie bardzo wiele.

TEATR, FILM, RADIO, TELEWIZJA - Związek teatru, filmu, radia i telewizji z literaturą

Związek teatru, filmu, radia i telewizji z literaturą

 

Teatr, film, radio i telewizja stanowią ważne ogniwa systemu oświa-towo-wychowawczego, a równocześnie integralne składniki kultury współczesnej.

Przedstawienie teatralne opiera się na tekście literackim, toteż związek teatru z literaturą jest...

Historia Filmu - Metody analizy dzieła filmowego

Metody analizy dzieła filmowego

Jeśli odbiorca pragnie w pełni zrozumieć film, który obejrzał, zwłaszcza jeśli jest to wartościowe dzieło, to powinien dokonać jego analizy.

Każdy odbiorca interesujący się sztuką filmową w kontakcie z filmem przechodzi trzy etapy: poznaje dzieło, interpretuje je...

Wartości filmów Kieślowskiego

K. Kieślowski - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, jego filmy stały się ważne dla kultury europejskiej. Potrafił zafascynować nawet, nienawykłą do zagłębiania się w tajemnice świata, publiczność amerykańską. Przemawiał językiem zrozumiałym dla ludzi z różnych zakątków...

Przestrzeń kosmiczna - Status prawny przestrzeni kosmicznej

W związku z rozwojem technologii kosmicznej, pojawiła się potrzeba określenia zasięgu suwerenności w przestrzeni kosmicznej, jednak żadna z dotychczasowych konwencji nie miała do niej zastosowania.

The Sixth Sense (opis filmu)

Malcolm Crowe Bruce Willis

Cole Sear Haley Joel Osment

Lynn Sear Toni Collette

Anna Crowe Olivia Williams

Tommy Tammisimo Trevor Morgan

Vincent Gray Donnie Wahlberg

Kyra Collins Mischa Barton

Stanley Cunningham Bruce Norris

Sean Glenn Fitzgerald

At the beginning of the film Dr. Malcolm Crowe...

Wielcy ludzie kina

Hollywood pozostawało centrum sztuki filmowej w latach 30. i 40. Wielcy aktorzy owych lat, sławni na całym świecie jedynie dzięki filmom, stali się symbolami najprężniejszych lat historii kina.

Do końca lat 20. naszego wieku nieme kino przyciągało do sal projekcyjnych miliony ludzi. Z końcem lat...

Film animowany

Animacja to jeden z ciekawszych gatunków filmowych, przywołujący do życia nieruchome rysunki i przedmioty. Filmowcy łącząc techniki animacyjne z technologią komputerową, dokonali tego, co wydawało się niemożliwe.

Pewnego razu ktoś wpadł na pomysł, aby Walt Disney został burmistrzem Los...

Produkcja filmu

Realistyczne wrażenie pościgów w przestrzeni uzyskiwano także poprzez odpowiedni montaż różnych ujęć statków kosmicznych i tła przedstawiającego rozgwieżdżoną przestrzeń kosmiczną w jedną sekwencję.

Efekty specjalne we współczesnym kinie

Do tej pory podobne sceny kręcono ze statycznej kamery, która po prostu rejestrowała wszystko, co znalazło się w jej polu widzenia, tak jak to było na przykład w filmie 2001: Odyseja kosmiczna.

Muzyka klasyczna i jej popularyzacja

Widzowie, którzy oglądali w kinie takie filmy, jak Fantazja Walta Disney'a, kontrowersyjne biografie słynnych kompozytorów Kena Russela, czy dzieła takie jak 2001: Odyseja kosmiczna Stanley'a Kubricka, wysłuchali przy okazji długich fragmentów dzieł klasycznych wykonywanych przez wybitnych muzyków.

Rainer Werner Fassbinder

W trakcie krótkiej kariery Rainer Werner Fassbinder zyskał sobie sławę jednego z najpłodniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych twórców niemieckiego kina lat siedemdziesiątych.

Rainer Werner Fassbinder urodził się 31 maja 1946 roku w bawarskiej miejscowości Bad Worishofen. Rodzice rozwiedli...

FILM - TEMATYKA RELIGIJNA

Zanussiego, 1972); natomiastw oryginalnej, utrzymanej w konwencji science-fiction 2001a Space Odyssey (Odysei kosmicznej S.

Recenzja Filmu „Nienormalni”

Wzruszający film o dzieciach specjalnej troski. J. Bławut poświęcił na realizację tego niezwykłego filmu dwa lata. W jednym z domów opieki zgromadził upośledzone umysłowo dzieci i powierzył im zagranie samych siebie. Fabuła jest dosyć prosta – do ośrodka przybywa nowy nauczyciel muzyki. Będzie tu tylko przez miesiąc i w tym czasie ma nauczyć wychowanków elementów rytmiki i podstaw grania na różnych instrumentach. Poznaje swoich uczniów – Kozę , który taką ...

Wpływ grupy społecznej na zachowanie jednostki

Film pt. „Efekt motyla” w reż. Eric Brees i J. Mackye Gruber to typowy przykład wpływu grupy na zachowanie jednostki. „Paczka” przyjaciół i reszta najbliższego otoczenia mają niebywały wpływ na zachowanie głównego bohatera Evana Treborna. W tej roli Ashton Kutcher, który cierpiąc na nieznanego pochodzenia zaniki pamięci, stara się naprawić błędy młodości, gdyż czuje się odpowiedzialny za całe zło, które dotyka jego bliskich. Fabuła filmu jest oparta na kilku ...

Historia Komputerów

Jest to 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka.

List do kosmicznych braci

Ą ponieważ okresowość pulsarów nieustannie się wydłuża, można będzie obliczyć również czas, jaki sonda przebywała w przestrzeni kosmicznej.