-
Ocena brak
Łęgi
Grunty położone najczęściej w dolinach rzek, okresowo zalewane. Gleby tych siedlisk są bardzo żyzne, a rośliny higrofilne.
-
Ocena brak
Łęgowienie
Natlenianie środowiska glebowego wskutek obniżania się poziomów wód gruntowychi spadku wilg. powierzchniowej warstwygleby na terenach obejmowanych zalewamirzecznymi. Zjawisko to może następować nadrodze naturalnej, jak też pod wpływem działalnościczłowieka. Zob. też grądowienie.
-
Ocena brak
Łamacz łodyg
Odm. zgniatacza łodyg, składającasię z dwóch wałów zgniatających, z którychobydwa lub jeden jest ażurowy. Taka konstrukcja zapobiega wyciskaniu soku zmiażdżonych łodyg.
-
Ocena brak
Łomikost
Schorzenie dorosłych zwierząt (gł.krów w zaawansowanej ciąży i wysokomlecznych) na tle zaburzeń w gospodarce fosforowo-wapniowej, objawiające się ich chudnięciem,osowiałością, nastroszeniem sierści oraz wypaczonym apetytem (zjadanie tynku, picie gnojówki).
-
Ocena brak
Łamliwość kłosów
Rozpadanie się kłosów podojrzeniu na poszczególne kłoski lub nawet opadanie całych kłosów wskutek łamliwości źdźbła pod kłosem.
-
Ocena brak
Łoza
Jednoroczny zdrewniały pęd winorośli.Ł. pokryte są gładką korą o typowej dla danej odmiany barwie.
-
Ocena brak
Łańcuch pokarmowy
Ciąg zależności pokarmowych,dający się zaobserwować w naturalnychzbiorowiskach roślinno-zwierzęcych.Pierwszym ogniwem ł.p. są zawsze rośliny fotosyntetyzujące (producenci), następne toroślinożercy (konsumenci I rzędu) i drapieżcy (konsumenci II rzędu).
-
Ocena brak
Łoże
Druciana konstrukcja w kształcie płaskiego koryta o pow. 2 m2 służąca do produkcjiwermikompostu. Jedno ł. zawiera w okresieprodukcji ok. 100 tys. dżdżownic kompostowych w różnym wieku. Roczne zużycie obornikajako karmy wynosi ok. 1 t, a roczna produkcja wermikompostu – 0,5 t.
-
Ocena brak
Łączne stosowanie agrochemikaliów
Stosowanie w jednym zabiegu środków ochronyroślin przeznaczonych do zwalczania różnychgrup agrofagów lub stosowanie w jednym zabiegu środków ochrony roślin z nawozami. Zob. też synergizm.
-
Ocena brak
Ługowanie gleb
Wymywanie rozpuszczalnych w wodzie subst. (azotanów, chlorków, siarczanów,węglanów) albo skł. pok. przez wodyopadowe lub nawodnieniowe przesiąkające wgłąb gleby, nasilające się przy zakwaszeniuwód i grawitacyjnym przemieszczaniu roztworów.Ł. jest jednym z podstawowych czynnikówpowodujących zakwaszenie...