awatar

Profil użytkownika Gaspar

Data rejestracji6 kwietnia 2012 Ostatnio online6 kwietnia 2012, 5:55

Statystyki

32 prac, w tym:

 • 32tekstowych
 • 0multimedialnych

Dodane prace /32 prac/

 • Ocena brak

  PARIAS

  (dawn. paria, od nm.a.fr. paria) W płd. Indiach i Birmie członek kasty najniższej, z której rekrutuje się wielu robotników rolnych i wiele służby domowej; przen. wyrzutek, człowiek wzgardzony, uciśniony; nędzarz; w jęz. tamil. paraijan 'człowiek niższej kasty'; dosł. 'dobosz' od parai 'bęben'.

  Paria...

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /438

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARKI

  Łac. Parcae, mit. rz. pierw, jedna Parka, bogini narodzin, później utożsamiona z gr. Mojrą; również liczba trzech Parek przejęta od Greków; zob. Mojry.

  Parki obraz Rubensa, Paryż, Luwr. Obraz G. M. Crespiego, Bolonia, Pal. Campogrande. Obraz F. Goyi, Madryt, Prado. Drzeworyt (1513) H. Baldunga.

  Śpiew...

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /414

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARADYŻ

  Nazwa opactwa cystersów, od łac. Paradisus 'raj', we wsi Gościkowo nad Paklicą, dopływem Obry, 10 km na płn. od Świebodzina (woj. zielonogórskie); ufundowane w 1235, ukończone w 1397, rozbudowane w poł. XVIII w. w stylu późnego baroku; wirydarz z 2. poł. XIII w. Jeden z najcenniejszych zabytków ziemi...

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /350

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARAFERNALIA

  Ze śrdw.-łac. paraphernalia (bona) 'majątek osobisty mężatki' z gr, pardpherna 'własność żony wniesiona poza posagiem' od para'poza (czym)' i pherrik 'wiano; posag'; u staroż. Rzymian wszystko, do czego żona ma prawo po śmierci męża poza jej dożywociem wdowim, łącznie z umeblowaniem jej pokoju, jej...

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /450

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARAGON

  Dawn. współzawodnictwo, emulacja, konkurencja; porównanie z kimś; kwit z bloczka kasowego w sklepie; z wł. paragone 'kamień probierczy; próba'.

  Iść, wchodzić z kimś (czymś) w paragon dawn. równać się, porównywać się z kimś a. czymś.

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /283

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARAKLET

  Rzecznik, obrońca, pocieszyciel; teol.kat. Duch Św., Chrystus; por. Biblia, Ew. wg Jana, 14, 26.

  Klasztor Parakleta, fr. Le Paraclet, ufundowany przez Abelarda i przekazany Heloizie (zob. Heloiza i Abelard), która stała się przeoryszą.

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /248

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PARCIANY

  Zgrzebny, zrobiony z partu, zob. Parciak zgrzebne płótno; siermięga, spódnica z tego płótna; chłop chodzący w parciaku a. parciakach. Parciaki, parcianki zgrzebne spodnie. Parcianka grube, zgrzebne płótno; płat (ubranie) z takiego płótna.

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /281

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PAPIEŻ

  W pierwszych wiekach ne. tytuł biskupa, w kościołach wschodnich pop. nazwa księdza; w kośc. zach. tytuł biskupa Rzymu, zastępcy namiestnika Chrystusa, następcy św. Piotra w prymacie, najwyższego zwierzchnika kościoła, patriarchy kościoła zach., prymasa Włoch, metropolity rz., ojca Św., najwyższego...

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /1 559

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PAPINEK

  (dawn. papinka) Delikacik, laluś, maminsynek, pieszczoszek, niewieściuch. Papinki smakołyki, łakocie, przysmaki, frykasy. Papinkarz smakosz, łakomczuch, łasuch.

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /166

  praca w formacie txt
 • Ocena brak

  PAPIRUS

  Na staroż. Bliskim Wschodzie główny materiał pisarski przez blisko 4000 łat, otrzymywany z rdzenia cibory papirusowej rosnącej w starożytności gł. w delcie Nilu (dziś w Syrii), sklejany w długie pasy, przechowywany w zwojach, ówczesnej formie książki; z gr. papyros.

  Ocena /

  Autor /Gaspar Dodano /06.04.2012 Znaków /292

  praca w formacie txt

Do góry