-
Ocena brak
Zatoka strzałkowa dolna
Zatoka strzałkowa dolna (sinus sagittalis inferior), również nieparzysta, biegnie w dolnym wolnym brzegu sierpa mózgu i uchodzi do zatoki prostej. Jest ona znacznie mniejsza od poprzedniej. Jej brak nie należy do rzadkości.
Zatoka strzałkowa dolna powstaje z kilku żył sierpa mózgu i przyjmuje przeważnie...
-
Ocena brak
Zatoka prosta
Zatoka prosta f sinus reclus) powstaje z połączenia ż. wielkiej mózgu 7. zatoką strzałkową dolną i jest jej przedłużeniem. Zatoka ta biegnie w linii połączenia sierpa mózgu z namiotem móżdżku stromo ku dołowi i do tyłu do guzowatości potylicznej wewnętrznej i łączy się tu z zatoką...
-
Ocena brak
ZATOKI OPONY TWARDEJ
Zatoki opony twardej (sinus durae matris) są głównymi przewodami, które przyjmują krew żylną z mózgowia, znacznej części oczodołu oraz błędnika, jak również z opony twardej i kości czaszki. Do nich uchodzą wiec żż. mózgowia, żż. oczne, żż. błędnika, żż. opony twardej mózgowia oraz żż...
-
Ocena brak
Splot żylny otworu owalnego
Splot żylny otworu owalnego (plexus venosus foraminis ovalis) położony w otworze tejże nazwy łączy zatokę jamistą ze splotem skrzydłowym.
-
Ocena brak
ŻYŁY OPONY TWARDEJ MÓZGOWA
Żyły opony twardej, czyli żż. oponowe (w. meningeae), nic mają zastawek i przebiegają na ogół w towarzystwie tętnic. Najważniejszymi żyłami są podwójne żż. oponowe środkowe (w. meningeae mediae), które biegną w towarzystwie t. oponowej środkowej i zwykle przez otwór kolcowy odprowadzają krew do...
-
Ocena brak
Żyły wypustowe
Żyły wypustowe są krótkimi połączeniami między układem żylnym zewnątrz- i wewnątrzczaszkowym, które w typowych miejscach przenikają przez pudlo czaszki; są one głównie odpływem żył wewnętrznych, zwłaszcza zatok opony twardej, i stanowią zabezpieczenie przeciw przepełnieniu wewnętrznej...
-
Ocena brak
Żyła wypustową ciemieniowa
Ż. wypustową ciemieniowa (v. emissaria parietalis); leży ona w otworze ciemieniowym położonym w pobliżu szwu strzałkowego; łączy zatokę strzałkową górną z ż. skroniową powierzchowną.
-
Ocena brak
Żyła wypustowa sutkowa
Ż. wypustowa sutkowa (u. emissaria mastoidea) odchodzi z zatoki esowatej i przez otwór sutkowy kości skroniowej łączy się przeważnie z ż. potyliczną lub ż. uszną tylną.
-
Ocena brak
Żyła wypustowa kłykciowa
Ż. wypustowa kłykciowa (u. emissaria condyloidea) w kanale kłykciowym kości potylicznej przebija czaszkę i łączy zatokę esowatą ze splotem żylnym kręgowym zewnętrznym oraz czasem z ż. kręgową.
-
Ocena brak
Żyła skroniowa przednia śródkościa
Ż. skroniowa przednia śródkościa (v. diploica temporalis anUrior) biegnie w łusce czołowej oraz kości ciemieniowej i otwiera się do jednej z żył skroniowych głębokich i do zatoki klin owo-cicmieniowej.