-
Ocena brak
Eutrofizacja, przeżyźnienie
Proces nadmiernego gromadzenia się subst. pokarmowych wzbiornikach wodnych wskutek nadmiernejprodukcji materii organicznej. E., powodowanarozwojem przemysłu (produkcją detergentów zawierających fosfor), nadmierną chemizacjąrolnictwa (przenawożenie nawozamiazotowymi i fosforowymi) oraz przemysłowymchowem...
-
Ocena brak
Epizootiologia
Nauka zajmująca się badaniem czynników i warunków związanych z występowaniem,szerzeniem się i zanikaniem procesów zakaźnych oraz zapobieganiem i zwalczaniem chorób zakaźnych wśród zwierząt.
-
Ocena brak
Ewapotranspiracja
Parowanie wody z gleby poprzez rośliny, łącznie z bezpośrednim parowaniemz gleby. Parowanie to jest ściśle związanezarówno z czynnikami meteor. i glebowymi,jak i z ilością wody glebowej znajdującejsię w zasięgu korzeni i dostępnej dla roślin.Wielkość e. zależy od: wilg. gleby, położeniawody...
-
Ocena brak
Erozja gleby
Proces niszczenia pow. glebyprzez wodę, wiatr, siłę grawitacji i działalnośćczłowieka. Wyróżnia się następujące rodzajee.g.:
1) powierzchniowa – zmywanie i rozmywanie wierzchnich warstw gleby przez wodęlub rozwiewanie przez wiatr;
2) liniowa – rozcinaniegleby przez skoncentrowany spływwody...
-
Ocena brak
Es
W gleboznawstwie, eluwialne wymycieżelaza i glinu; stosuje się do poziomu gł. E wglebach bielicoziemnych i glejo-bielicoziemnych,np. Ees.
-
Ocena brak
Enzootia
Występowanie zachorowań na daną chorobę wśród zwierząt na określonym tereniei w liczbie utrzymującej się przez wiele lat na podobnym poziomie.
-
Ocena brak
Et
W gleboznawstwie, eluwialne wymyciefrakcji ilastej. Stosuje się do poziomu E glebpłowych, np. Eet.
-
Ocena brak
Epibionty
Gatunki żyjące na pow. zwierząt iroślin, wykorzystujące te organizmy tylko jako podłoże (miejsce przyczepu), a nie odżywiające się ich kosztem.
-
Ocena brak
Etiolacja, wypłonienie
Zmiany zachodzące wroślinie wyrosłej w ciemności, objawiające sięzanikiem zielonego barwnika, nadmiernymwydłużeniem i zwiotczeniem pędów orazznaczną zawartością wody. U roślin takichwystępuje nie tylko odbarwienie, ale takżezmiany morf. i anat.; mają one wydłużone międzywęźla, wiotkie, wątłe...
-
Ocena brak
Epigeiczny sposób kiełkowania
Sposób kiełkowania polegający na tym, że liścienie wydobywają się z nasienia i wyrastają nad pow.gleby, np. łubin, fasola, cebula. Zob. też hypogeicznysposób kiełkowania.