-
Ocena brak
Ślimak
W licznych kulturach symbol lunarny, ponieważ na przemian wystawia i chowa swe czółki, o tyle też jest obrazem ciągle rosnącego i malejącego księżyca; pod tym względem też powszechnie symbol ciągłej odnowy.
Indiańskich bogów wiatru przedstawiano w postaci ślimaków, często aby dać wyraz ich...
-
Ocena brak
Śliwa
Na Dalekim Wschodzie ze względu na jej wczesne kwitnienie (jej okwiat pojawia się na drzewie jeszcze bezlistnym) jest symbolem wiosny, młodości, czystości. W psychoanalitycznej interpretacji snów śliwkę uważa się niekiedy za kobiecy symbol seksualny.
-
Ocena brak
Śnieg
Ze względu na jego barwę (biel), czystość i chłód jest symbolem czystości i dziewiczej niewinności; dlatego w symbolicznym myśleniu chrzęść, jest symbolem maryjnym.
-
Ocena brak
Sznur
Podobnie jak łańcuch jest symbolem powiązania, często w szczególności między niebem a ziemią, również rozumianym w sensie zapładniania ziemi przez niebo, dlatego niekiedy jest symbolem deszczu.
W wyobrażeniach bud-dyzmu i hinduizmu, neoplatoników i innych światopoglądów duch człowieka jest połączony...
-
Ocena brak
Szkło
Ze względu na jego przezroczystość, podobnie jak kryształ, jest symbolem światła. Na obrazach śrdw. szkło, które pozwala przeświecać wszystkim rzeczom, samo zaś nie ponosi szkody, jest symbolem Niepokalanego Poczęcia.
-
Ocena brak
Szmaragd
Partycypuje powszechnie w symbolicznym znaczeniu barwy zielonej. Indianie Ameryki Srodk. wiązali go z krwią (barwy zielona i czerwona często uchodziły u Indian w takim samym stopniu za wyraz siły życia), deszczem i księżycem. Również w Europie szmaragd, ze względu na swą zieloną barwę, pozostaje w...
-
Ocena brak
Szmaty
Symbol ubóstwa materialnego; pod nimi, przede wszystkim w bajkach, może się ukrywać wewnętrzne bogactwo; symbol wyższości tego, co istotne nad zwykłym pozorem.
-
Ocena brak
Szarańcza
Przede wszystkim szarańcza wędrowna, która w wielkich rojach pustoszy całe połacie krajów, jest symbolem żarłoczności i zniszczenia. W Starym Testamencie plaga szarańczy która spada na Egipt, jest karą Bożą. Wizja szarańczy w Apokalipsie jest interpretowana albo jako symbol heretyków, albo jako wizja...
-
Ocena brak
Sześć
U pitagorejczyków — jako środek między dwoma a dziesięcioma (jedynki nie uznawano przy tym za właściwą liczbę) — uchodziła za liczbę doskonałą.
W chrzęść, myśleniu symbolicznym 6 ma charakter ambiwalentny: jest święta jako liczba 6 dni stworzenia; ma również znaczenie jako liczba dzieł...
-
Ocena brak
Szarość
Składa się w takim stopniu z czerni. co bieli, jest więc barwą pośrednią, wyrównującą różnice sprawiedliwości; również barwa królestw pośrednich, np. w wierzeniach ludowych barwa straszących zmarłych i duchów.
W chrześcijaństwie barwa typowa dla wyobrażeń zmartwychwstania, kolor płaszcza, który...