-
Ocena brak
Niezróżnicowane komórki macierzyste
Komórki macierzyste zajmują dolny odcinek gruczołów jelitowych. Stanowią pulę komórek prekursorowych, które dzieląc się intensywnie przekształcają stopniowo w pozostałe typy komórek nabłonka zarówno kosmków jak i krypt. Różnicujące się komórki zaczynają wędrować osiągając szczytową powierzchnię...
-
Ocena brak
Błona podśluzowa
Zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej. Zawiera liczne naczynia krwionośne i limfatyczne a także komórki zwojowe i włókna splotów nerwowych (Meissnera). Można tu także spotkać nieliczne grudki chłonne samotne przenikające z blaszki właściwej błony śluzowej. Błona podśluzowa w żołądku...
-
Ocena brak
Błona mięśniowa
Z uwagi na rolę w mechanicznym rozdrabnianiu pokarmu błona mięśniowa żołądka jest trójwarstwowa. Warstwa wewnętrzna zbudowana jest z miocytów o ułożeniu skośnym. Warstwa środkowa błony mięśniowej posiada komórki mięśniowe układające się okrężnie w stosunku do długiej osi żołądka.
Warstwa...
-
Ocena brak
Gruczoły opuszkowo - cewkowe
Gruczoły opuszkowo-cewkowe są parzystymi gruczołami leżącymi w przeponie moczowo-płciowej na wysokości części błoniastej cewki moczowej męskiej. Czasem nie tworzą one zwartej struktury i są rozproszone pomiędzy mięśniami.
Gruczoły opuszkowo-cewkowe należą do gruczołów złożonych o budowie...
-
Ocena brak
Błona surowicza
Pokrywa zewnętrzną ścianę żołądka. Zbudowana jest z tkanki łącznej wiotkiej pokrytej jednowarstwowym nabłonkiem płaskim pochodzenia mezodermalnego (mesothelium).
-
Ocena brak
Spermatogeneza
Spermatogeneza jest to proces powstawania plemników w wyniku kolejnych przekształceń spermatogonii. Zachodzi on w kanalikach krętych jądra pod wpływem hormonów gonadotropowych (FSH i LH) oraz odpowiedniego poziomu testosteronu. Spermatogeneza składa się z:
spermatocytogenezy – przekształcanie...
-
Ocena brak
Drogi wyprowadzające jądra
Powstałe w kanalikach krętych plemniki przechodzą wraz z płynem kanalikowym do leżących wewnątrz jądra dróg wyprowadzających nasienie, to jest:
kanalików prostych jądra;
kanalików sieci jądra.
Kanaliki proste jądra rozpoczynają się od miejsca, gdzie zanikają komórki szeregu...
-
Ocena brak
Spermiogeneza
Spermiogeneza jest procesem przekształcania spermatyd w plemniki i trwa około trzech tygodni. Zmiany, jakim w tym czasie podlegają tworzące zespólnie spermatydy polegają na:
powstawaniu akrosomu;
wytwarzaniu witki;
przekształcaniu się jądra komórkowego.
-
Ocena brak
Najądrze
Najądrze jest podłużnym narządem układającym się na górnej powierzchni jądra. Anatomicznie najądrze składa się z głowy, trzonu i ogona, a histologicznie wyróżnia się w nim:
kanaliki odprowadzające jądra;
przewód najądrza.
Kanaliki odprowadzające jądra wchodzą do głowy najądrza...
-
Ocena brak
Budowa plemnika
Dojrzały plemnik jest wysoce zróżnicowaną komórką niezdolną do podziału. Ma długość ok. 60 μm i składa się z następujących części:
główki – ma kształt podobny do spłaszczonej gruszki, zawiera jądro komórkowe (o skondensowanej chromatynie) otoczone błoną jądrową nie zawierającą porów...