-
Ocena brak
Instytucje społeczne, przykłady i różne znaczenia
Funkcjonalizm zakładał, że to co dobre może stać się instytucją społeczną, którą tworzą nie tylko budynki, ale i więzi społeczne.
Instytucja społeczna wg. Ziembińskiego ma 3 znaczenia:
W znaczeniu normatywnym - instytucja społeczna to pewien zespół norm wyróżnionych jako całość, normy...
-
Ocena brak
Kontrola społeczna i jej znaczenie
Kontrola społeczna jest systemem narzuconym każdej zbiorowości społecznej i służy przestrzeganiu norm społecznych, obyczajowych, stanowi ważny elemeny ladu społecznego. Bez kontroli społecznej doszłoby do dezintegracji i grupa reozpadłaby się. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu...
-
Ocena brak
Wzajemne oddziaływania i ich znaczenie
Wzajemne oddziaływanie powoduje, że nie umiera więź między ludźmi. Wzajemne oddziaływanie, to powtarzające się działania, mające zmienić coś w postępowaniu drugiej osoby, ma ono sprzężenie zwrotne.
Wzajemne oddziaływanie to świadome lub nieświadome działania w stosunku do drugiej...
-
Ocena brak
Wzory działań społecznych
To schematy, przyjęte zasady określonej zbiorowości. Wzory działań to proste kopiowanie zachowań, są wyrazem dziedzictwa kulturowego takiego jak: zwyczaje, rytuały. Uznane za ważne, ułatwiające współżycie w grupie.
Tworzone są poprzez akceptację tych, którzy je stosują...
-
Ocena brak
Pojęcie styczności i rodzaje styczności
Styczność jest to kontakt wzrokowy ludzi spotykających się na jakiejś przestrzeni, który może się przerodzić w styczność społeczną czy psychiczną. Styczność przestrzenna - w życiu społecznym ludzie stykają się w różnych miejscach, nie daje to możliwości pojawienia się czegoś trwałego, gdyż...
-
Ocena brak
Elementy więzi społecznej według J. Szczepańskiego
Więź społeczna to długotrwały proces obfitujący w wielość różnorodnych działań. W koncepcji Szczepańskiego więź społeczna jest efektem rozwoju stosunków społecznych , wzajemnych oddziaływań, zależności społecznych i norm instytucjonalnych i obyczajowych, moralnych i religijnych. Wyróżnił 10...
-
Ocena brak
Społeczne oddziaływanie na jednostkę ludzką (4 mechanizmy)
Człowiek żyjący w społeczeństwie poddany jest oddziaływaniom ze strony innych jednostek oraz grup. Społeczne oddziaływanie na jednostkę może dokonywać się przez cztery mechanizmy:
1 wychowawczy - świadome, celowe kształtowanie osobowości społecznej
poprzez wskazywanie danej jednostce wzorców, jak...
-
Ocena brak
Władza i panowanie
Władza wg Webera to stosunek, który implikuje użycie przymusu albo zagrożenie przymusem, takie że uzyskujemy posłuszeństwo.
- pozwolenie pewnej grupy dla pewnego rozkazu
- prawdopodobieństwo skłonienia grupy do postępowania wg naszej woli, wbrew wszelkiemu oporowi,
Weber odróżnia władzę od...
-
Ocena brak
Walka klas (klasa w sobie i klasa dla siebie)
Oba te pojęcia zostały sformułowane przez Marksa. Klasa w sobie, to klasa pozbawiona świadomości, nie będąca w pełni klasą. Można ją wyodrębnić na podstawie obiektywnych kryteriów, ale jej członkowie nie są połączeni więzią rodzącą się jako skutek uświadomienia sobie podobnego położenia w...
-
Ocena brak
Koncepcja stanu
Zróżnicowanie stanowe społeczeństwa:
Stany cieszą się podobnym typem szacunku, ale nie podobnym natężeniem szacunku.
Podstawą szacunku w stanach może być:
- stany na bazie ekonomicznej - dowolna wspólna cecha ludzi, taką cechą może być położenie ekonomiczne (własność ziemska).
- stany...