-
Ocena brak
Geneza i międzynarodowe konsekwencje powstania państwa Izrael
02.XI.1917 – deklaracja ministra spraw zagranicznych GB Arthura Balfoura, w której zobligował się popierać syjonistyczne dążenia do uznania Palestyny za „narodową siedzibę ludności żydowskiej”. GB wówczas sprawowało władzę na tym terenie, a później posiadało mandat Ligi Narodów.
W...
-
Ocena brak
Charakterystyka stosunków politycznych wewnątrz obozu komunistycznego do 1956 r.
W latach 45-49 związek radziecki dążąc do konsolidacji swojej strefy wpływów – umocnienia zajętej pozycji, postanowił doprowadzić do sformalizowania stosunków między państwami swojej strefy wpływów przez zawieranie układów dwustronnych o „przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej”
Żaden...
-
Ocena brak
Geneza i okoliczności utworzenia NRD
ZSRR cały czas optowało za zjednoczonymi i neutralnymi Niemcami, gdyż takie Niemcy były by znacznie bardziej podatne na wpływy ideologii komunistycznej, co dawało szanse przejęcia w Niemczech władzę.
Ogólnie im realniejsze stawały się szanse połączenia trzech stref alianckich, ZSRR...
-
Ocena brak
Geneza i okoliczności utworzenia RFN
Według dyrektywy Szefów Połączonych Sztabów Niemcy, do stycznia 47r były traktowane jako kraj nieprzyjacielski i wrogo nastawiony wobec USA.
a) Plan Byransa - W kwietniu 46r został opracowany plan, który przewidywał że Niemcy zostaną zjednoczone, będą militarnie neutralne oraz politycznie kontrolowane...
-
Ocena brak
Czterostopniowy mechanizm uzależnienia Europy Środkowej od ZSRR po II wojnie światowej
lata 41-44 – zamontowanie zalążków organizacji komunistycznych w danym kraju ( w Polsce spadła z nieba ), udział w antyfaszystowskich frontach narodowych. Zaistnienie w świadomości społeczeństwa.
Lata 44-45 – tworzenie własnych ośrodków władzy, wymuszanie udziału w rządach koalicyjnych...
-
Ocena brak
Przesiedlenia Niemców z Europy Środkowej - zakres i znaczenie polityczne
„Gehenna” narodu niemieckiego na przyszłych „polskich ziemiach odzyskanych” zaczęła się już na przełomie 44/45, kiedy to na rozkaz władz hitlerowskich ogłoszono przymusową ewakuację mieszkańców Prus Wschodnich , Pomorza, Ziemi Lubuskiej i Śląska.
Decyzję o przesiedleniach Niemców z...
-
Ocena brak
Polityka Stalina wobec nierosyjskich narodów ZSRR w latach 1945 - 1953
polityka ZSRR wobec nierosyjskich obywateli łączyła się z pojecięm „żdanowszczyzny”, gdyż w tej teorii naród rosyjski został uznany za najbardziej wartościowy ze wszystkich narodów ZSRR i wszystkie pozostałe narody powinny wobec Rosjan pełnić rolę służebną.
W szczególnie trudnej...
-
Ocena brak
„Repatriacja“ obywateli radzieckich do ZSRR - znaczenie polityczne
przeprowadzona w latach 45-46, objęła ponad pięć milionów obywateli
byli to jeńcy wojenni, przymusowi robotnicy, członkowie innych formacji narodowościowych walczących u boku Niemców. Wielu spośród repatriantów pochodziło jeszcze z białej emigracji, która opuściła Rosję po rewolucji...
-
Ocena brak
Zmiany geopolityczne w Europie Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej
ZMIANY GEOGRAFICZNE
najważniejszą zmianą gograficzną było przesunięcie daleko na zachód granicy ZSRR, które w ten sposób przyłączyło do swojego państwa ok. 600 000km2 ziem. W tym celu ZSRR:
wchłonęło kraje nadbałtycki ( LT, LV, ES ) które stały się „republikami...
-
Ocena brak
Upadek wpływów kolonialnych Wielkiej Brytanii po 1945 r. – przejawy
Dekolonizacja była w interesie ZSRR i Ameryki. Oba te państwa dążyły do dekolonizacji – rozbicia imperium brytyjskiego. Amerykę w tych dążeniach popierały niektóre dominia brytyjskie jak Australia i Nowa Zelandia.
Pojęcie dekolonizacji zostało wpisane do Karty ONZ na wniosek ministra spraw...