-
Ocena brak
Oleje
W wielu kulturach traktowane jako źródła szczególnych sil; przede wszystkim olej z oliwek jako produkt drzewa oliwkowego, które owocuje nawet na jałowej glebie, jest symbolem siły duchowej, ale także, ponieważ płonął w lampach oliwnych, symbolem światła.
W mitologicznych wyobrażeniach sintoizmu oleje...
-
Ocena brak
Ogród
Symbol raju ziemskiego i niebiańskiego, symbol ładu kosmicznego. W Biblii ogród jest obrazem bezgrzesznego pierwotnego stanu człowieka w przeciwieństwie do świętego miasta (y Jerozolima, niebiańska), która symbolizuje kres czasów; Pieśń nad Pieśniami porównuje ogród z ukochaną.
W ogrodzie Hesperyd mit...
-
Ocena brak
Ołów
Ze względu na swój wielki ciężar właściwy symbol ciężkości lub też przytłaczającego ciężaru (brzemienia).
W alchemii ołów jest łączony z Saturnem, którego często przedstawiano jako zgarbionego starca z y kosą, a niekiedy także jako szarego karta; uchodził on za zimny, wilgotny. chory i...
-
Ocena brak
Okno
Czasami symbolizuje wrażliwość i otwartość na wpływy zewnętrzne. Kolorowe witraże gotyckich kościołów symbolizują często barwną pełnię niebiańskiej Jerozolimy.
W śrdw. plastyce okno, które samo nie świeci, lecz przepuszcza światło słoneczne, oznacza czasami Matkę Boską, która, czysta i...
-
Ocena brak
Ołtarz
Podwyższone miejsce (altus) wewnątrz ośrodka kultu, które niemal we wszystkich religiach służy składaniu ofiar i innym czynnościom sakralnym.
Podwyższenie symbolizuje wzniesienie darów ofiarnych do bogów lub Boga; niekiedy ołtarz pojmowano także jako duchowy ośrodek świata. W chrześcijaństwie...
-
Ocena brak
Oko
Jako główny organ spostrzegania zmysłowego pozostaje w symbolicznym związku ze światłem, słońcem, duchem. Jest to symbol duchowego oglądu, ale także—jako ,,zwierciadło" duszy — narzędzie psychicznego i duchowego wyrazu.
Prawe oko łączono niejednokrotnie z aktywności, przyszłością i słońcem, lewe...
-
Ocena brak
Ofiara
Jako czynność kultowa m.in. symbol rezygnacji z dóbr ziemskich na rzecz związku z Bogiem, bogami lub przodkami (często zresztą celowe działanie magiczne).
Rozpowszechnione są też sakramentalne posiłki ofiarne, w których spalano tylko część darów (najczęściej ofiary ze zwierząt), pozostałą zaś...
-
Ocena brak
Om
Święta sylaba medytacyjna hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu obarczona pełnią znaczeń ezoterycznych (w brzmieniu Aum); uchodzi za nieprzemijalną i niewyczerpalną, i jest interpretowana m.in. jako symboliczny wyraz ducha stwórczego, słowa lub (ze względu na jej trzy głoski) trzech stanów człowieka: jawy...
-
Ocena brak
Okrążanie
Okrążanie świętych miejsc, np. ołtarza w judaizmie, Kaaby w islamie, stupy w bud-dyzmie, kościoła w chrzęść, (procesje) itd., jest bardzo rozpowszechnionym zwyczajem relig.
Być może jako naśladowanie ruchów słońca i gwiazd łączy się ono z symboliką kosmiczną, jak również z symbolicznym...
-
Ocena brak
Ogień
U wielu ludów uchodzi za święty, oczyszczający, odnawiający; jego silę niszczycielską często pojmowano jako drogę do nowych narodzin na wyższym stopniu (spalenie. Feniks). Niejednokrotnie czczono odrębne bóstwa ognia, jak np. Agni w Indiach lub Hestię w Grecji: w Chinach znano liczne bóstwa ognia.
W...