-
Ocena brak
Szpat, włogacizna
Narośl kostna powstała wskutek zapalenia okostnej na wewn. pow.dolnej części stawu skokowego konia, powodująca kulawiznę zmniejszającą się w miarę poruszania się zwierzęcia.
-
Ocena brak
Szkodniki
Zwierzęta powodujące uszkodzenia roślin lub produktów pochodzenia roślinnego, rzadziej pochodzenia zwierzęcego, występujące niekiedy masowo i wtedy wyrządzające znaczne szkody. Sz. roślin pochodzą z 7 następujących gromad: nicieni (np. mątwiki,węgorki), pajęczaków (np. roztocze, przędziorki),wijów...
-
Ocena brak
Sztuczna pochwa
Przyrząd montowany w fantomie, do pobierania nasienia od samca.Nasienie pobrane do sz.p., po przebadaniu irozcieńczeniu, można przechowywać w staniepłynnym lub zamrożonym w tzw. bankachnasienia. Dzięki temu jeden ejakulat uzyskanyod cennego reproduktora może być wykorzystywanydo unasienniania większej...
-
Ocena brak
Szkodniki magazynowe
Owady (np. mącznikmłynarek, wołek zbożowy, mklik mączny,trojszyk ulec) i roztocza (np. rozkruszekmączny, roztoczek owłosiony) przystosowanedo zasiedlania pomieszczeń zamkniętych, wypełnionych ziarnem, nasionami i produktami ich przerobu. Sz.m. wykształciły wspólne cechyułatwiające im przystosowanie...
-
Ocena brak
Szkółkarstwo
Dział sadownictwa zajmujący się produkcją drzewek, krzewów i sadzonek roślin jagodowych, przeznaczonych do zakładania sadów i plantacji jagodowych.
-
Ocena brak
Szleja
Najprostszy rodzaj uprzęży szorowej składającej się z napierśnika z nakarcznikiem i postronków pociągowych. Sz. spotykana jest rzadko.
-
Ocena brak
Szłap
Nieprawidłowy chód konia, polegającyna tym, że przednia para nóg galopuje, a tylna kłusuje lub odwrotnie. Ten rodzaj chodu spotykasię u koni nie ujeżdżonych, leniwych,przemęczonych, słabych lub mających słabe kończyny.
-
Ocena brak
Szor
Rodzaj uprzęży szorowej składającej się z napierśnika, nagrzbietnika, podbrzusznika oraz natylnika i podogonia. Sz. używany jest w zaprzęgach reprezentacyjnych.
-
Ocena brak
Szkielet
1. w gleboznawstwie, cząstki gleby o średnicy powyżej 1 mm.
2. w sadownictwie,gł. konstrukcja drzewa lub krzewu.
-
Ocena brak
Szczepienie w klin
Sposób sz. za pomocą pędu oddzielonego, używany przy sz. podkoroną drzew owocowych. Zraz o końcu przyciętym w trójkątny klin wciska się w miejsce po usuniętym z boku podkładki klinie o takimsamym kształcie i rozmiarach.