-
Ocena brak
FOUCHE Joseph (21 V 1759 - 26 XII 1820), fran. polityk, ks. Otranto
Wieloletni min. policji, jedna z czołowych postaci epoki napoleońskiej. Ur. w Pel-lerin k. Nantes, dep. Loire-Atlantique, syn kpt. żeglugi morskiej, wyspecjalizowanego w handlu korzennym. Uczył się u oratorianów w Nantes, pilny i pobożny, był tam nawet wykładowcą nauk ścisłych.
Po wybuchu...
-
Ocena brak
FOURES Margueritte-Pauline, zwana Bellisle lub Bellilotte, kochanka Bonapartego podczas pobytu w Egipcie
Modystka z Carcassonne, zakochana w por. Foures z 22 psk., popłynęła z nim do Egiptu, przebrana za mężczyznę.
Cała sprawa szybko się wydała i dziewczyna wzbudziła zainteresowanie Bonapartego. Posłał Fouresa z depeszami do Francji, ale po drodze pochwycił go komandor Sidney Smith. Bonaparte...
-
Ocena brak
FOURNIER-SARLOVEZE Franęois (6 IX 1773 - 18 I 1827), gen. franc.
Ur. w Sarlat, dep. Dordogne. 1792 ppor. w 9 p. dragonów, walczył w Armii Alp i Armii Północy, 1797 adiutant Augereau, w 1798 dow. 8 p. huzarów W 1802 aresztowany za udział w spisku przeciwko pierwszemu konsulowi, osadzony w więzieniu Tempie, uwolniony po kilku tygodniach, usunięty z czynnej służby...
-
Ocena brak
FOX Charles James (24 I 1749 - 13 IX 1806), polityk ang.
Wieloletni przywódca partii wigów, zwolennik porozumienia z Francją, w III 1802 przyczynił się do zawarcia pokoju w Amiens. Zdecydowany przeciwnik Williama Pitta, w I 1806 został min. spr. zagr. Jego zgon pogrzebał szanse porozumienia Napoleona z Anglią.
-
Ocena brak
FLANKIER
Żoł. p. kaw., którego zadaniem było ubezpieczanie własnego oddziału w marszu i na postojach. Odpowiednik woltyżera w piech. F. oprócz szabli uzbrojony był w karabinek kawaleryjski. Do jego zadań należało także zdobywanie furażu i wyszukiwanie kwater.
-
Ocena brak
FLANKIERÓW PUŁK
Utworzony dekretem Napoleona z 4 IX 1811, zaliczony do młodej gwardii, składał się z ochotników - synów, bratanków lub siostrzeńców strażników leśnych. Taka młodzież, najczęściej wychowana w leśnych ostępach, mogła nadawać się do działań rozpoznawczych i akcji bojowych prowadzonych w...
-
Ocena brak
FLEURUS, m. w płd. Belgii, w prowincji Hainaut
Gdzie 26 VI 1794 gen. Jourdan na czele Armii Mozeli rozbił austr. armię ks. sasko-koburskiego. Pozwoliło to Francuzom odzyskać Belgię.
-
Ocena brak
FILE, w. na dalekich zach. przedmieściach Moskwy
Gdzie 13 IX 1812 odbyła się narada Kutuzowa z generałami na temat dalszych działań po bitwie pod Możajskiem. Zdania podczas narady były podzielone. Za stoczeniem nowej bitwy opowiedzieli się: Konownicyn, Uwarow, Dochturow, Jer-mołow i Bennigsen.
Za oddaniem Moskwy bez walki byli natomiast: Rajewski...
-
Ocena brak
FLEURY DE CHABOULON Pierre-Alexandre (1779 - 1835)
Audytor w Radzie Stanu, podprefekt w Salins i Reims. W 1814 energicznie organizował obronę przeciwko sprzymierzonym. Po pierwszej abdykacji Napoleona, kiedy cesarz opuszczony niemal przez wszystkich zdążał na Elbę, dołączył do niego w Lyonie i zaoferował swoje usługi.
Został sekretarzem obalonego...
-
Ocena brak
FISZER Stanisław (1769 - 18 X 1812), gen. poi.
Ukończył Szkołę Rycerską, uczestnik powstania kościuszkowskiego, adiutant Kościuszki, po upadku Insurekcji wywieziony do Niżniego Nowgorodu. 1800 szef bryg. w Legii Naddunajskiej, 1801, po zawarciu pokoju w Luneville, podał się do dymisji na znak protestu przeciwko postawie Bonapartego wobec Polaków i...