-
Ocena brak
Uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Stabilność stawu promieniowo-łokciowego w okolicy nadgarstka zapewniają: chrząstka trójkątna oraz więzadło grzbietowe i dłoniowe.
Niekiedy uraz nadgarstka jest odpowiednio silny aby uszkodzić wymienione stabilizatory, co oznacza destabilizację stawu.
Ból i zniekształcenie nadgarstka, włącznie z...
-
Ocena brak
Zanokcica, zakażenie tkanek okołopaznokciowych (paronychia)
Tkanki tworzące fałdy dookoła paznokcia są, oprócz opuszek palców, najczęściej urażanymi i kaleczonymi regionami ręki. Naturalna podatność tkanek okołopaznokciowych na zakażenia powoduje, że tak często mamy do czynienia z zakażeniami tej okolicy (zarówno po stronie odpro-mieniowej, jak i...
-
Ocena brak
„Nadgarstek wioślarza”
Istotą choroby jest zapalenie pochewek ścięgnistych ścięgien prostowników promieniowych nadgarstka. Choroba najczęściej występuje u wioślarzy, kajakarzy i osób podnoszących ciężary.
Objawy
Ból, obrzęk, uczucie trzeszczenia i tkliwość dotykowa nad odpromieniową powierzchnia nadgarstka, około 7 cm...
-
Ocena brak
Zapalenie ścięgien zginaczy nadgarstka
Najczęściej wchodzi w grę zapalenie ścięgna zginacza łokciowego nadgarstka. Należy przypomnieć, że zginacz łokciowy przyczepia się do haczyka kości haczykowatej i do podstaw IV i V kości śródręcza, przy czym wtopiona w ścięgno kość grochowata spełnia rolę trzeszczki.
Objawy
W pozycji zgięcia...
-
Ocena brak
Neuropatie nerwów dłoniowych wspólnych i nerwów dłoniowych właściwych palców
Do neuropatii nerwów dłoniowych wspólnych oraz nerwów właściwych palców dochodzi z powodu usidlenia ich w kanałach międzypalcowych.
Najczęściej przyczyną choroby sa stłuczenia, miażdżenia, czy tez silne wykręcenia palców.
Ważne znaczenie patogenetyczne ma zmniejszenie światła kanału...
-
Ocena brak
Jałowa martwica kości księżycowatej (choroba Kienbócka)
Początek choroby przebiega podstępnie - dyskomfort, niewielkie i przejściowe bóle nadgarstka, osłabienie nadgarstka i ręki, przeto zazwyczaj chorzy zgłaszają się do ortopedy w zaawansowanym stadium choroby. W stadium tym z reguły stwierdza się typowe zmiany radiologiczne -zagęszczenia i spłaszczenie...
-
Ocena brak
Niestabilność nadgarstka
Wszelkie urazy nadgarstka analizowane są zazwyczaj pod kątem złamań kości lub zwichnięć. Zapomina się o możliwości uszkodzeń tkanek miękkich nadgarstka, szczególnie aparatu torebkowo-więzadłowego.
Pomijając uszkodzeniami banalne (lekkiego stopnia skręcenia) kombinacja zgięcia grzbietowego...
-
Ocena brak
Kciuk gracza w kręgle
Przyczyną choroby jest powtarzany ucisk podstawy kciuka przez twardy otwór kuli kręglarskiej, do czego dochodzi w momencie wyrzutu kuli. Następstwem sumujących się urazów tej okolicy są okołostawowe zwłóknienia leżącego powierzchownie odłokciowego nerwu własnego kciuka. Niekiedy dochodzić może do...
-
Ocena brak
Złamanie wyrostka haczykowatego kości haczykowatej
Z ogromnej ilości patologii będących przyczyną długotrwałych dolegliwości bólowych ręki, złamanie wyrostka haczykowatego nie jest wcale taką rzadkością, szczególnie u sportowców i ludzi cyrku*.
Niekiedy, złamanie może być powikłane przerwaniem ścięgna zginacza głębokiego palca V albo objawami...
-
Ocena brak
Niestabilność kciuka
Do niestabilności kciuka dochodzi z powodu uszkodzenia więzadła obocznego odłokciowego, które jakkolwiek najczęściej zdarza się u narciarzy, to może występować w większości dyscyplin sportowych.
Objawy
Najczęściej, objawy wczesne - ból, obrzęk, ograniczenie funkcji są lekceważone, przeto pacjenci...