-
Ocena brak
Met
Sfermentowany (fermentacja) napój z miodu i wody; w mit. germ. napój bogów i bohaterów. Jego upajające działanie interpretowano niejednokrotnie jako znak przeniesienia boskich sił na człowieka.
-
Ocena brak
Metale
Z punktu widzenia ich znaczenia symbolicznego mają charakter ambiwalentny; obróbkę metali (kowal) często widziano w związku z ogniem piekielnym. Z drugiej strony pozyskiwanie metali z rud i ich czyszczenie uchodziło za symbol oczyszczenia i uduchowienia. Alchemicy widzieli w określonych metalach ziemskie...
-
Ocena brak
Menhir
Ustawiony na sztorc kamień o przypuszczalnie częstym znaczeniu kultowym, najczęściej pochodzący z późnego okresu młodszej epoki kamiennej; być może często symbol falliczny w najszerszym znaczeniu, a więc także symbol mocy i opieki; może być też związany z symboliką osi świata.
-
Ocena brak
Manna
Cudowny pokarm, który spadał z nieba dzieciom Izraela w ich pochodzie przez pustynię; zgodnie z tradycją talmudyczną powstała wieczorem 6 dnia Stworzenia. Symboliczne określenie każdego pokarmu nadnaturalnego. Przez autorów żyd. i chrzęść, interpretowana także jako symbol Logosu.
-
Ocena brak
Merkuriusz, Merkury
Starorz. bóg handlu (później utożsamiany z Hermesem). Nazwa planety najbliższej Słońca; w alchemii określenie rtęci (ziemskiego odpowiednika tej planety) i ponadto określenie materia prima (pramateria) lub ,.kamienia mądrości". Rtęć w alchemii — obok soli i siarki — uchodziła za jeden z...
-
Ocena brak
Margarytfca, złocień polny
Roślina koszyczkowa o białych promienistych kwiatach; zgodnie ze znaczeniem jej nazwy (tac. margarita = perła) porównywano ją z perłą i tym samym ze łzami, ale też z przelanymi kroplami krwi. Z tego względu w śrdw. malarstwie tablicowym o tematyce relig. wskazuje ona często cierpienia oraz śmierć...
-
Ocena brak
Malowidła naskalne, malowidła jaskiniowe
Obrazowe przedstawienia umieszczone na skałach, zwłaszcza w jaskiniach, przedstawiające ludzi, zwierzęta, przedmioty i znaki kultowe. Wszystkie europ, malowidła naskalne pochodzą z czasów prehist. i sięgają wczesnej epoki kamiennej, malowidła naskalne ludów pierwotnych spotykamy jeszcze w naszych...
-
Ocena brak
Marionetka
Figura trzymana z góry i poruszana przy pomocy nitek, drutów i kijków; symbol zależności człowieka od przemożnych sił; w węższym znaczeniu także symbol osobowości pozbawionej woli i sterowanej z zewnątrz.
-
Ocena brak
Malwa, prawoślaz ogrodowy
Roślina z płn. umiarkowanej strefy, stosowana jako środek leczniczy. Liście malwy już w starożytności uchodziły za znaki prośby o przebaczenie; w sztuce chrzęść. spotykamy malwę niekiedy w tym samym znaczeniu.
-
Ocena brak
Maska, larwa
Bardzo dawna forma często nader wyrazistej zasłony twarzy; służyła do przerażenia wrogów, do praktyk magicznych i do przedstawiania duchów i personifikowanych sit zwierząt i ludzi, najczęściej bardzo silnie podkreślając stereotypowe cechy charakteru.
Na sarkofagach późnoant. maski teatralne wskazują...