-
Ocena brak
Czynnik geograficzny
1. Zasoby i cechy charakteru terytorialnego,
2. położenie geograficzne,
3. ukształtowanie wybrzeży.
Prof. Ratzel chciał wykazać, że klimat i temperatura oddziałują na sposób życia, wpływa na życie polityczne. Monteskiusz już uwydatnił wpływ tego czynnika. Człowiek jest uzależniony od natury. GB...
-
Ocena brak
Wymienić i scharakteryzować czynniki kształtujące stosunki md.
Grupy czynników kształtujących stosunki md, (nie działają one samodzielnie):
1-Technologiczno - ekologiczne -(naukowo techniczny czynnik współzależności, ekologiczny, militarny, geograficzny), współzależność i sprzeczności pomiędzy rozwojem techniki a stanem środowiska.
2.demograficzno-ekonomiczny...
-
Ocena brak
Metody prognostyczne w nauce o stos. md.
1.INTUICYJNE z dwoma podstawowymi systemami, metoda delficka-(prognozowanie oparte na działaniu w izolacji nad zagadnieniami), każdy specjalista sam rozważa potem konfrontacje poglądów na dany temat, burze mózgów - grupowe myślenie na dany temat.
2.EKSPLANACYJNE - polega na łączeniu perspektywicznego...
-
Ocena brak
Czynnik militarny
Pełni funkcje polityczne jako instrument polityki zagranicznej państw , a także ekonomiczne i naukowo – techniczne, ponieważ potrzeby wojska są bardzo ważnym stymulatorem postępu naukowo- technicznego.
-
Ocena brak
Czynnik religijny
Więź religijna jest istotnym czynnikiem w formowaniu się narodów oraz w utrzymywaniu świadomości narodowej . Bywa też pożywką kształtowania się ruchów nacjonalistycznych . Kościoły oddziałują na opinie publiczną zarówno w sprawach polityki wewnętrznej , jak i międzynarodowej.
Obecnie...
-
Ocena brak
Omówić czynnik geograficzny
Jest to czynnik osadzający działania międzynarodowe w konkretnych warunkach mapy politycznej świata. Rozumiemy przez to położenie i ukształtowanie geograficzne terytorium państwowego i linii brzegowej , klimat , rodzaje gleby i surowce.
-
Ocena brak
Czynniki kształtujące środowisko międzynarodowe
technologiczno – ekologiczne : określają współzależność i sprzeczności między rozwojem techniki i stanem środowiska naturalnego człowieka,
demograficzno- ekonomiczne – określają współzależność i sprzeczności między wzrastającymi potrzebami coraz liczniejszej ludności świata...
-
Ocena brak
Istota funkcji eksplanacyjnej w nauce o stosunkach międzynarodowych
Funkcja ta ma wyjaśnić , dlaczego zaistniały opisane fakty, zjawiska i procesy międzynarodowe. Wymaga to określenia czynników , których skutkiem jest badana rzeczywistość Wyjaśniając rzeczywistość można przewidywać jej ewolucję i zalecać sposoby działania.
Modele wyjaśniania (ekspalnacji...
-
Ocena brak
Funkcje nauki o stosunkach międzynarodowych
a) opisowa – - jak jest ? dokonuje opisu rzeczywistości międzynarodowej
b) wyjaśniająca - ( eksplanacyjna ) – dlaczego tak jest ? - ma wyjaśnić dlaczego zaistniałe opisane fakty , zjawiska i procesy międzynarodowe . wymaga to określenia czynników , których skutkiem jest badana rzeczywistość.
c)...
-
Ocena brak
Fazy rozwojowe nauki o stosunkach międzynarodowych
Nauka o s. międzynarodowych rozwijała się w trzech fazach .
W fazie pierwszej - elektyzmu teoriopolitycznego badana rzeczywistość jest po prostu rejestrowana .
W fazie drugiej – heterogenizmu – powstają zalążki ogólnej teorii, a wiele nauk szczegółowych zaczyna integrować się wokół niej .
W...