-
Ocena brak
„Wozzeck"
Pomysł napisania opery opartej na dramacie Georga Buchnera Woyzek zrodził sie w r. 1914.W r. 1917 gotowe było libretto (autorem był Rerg), a w 1921 - muzyka. Premiera opery, 14grudnia 1925, stala sie sensacja w pozytywnym tego słowa znaczeniu (choc nie braklo teocen negatywnych).
Kariera sceniczna opery —...
-
Ocena brak
Anton Webern
W muzyce me brak niespodzianek. Istnieli twórcy okrzyczani, których sukcesy dystansowaływszystko,co działo sie obok nich, ale byli i twórcy wybitni, o których za ich życia nikt nie miałwiekszego pojecia.
Do tej drugiej kategorii naley niewatpliwie Anton Webern (1883—1945).Był fanatycznie oddany muzyce...
-
Ocena brak
Punktualizm
Webern jest odkrywca techniki punktualizmu muzycznego. W malarstwie Georges Seuratstosował ju ok. r. 1880 technike pointylistyczna, polegajaca na otrzymywaniu plamy barwnejz drobnych, pojedynczych punktów o własnym, niczym nie skaonym kolorze.
Suma takich punktów tworzyła przewidziana przez malarza mozaikowa...
-
Ocena brak
Josef Matthias Hauer
Josef Matthias Hauer (1883—1959) znany jest w dziejach nowej muzyki jako twórcawłasnych rozwiazan dodekafonicznych i jako autor kilku fundamentalnych prac na ten temat. Hauer (jak sam przyznawał) doszedł do dodekafonii instynktownie, dopiero pózniej szukał dlatej icndcncii wyjasnien teoretycznych. Jako...
-
Ocena brak
Eimert i Golyshev
Herbert Eimert (1897 -1972; był jednym z pierwszych dodekafonistów (ju w r. 1924 ukazałasie zwiezła Atonalc Mu^ikle/ire, zawierajaca wprowadzenie do techniki dwu-nastotonowej).Studiował w Kolonu. W r. 1923 napisał dodekafoniczny Kwartet smyczkowy.
W latach 1933—1943 Eimert nie komponował; po wojnie napisał...
-
Ocena brak
Paul Hindemith
Paul Hindemith (l 895—1963) odbył regularne studia w konserwatorium we Frankfurcie nad Menem. W latach 1927—1934 był profesorem kompozycji w Berlinie. W 1940 wyemigrowałdo USA (przedtem przebywał w Turcji i Szwajcarii). W latach 1951— - 1957 był profesoremuniwersytetu w Zurychu. W latach dwudziestych Hindemith...
-
Ocena brak
Ekspresjonizm muzyczny
Termin ekspresjonizm (podobnie jak impresjonizm) zapoyczony został z malarstwa.Przykłady ekspresjonizmu muzycznego znajdziemy w twórczosci Schónberga, Skria-bina,Ivesa, a nawet Bartoka z jego wczesniejszego okresu twórczosci.
Dla stylu ekspresjonistycznego charakterystyczne jest rozluznienie tonalnosci...
-
Ocena brak
Henri Dutilleux i Maurice Ohana
Zpokolenia Francaix dwaj muzycy francuscy zasługuja jeszc/e na uwage: Dutilleux i Ohana.
Henri Dutilleux (ur. 1916) znany jest jako autor baletu Lc loup (1953), symfonii, Koncertuwiolonczelowego „Nef (1969) i kilku baletów. W jego muzyce odzywaja sie echa jezykadzwiekowego Roussela; jest swietnym...
-
Ocena brak
„Verklarte Nacht"
Majac lat 25, Schónbcrg pisze swe pierwsze dzieło - Yerklurte Nac/it ( Aoc rozjasniona) nasekstet smyczkowy. W dziejach muzyki zdarza sie rzadko, by dzieło tak młodego autora miałow sobie tyle doskonałosci. Utwór powstał w r. 1899 w ciagu trzech tygodni. Jesijediioczesciowy, przesycony melodyjnoscia...
-
Ocena brak
Arnold Schonberg
Arnold Schonberg (1874-1951), kompozytor austriacki, urodzony w Wiedniu, w ósmymroku ycia rozpoczał nauke gry na skrzypcach, pózniej na wiolonczeli. Z tego okresupochodza jego pierwsze próby kompozytorskie. Wiedze muzyczna zdobywał samodzielnie.
W r. 1899 powstaje pierwszy duej wagi utwór Schónberga - sekstet...