-
Ocena brak
Koncepcja grup społeczno zawodowych
Spojrzenie na strukturę odnosi się do perspektywy zróżnicowania społ., zawodowego, hierarchii zawodowej. Sporządzenie struktury wymaga zredukowania sfery zawodowej do pewnej liczby.
Jak zredukować zawody do określonej ilości grup? Jakie jest kryterium?
Można wziąć pod uwagę zawodowe lub poza zawodowe...
-
Ocena brak
Epifenomenalizm koncepcji prestiżu zawodowego
Prestiż epifenomenalny- wiąże się z naszymi wyobrażeniami o danym zawodzie, jest deklarowany.
-
Ocena brak
Prestiż zawodowy w badaniach socjologicznych
Na podstawie badań 1994r. nad opinią społ. w stosunku do rożnych zawodów.
Np. profesor84%, lekarz 75%, nauczyciel 70%, sędzia 66%(spadło), górnik 57%, pielęgniarka 57%, policjant 48%, minister 43%, ksiądz 41%, działacze partyjni 20%
O prestiżu danego zawodu decydują kryteria bliżej nim nie...
-
Ocena brak
Wewnętrzne nagrody zawodowe: satysfakcja z pracy
Nagroda wewnętrzna- satysfakcja z pracy;( przeciwieństwo- alienacja, poczucie obawy przed wielkimi strukturami). Zjawisko uważamy za nagrodę gdy ma wpływ na wydajność pracy.
Badania wykazały, że najbardziej niezadowoleni są Japończycy, stąd tez wg. tych badań(1990 min. Prowadzone przez Lincolma i ...)...
-
Ocena brak
Praca a zawód
Perspektywa zawodowa dzieli się za względu na typ wykonywanej pracy. Jest to perspektywa najpopularniejsza w dzisiejszej socjologii. Socjologowie określają zawodem nie wszelką pracę wg nich zawodem można nazwać :
- pracę wyspecjalizowaną (np. gospodyni domowa to nie zawód, bo wykonuje wiele różnych...
-
Ocena brak
Davisa i Moore`a teoria zróżnicowania społecznego
Koncepcja próbująca wyjaśnić społeczne źródła stratyfikacji, dlaczego społeczeństwo jest stratyfikowane, ludzie są nierówni. Można by ująć społeczeństwo jako zespół pozycji społecznych. Każda pozycja zawiera pewien zespół obowiązków, uprawnień przysługujących ludziom wypełniającym te...
-
Ocena brak
Parsonsa koncepcja zróżnicowania społecznego
Zaproponował koncepcję wielowymiarowej stratyfikacji, która ma pewne cechy subiektywnej i obiektywnej stratyfikacji. Odróżnia on uwarstwienie od struktury klas społecznych. Warstwy społeczne składają się z jednostek których położenie ocenia się pod względami:
- członkostwa w komórce pokrewieństwa
-...
-
Ocena brak
Teoria klas Warnera
Subiektywna koncepcja stratyfikacji – odwołuje się do świadomości ludzi. W socjologii współczesnej stworzył tą koncepcję Lloyd Warner – prowadził on badania nad niewielkimi amerykańskimi miastami (10-20 tysięcznymi) w latach 40-stych pod kątem zróżnicowania społecznego, przyjął definicję klasy...
-
Ocena brak
Obiektywna i subiektywna teoria stratyfikacji
Stratyfikacja – mówi o warstwach. To przyjęcie wizji struktury społecznej łożonej z hierarchicznie uporządkowanych warstw, które ustalone są w oparciu o cechy różniące ludzi, ale nie wszystkie cechy są podstawą uwarstwienia np. nie jest to płeć ale wzrost już tak.
Według socjologii podstawowa cecha...
-
Ocena brak
Zagadnienie kryzysu legitymatywności wg. Habermasa
System taki ma problem z uprawomocnieniem władzy.
Wg Habremansa demokracja musi być demokracją formalną aby ten system mógł funkcjonować (my nie uczestniczymy w decyzjach).
Demokracja materialna odwołuje się do głosu większości i wg. Habermansa jest we współczesnym społeczeństwie...