-
Ocena brak
Kumaryna
Subst. org. o charakterystycznym,przyjemnym zapachu siana, występująca np. unostrzyka białego, tomki wonnej. K. jest naturalnym inhibitorem kiełkowania nasion.
-
Ocena brak
Kwasowość gleby
Zdolność gleby do zobojętniania roztworów o odczynie zasadowym i zakwaszania wody lub roztworów soli obojętnych.Rozróżnia się k.g.
1) czynną, spowodowanąilościową przewagą jonów H+ nad jonamiOH– w roztworze glebowym;
2) potencjalną,ujawniającą się po dodaniu do gleby soli obojętnych (np. KCl)...
-
Ocena brak
Kumulacja pestycydu
Nagromadzanie się pestycydu lub jego metabolitu w tkankach ludzi i zwierząt (biokumulacja) oraz w poszczególnychelementach środowiska. Zob. też biomagnifikacja.
-
Ocena brak
Kwasy fulwowe
Grupa kwasów humusowych pozostająca w roztworze po zakwaszeniu alkalicznegoekstraktu próchnicy glebowej. Przeważająnad kwasami huminowymi w glebacho małej aktywności biol., o odczynie kwaśnymi ubogich w składniki pokarmowe. Dziękidużej ruchliwości przenoszą ze sobą produktyrozkładu subst. org. i...
-
Ocena brak
Kurnik
Budynek do chowu kur, który jestobiektem halowym nakryty dachem dwuspadowym.Posadzka w hali produkcyjnej jestbetonowa ze spadem w kierunku kanałówściekowych.
Podstawowe wyposażenie k. stanowią karmidła, poidła i gniazda. Pod względem konstrukcyjnym k. dzieli się na:
1) selekcyjne,w których przestrzeń...
-
Ocena brak
Kultywator, drapacz
Narzędzie do uprawy uzupełniającej lub podstawowej do kultywatorowania do głęb. 5–40 cm, którego zespołemroboczym są zęby sprężynowe, półsprężynowelub sztywne zakończone redliczkami, gęsiostopkamilub nożami.
-
Ocena brak
Krzewistość
Zdolność krzewienia się roślin.Wyróżnia się k.:
1) ogólną – całkowita liczbaźdźbeł wytworzona przez jedną roślinę zbożową;
2) produkcyjną – liczba źdźbeł dającychkwiatostany z ziarnem;
3) nieprodukcyjną –liczba źdźbeł nie dających kwiatostany z ziarnem(niedogony).
W praktyce pełne...
-
Ocena brak
Kultywar
Odm. uprawna wytworzona w wynikuzastosowania określonych zabiegów hod.(selekcja, krzyżowanie, poliploidyzacja itp.).Termin ten stosowany jest gł. w ogrodnictwie ozdobnym. Nazwy k. pisane są w pojedynczym cudzysłowie, np. Hydrangea arborescens ‘Grandiflora’.
-
Ocena brak
Kubek udojowy
Część aparatu udojowegoskładającego się z dwóch elementów: zewn.cylinderka metalowego oraz z wewn., wykonanegoz miękkiej gumy (tzw. gumy strzykowej),którą wciąga się do wnętrza cylinderkametalowego, wskutek czego powstają dwiehermetycznie oddzielone komory: międzyścienna,pomiędzy gumą strzykową a...
-
Ocena brak
Krzywa laktacji
Graficzne przedstawienie wahań dziennej produkcji mleka w ciągu całego okresu laktacji. K.l. mogą mieć różne kształty:
1) wyrównany – charakteryzujący siętym, że po osiągnięciu maksymalnej wydajności(punktu szczytowego l.) następuje stopnioweobniżenie produkcji mleka (4–6%mies.); taka k.l. jest z...